Ja jūs esat braši “cīruļi” vai arī darbs jums sākas vēlu, droši vien arī ziema jums nesagādā nekādas mokas. Bet daudziem cilvēkiem rīts sākas tā: melnā tumsā iepīkstas mobilā telefona modinātājs… no gultas lēni pastiepjas miegaina roka, paņem telefonu un nospiež pogu… pēc piecām minūtēm vēlreiz… tad vēlreiz… un tad īgns cilvēciņš ar miega pilnām acīm dodas mazgāt muti un klusībā dveš: “Ak, kāpēc man tik agri jāceļas!”
Vasarā tas pats agrais rīts nav nemaz tik grūts, jo saulīte ir piecēlusies pirms mums. Reizēm nemaz nav iespējams ilgi nogulēt, ja nu vien jūsu guļamtelpa nav bezlogu ūķis. Vai zināt, kādēļ tā? Dienas gaismas – tumsas mija vada arī mūsu miega – nomoda ritmu. Jau vājš rīta svīdums, apspīdot gulētāja aizvērtos plakstus, kairina gaismjutīgās šūnas acs tīklenē, no kurām nervu impulsi tūdaļ dodas uz smadzenēm, kur sākas “nomoda proteīnu” produkcija.
Savukārt, krēslai iestājoties, smadzenes sāk ražot melatonīnu – tas ir hormons, kas gādā par iemigšanu: pazeminās asinsspiediens un ķermeņa temperatūra, palēninās vielmaiņa un sirdsdarbība; ar to visu – arī aktivitāte. Tiklīdz uz tīkleni krīt spilgta gaisma, melatonīna veidošanās rimstas. Starp citu, ir pamats viedoklim, ka sievietēm ir labi jāizguļas, lai būtu skaistas, – ir konstatēta sakarība starp melatonīna līmeņa samazināšanos organismā un ķermeņa šūnu (sirds, nieru un ādas) novecošanos.
Melatonīns iesaistās arī imunitātes nodrošināšanā. Iedomājieties, kas notiek, ja jums jāsāk diena melnā tumsā. Ja nespējat izlīst no gultas – tas ir likumsakarīgi: melatonīns taču joprojām gādā, lai temperatūra būtu zema, asinsspiediens – miega fāzē, sirds arīdzan vēl nestrādā pietiekami ātri, lai veicīgi iesildītu miegainos locekļus aktivitātei.
Modinātājam jūs uzraujot kājās, tiek spēji pārtraukta miega hormona producēšana un sākas stresa hormona izstrāde, lai gan ķermenim vēl vajag mieru. Atcerieties arī – ja esat nakts vidū pamodies un uz brīdi ieslēdzat gaismu, lai apskatītos, cik pulkstenis, atkal aizmigt ir daudz grūtāk nekā tad, ja paliekat tumsā. Tas, vai esam pūces vai cīruļi, kāds gaismas daudzums stimulē mūsu ķermeni sākt vai beigt izstrādāt miega hormonus, ir ģenētiski noteikts.
Vai samierināties ar likteni? Tomēr ir veids, kā “pūcēniem” atvieglot sev ziemas rītus. Piemēram , jau ilgāku laiku arī mūspusē tiek piedāvāta personiskā saullēkta iespēja jebkuram gadalaikam – modinātājlampa jeb angliski Light alarm clock vai arī Wake up light . Gluži kā lēcoša saule tā pamazām padara guļamistabu aizvien gaišāku un gaišāku, signalizējot bioloģiskajam pulkstenim: laiks celties! Citās jomās to mūsdienās dēvē par gaismas terapiju un arī tās filosofija palīdzēs izprast gaismas nozīmi daudzos organisma procesos.
Iedvesmojies pati un iesaki draugiem!