Ukrainas militārpersonām jācīnās ne tikai ar Krievijas armiju, bet arī žurku un peļu bariem ierakumos. Tas var ietekmēt viņu morāli, raksta The Wall Street Journal, kas veltīja materiālus Ukrainas bruņoto spēku karavīru dzīves apstākļiem. Uzsvērsim, ka oriģinālajā rakstā ir arī nepatīkamos apstākļus raksturojošas fotogrāfijas
Medijs atzīmē, ka tranšeju sistēmas, statiskās aizsardzības līnijas un pastāvīga artilērijas apšaude Ukrainas kaujas laukos atgādina Pirmo pasaules karu. Turklāt, tāpat kā pirms simts gadiem, arī militārpersonām ir jācīnās ar netīrumiem un grauzējiem.
Karavīri stāsta, ka haubiču uguns ir vienīgais, kas atbaida peles, taču, tiklīdz tā norimst, pīkstēšana un čaukstēšana atsākas no jauna.
“Viņi ēd gultu, viņi ēd drēbes un sabojā visu, kam tiek klāt, un neatkarīgi no tā, ko jūs darāt, lai naktī patvertos, viņi joprojām tiek iekšā,” sacīja karavīrs ar izsaukuma zīmi ”Lukašs”.
Cits karavīrs ar izsaukuma zīmi ”Sledopit” atcerējās kādu dienu, kad viņš pamodās no durstīšanai līdzīgas sajūtas uz zoda. Viņš nolaida acis un ieraudzīja uz krūtīm peli, kas grauza viņa bārdu.
WSJ raksta, ka katrā tranšejas būdā ir vairāki līmes slazdi, kas pārklāti ar mirušiem un mirstošiem grauzējiem. Karavīri paši izdomā viņiem slazdus. Viņi būvē tvertnes ar ūdeni, izdedzina peles no caurumiem un šauj žurkas. Artilērijas virsnieks, vārdā ”Teklberijs”, sacīja, ka viņš vienā dienā saskaitīja 53 peles, kas nogalinātas līmes slazdos, bet vēl 43 nākamajā dienā.
“Mēs atrodamies viņu teritorijā,” saka Lukašs.
Grauzēju eksperts Stīvens Belmains no Griničas universitātes Londonā komentārā WSJ atzīmēja, ka grauzēju kontrole ir bezjēdzīga bez sistemātiskas pieejas, kuras mērķis ir samazināt pārtikas krājumus.
Artilēristi uzsver, ka viņiem tas vēl nav tik grūti kā kājniekiem, kuri saskaras ar netīrumiem, grauzējiem un Krievijas bruņotajiem spēkiem – ienaidnieka frontes līnija no viņiem atrodas tikai 70 metru attālumā. Krievijas militārpersonas ir tik tuvu, ka Ukrainas bruņoto spēku karavīri var dzirdēt, kā viņi dzied Oļega Gazmanova dziesmas, mēģinot viņus demoralizēt, piebilst WSJ.
Kāds kājnieku seržants teica, ka dubļi viņa ierakumā var sniegties līdz ceļiem, un grauzēji iekļuvuši viņa piedurknēs un biksēs. Tāpat, pēc viņa teiktā, žurkas un tārpi apēd uz lauka pamestos krievu karavīru līķus.
The Wall Street Journal raksta, ka ukraiņu karavīru morāle ir augsta un viņi daudz joko, taču, neskatoties uz artilēristu tranšeju draudzīgumu, šādi apstākļi, īpaši dubļi, mitrums un aukstums, neizbēgami nopietni ietekmēs Ukrainas karavīru uzvedību kaujās.
“Dzīves, pastaigu un gulēšanas sekas šādos apstākļos var patiešām novājinoši ietekmēt karavīrus un pat izraisīt slimības,” sacīja atvaļinātais ģenerālleitnants Bens Hodžess, bijušais ASV armijas komandieris Eiropā.
Tomēr WSJ piebilst, ka Krievijas armijai ir tādi paši dzīves apstākļi ierakumos.