Pasaule ir mainījusies. Pārvērtības uzņem apgriezienus. Krievijas karš pret Ukrainu aizsāka globālās transformācijas procesu. Esam spiesti dzīvot nenoteiktības un neprognozējamības apstākļos, kad nedarbojas nekādas prognozes par kara gaitu, sankciju efektivitāti un starptautisko drošības mehānismu efektivitāti. Ukraina un pasaule saskārās ar principiāli jauna veida karu – dīvainu tranšeju taktikas un tīkla tehnoloģiju hibrīdu, ko reizina trakulīgā pārmaiņu dinamika. Par to savā slejā laikrakstā ”Ukraiņska Pravda” raksta Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretārs Oleksijs Daņilovs
2023. gada karš ir principiāli atšķirīgs karš nekā 2022. gadā. Ukraina šogad ir pavisam cita valsts, nekā tā bija pagājušajā gadā. Ukrainas aizsardzības spēki tagad un vakar ir kvalitatīvi atšķirīga armija. Pārmaiņu ātrumam ir nozīme, uzvar tas, kurš ir drosmīgāks, radošāks un novatoriskāks.
Vēsture ir pierādījusi, ka brīvas sabiedrības progresē, vergu valstis nevar izturēt konkurenci. Ja krieviem neveicās zibens karā, kāpēc lai izdodas ieilgušam? Pamats sakāvei nav zudis.
Kaujas laukā notiek gribas un tehnikas sacensība, gandrīz divos kara gados Ukrainas armija šajā ziņā ir tikusi tālu, kas citos gadījumos prasa vairāk nekā vienu paaudzi.
Šobrīd Ukrainas Aizsardzības spēki raksta jaunus kaujas statūtus, nosaka jauna veida karadarbības teorijas un praksi un veido svarīgas mācības.
Pirmā mācība. Griba ir cīņas pamats. Pārliecība par uzvaru un brīvības vērtību ir absolūta nepieciešamība. Cilvēkiem, kuri netic uzvarai, nav vietas pie varas un pavēles.
Otrā mācība. Ilgtspējīga miera formula ir mūsdienu ieroču formula, kas balstās uz vietējās militārās rūpniecības jaudu. Kopš kara sākuma Ukraina ir ne tikai saglabājusi savas ražošanas jaudas, bet katru mēnesi mēs tikai palielinām apjomu un tā klāstu. Vairāk vēlāk.
Trešā mācība. Zinātne un tehnoloģijas ir valsts pamats. Tādējādi Ukrainas gaisa spēku augstākā kvalifikācija palīdz Aizsardzības spēkiem ik dienu pārvarēt Krievijas skaitļu atšķirības ar Ukrainas kvalitāti, un bezpilota lidaparātu inženieri un dizaineri ir radījuši jauna veida militāro spēku.
Ceturtā mācība. Ukrainas militārā zinātne. Kara pieredze, grūti iegūtās zināšanas ļauj šodien izveidot unikālu Ukrainas kara skolu un vadīt mācības pēc “ukraiņu standarta”. Pavisam tuvākajā nākotnē NATO nebūs vairāk kaujas spējīgu vienību par Ukrainas vienībām.
Piektā mācība. “Anti Budapešta”. Nekādu neskaidru drošības garantiju, tikai parlamenta līmenī ratificēti līgumi ar skaidru darbību algoritmu un apstiprinātu militārās palīdzības nomenklatūru. Ukraina jau sākusi gatavošanās procesu divpusējo drošības līgumu noslēgšanai.
Sestā mācība. Mobilizācija, pamatojoties uz sagatavotajām rezervēm un skaidru uzskaites sistēmu. Šodien valsts par katru savu iesaucamo zina vairāk nekā jebkad agrāk.
Septītā mācība. Stingrs pragmatisms nacionālo interešu aizstāvībā un sabiedroto, draugu un partneru interešu ievērošana.