Kopš 20. gadsimta 70. gadiem Apvienotajā Karalistē ir pieckārtīgi pieaudzis nāves gadījumu skaits no hroniskām aknu slimībām, un pēdējā laikā jo īpaši pusmūža sieviešu vidū. Tajā pašā laikā arvien vairāk britu sieviešu kļūst pārmērīgi atkarīgas no alkoholiskajiem dzērieniem. Un daudzas no viņām, šķiet, to dara, domājot, ka veselības problēmas viņas neskars. Tā tas bija arī 31 gadu vecajai žurnālistei Heizelai Mārtinai, kura uzzināja, ka alkohols viņai izraisījis aknu fibrozi. Par to raksta Daily Mail
Aknu fibroze ir stāvoklis, ko izraisa orgānu šūnu regulāri bojājumi. Reaģējot uz to, tie sāk rētot un tādējādi traucē normālu aknu darbību. Fibroze var attīstīties, reaģējot uz dažādu medikamentu agresīvu iedarbību vai noteiktu slimību dēļ. Taču visbiežāk aknas tiek iznīcinātas tieši alkohola dēļ – tā notika ar Hezelu Mārtinu.
Kad viņa dzirdēja, ka viņai tagad būs ar to jāsadzīvo, viņa bija šokēta. Pēc žurnālistes teiktā, viņa “nekad nav dzērusi viena”. Viņa darīja to pašu, ko darīja visi citi: viņa dzēra ar draugiem bāros vai pacēla glāzi vai divas ģimenes svinībās.
Tādā veidā Mārtina uzzināja, ka alkohola daudzums, kas var izraisīt neatgriezeniskus aknu bojājumus, katram cilvēkam ir atšķirīgs. Dažiem – ņemot vērā ģenētiku, alkohola lietošanas “pieredzi” un svaru – var pietikt ar pavisam nedaudz.
Piemēram, Nacionālais veselības dienests Lielbritānijā nevienam neiesaka nedēļā izdzert vairāk par sešām glāzēm vīna vai alus kausiem (ja vien cilvēks nevar pilnībā atteikties no alkohola). Lai to izdarītu, pietiek ar draugiem satikties bārā divas reizes nedēļā – teiksim, piektdien un sestdien – un katru reizi izdzert trīs dzērienus.
Mārtina uzņēma filmu BBC par savu diagnozi un dzīvesveidu, kas viņu noveda pie tā.
“Man ļoti paveicās, ka mana fibroze tika pamanīta laikus,” Instagram raksta žurnāliste. “Gadiem ilgi es dzēru nedēļas nogalēs, un tā bija norma. Bet galu galā atmaksa mani pārņēma. Tas bija šoks, bet es nevarēju atbrīvoties no sajūtas, ka neesmu vienīgā.
Mārtinai šajā ziņā ir taisnība: atbalstot viņas vārdus, Daily Mail publicē citātus no citām sievietēm, kuras iepriekš dalījās savās sāpēs.
”Es dzeru, kad dodos uz tikšanām vai ballītēm, jo tas padara mani pārliecinātāku. Es domāju, ka Anglijā tas ir diezgan izplatīts, šeit ir tāda kultūra,” sacīja 30 gadus vecā Paula Moskuera. “Kad sievietes audzina bērnus, veido karjeru un rūpējas par mājsaimniecības darbiem, tas var radīt lielu stresu. Reizēm, kad esmu ļoti aizņemta, viss, ko es gribu darīt, ir doties mājās un ieiet burbuļvannā ar glāzi sarkanvīna. Es domāju, ka daudzas sievietes man piekritīs.
“Sievietes var dzert vairāk, jo viņas bieži strādā pilnu slodzi un pēc tam rūpējas par bērniem un mājsaimniecību. Viņām ir daudz papildu stresa, saka 47 gadus vecā Mišela Patinsone, kura arī atzina, ka var “dzert diezgan daudz”.
Jorkas Universitātes asociētais profesors Ians Hamiltons, kurš specializējas atkarībās, uzsver, ka daudzi cilvēki nepamana alkoholisma problēmu, jo viņi pilnībā nesaprot, kas tā ir.
”Daudzas sievietes uzskata, ka problēmas ar alkoholu sākas ar ikdienas, nevis pārmērīgu lietošanu. Tāpēc viņi domā, ka, ja viņiem ir dienas bez dzeršanas un viņi dzer tikai nedēļas nogalēs, tad nav nekādu problēmu,” skaidro Hamiltons.
Tikmēr zinātnieki regulāri cenšas noteikt, cik daudz alkohola un kurš dzēriens organismam ir mazāk kaitīgs, un mediķi mēģina ieteikt veidu, kā svinēt svētkus ar minimālu kaitējumu veselībai, bet ar glāzi rokā. Tomēr atcerēsimies, ka gan ārsti, gan Pasaules Veselības organizācija brīdina: drošas alkohola devas nav