Amerikāņu zinātnieki paziņojuši par bīstamā ”Jamagata” gripas celma izzušanu, kas jau vairāk nekā desmit gadus ir izraisījis šīs vīrusu slimības epidēmijas visā pasaulē. Covid-19 pandēmijas rezultātā ir izzudis viens no visizplatītākajiem gripas paveidiem B/Yamagata, atsaucoties uz ASV zinātnieku pētījumu Nacionālajā biotehnoloģijas informācijas centrā (NCBI), ziņo Bloomberg
Tas, pēc ekspertu domām, noticis, pateicoties dažādu valstu valdību veiktajiem pasākumiem cīņā pret koronavīrusu – masku nēsāšanu un pašizolāciju.
Bloomberg uzsver, ka Yamagata celms, kas desmit gadus izraisīja gripas epidēmijas visā pasaulē, nav novērots kopš 2020.gada marta.
Pēc tā pazušanas zinātniekiem radās pamatota cerība, ka tieši tādā pašā veidā izdosies atbrīvoties no cita, vēl biežāk sastopama tā paša B tipa gripas celma – ”Viktorija”. Parasti tas veido aptuveni pusotru miljonu hospitalizāciju gadā visā pasaulē. Tas veido aptuveni 23% no gripas gadījumiem visā pasaulē.
Ir zināms, ka ārsti var viegli tikt galā ar šāda veida celmiem, izmantojot vakcināciju, un dzīvnieki tos nepārnes.
Zinātnieki skaidro, ka pēdējās desmitgadēs gripas epidēmijas izraisījuši galvenokārt četri galvenie celmi, tāpēc ir pamats domāt, ka beidzot tiks izskausti arī citi, jo palikuši tikai trīs.
Profesors Florians Kramers, atbildot uz aģentūras jautājumu, sacīja, ka teorētiski iespējamā B tipa gripas celma iznīcināšana varētu atvieglot būtisku slogu cilvēku veselībai un ekonomikai.
Atgādināsim, ka pirms četriem gadiem – 2020. gada 11. martā – Pasaules Veselības organizācija (PVO) paziņoja par COVID-19 pandēmijas sākumu, bet 3 gadus un gandrīz divus mēnešus vēlāk, 2023. gada 5. maijā, tika atzīts tās beigas. Saskaņā ar oficiālajiem datiem šajā periodā no Covid nomira gandrīz 7 miljoni cilvēku, lai gan PVO uzskata, ka bojāgājušo skaits pārsniedz 20 miljonus.
Pandēmijas laikā daudzas valstis slēdza savas robežas, pat pārtraucot gaisa satiksmi ar pasauli; pilsētās tika ieviestas karantīnas, un slimnīcu gultu trūkuma dēļ tika uzceltas pagaidu slimnīcas inficētajiem.
Ir zināms, ka kopš pandēmijas sākuma koronavīruss ir mutējis vairākas reizes, veidojot arvien jaunus celmus. 2023. gada augustā, pēc pandēmijas beigām, Francijā tika identificēta tā versija — “pirola” (BA.2.86). Tā izrādījās lipīgāka nekā iepriekšējās, taču ne tik bīstama, lai atkal pasludinātu pandēmijas sākumu.