Sagaidāms, ka daļa no padomju laika kosmosa kuģa šonedēļ atgriezīsies uz Zemes pēc tam, kad vairāk nekā pusgadsimtu bija iestrēgusi orbītā.
Kosmos 482 tika palaists 1972. gadā kā daļa no misijas uz Venēru, taču tas nekad neizbēga no zemās Zemes orbītas un sadalījās četrās daļās, ziņo NASA.
Saskaņā ar NASA datiem, viena no šīm daļām, kas, domājams, ir nolaišanās zonde, atgriezīsies mūsu atmosfērā ap 10. maiju, un vismaz daļa no tās varētu izdzīvot ceļojumā, nesadegot.
Daudz kas mums nav zināms par atgriešanos atmosfērā, tostarp par to, kur tas varētu nolaisties, taču pat ja kaut kas no tā izdzīvos, 70% planētas klāj jūra, tāpēc maz ticams, ka tas nodarīs būtisku kaitējumu.
“Ir daudz lielāka iespēja, ka jūs laimēsiet loterijā, nekā ka jūs ietekmēs šī kosmosa atlūzu vienība,” sacīja Stijns Lemenss, Eiropas Kosmosa aģentūras vecākais kosmosa atlūzu mazināšanas analītiķis.
Nolaišanās kapsula ir izturīgs, sfērisks objekts, aptuveni metru plats un sver gandrīz pustonnu.
Tas tika uzbūvēts, lai izturētu Veneras atmosfēras ārkārtējo karstumu un spiedienu, kas nozīmē, ka tam ir izturīgs siltuma vairogs un izturīga struktūra.
Tāpēc eksperti uzskata, ka tas varētu izdzīvot nekontrolētu nolaišanos caur Zemes atmosfēru.
Izpletņa sistēma, kas sākotnēji bija paredzēta, lai palēninātu nolaišanās moduli Veneras virzienā, pēc vairāk nekā 50 gadiem kosmosā, visticamāk, jau sen ir nolietojusies.
Risks cilvēkiem uz zemes tiek uzskatīts par zemu, taču kapsulas prognozētā lidojuma trajektorija varētu paredzēt tās nosēšanos jebkur starp 51,7° ziemeļu un dienvidu platuma grādiem, aptverot lielāko daļu apdzīvotās pasaules.
Tas nozīmē, ka tā potenciāli varētu nolaisties jebkur no Londonas ziemeļos līdz pat Dienvidamerikas dienvidu galam.
Nekontrolētu kosmosa atkritumu incidenti ir notikuši arī iepriekš.
Lemmenss paskaidroja, ka “cilvēka radītu objektu atgriešanās Zemes atmosfērā notiek diezgan bieži”, kas lielākiem kosmosa kuģiem notiek katru nedēļu, bet mazākiem – katru dienu. Objekti parasti sadeg Zemes atmosfērā, pirms tie sasniedz Zemi.
Ķīnas raķete “Long March 5B” atgriezās atmosfērā virs Indijas okeāna 2022. gadā, un kosmosa stacija “Tiangun-1” lielākoties nodega virs Klusā okeāna 2018. gadā.
Kosmos 482 tagad rūpīgi seko starptautiskās kosmosa aģentūras.
Lemmenss sacīja, ka nākotnes kosmosa kuģi “jāprojektē tā, lai tie varētu droši izlidot no orbītas, vēlams, veicot kontrolētu atgriešanos atmosfērā”.
Tas ļauj precīzi prognozēt nosēšanās vietas, samazinot jebkādu atlūzu risku ietekmēt apdzīvotas vietas, tādējādi aizsargājot cilvēkus un īpašumu, vienlaikus “pārvaldot kosmosa atkritumu ietekmi uz vidi”.