Pasaules ozona slānis atrodas uz “ceļa uz ilgtermiņa atjaunošanos”, neskatoties uz postošo vulkāna izvirdumu Klusā okeāna dienvidos, otrdien paziņoja Pasaules Meteoroloģijas organizācija pēc centieniem pakāpeniski likvidēt ozona slāni noārdošo ķīmisko vielu lietošanu. .
Saskaņā ar pašreizējām tendencēm ozona slānis atjaunosies līdz 1980. gada līmenim līdz aptuveni 2066. gadam Antarktīdā, 2045. gadam Arktikā un līdz 2040. gadam pārējā pasaulē, paziņoja Apvienoto Nāciju Organizācijas aģentūra.
Lai gan vulkāna izvirdums netālu no Tongas 2022. gada sākumā izraisīja īsu paātrinātu ozona noārdīšanos virs Antarktīdas pagājušajā gadā, ko noteica augstāks atmosfēras ūdens tvaiku līmenis, kopumā zaudējumi bija ierobežoti, teikts ikgadējā ozona biļetenā.
Ozona slānis aizsargā zemi no saules ultravioletā starojuma, kas ir saistīts ar ādas vēzi un citiem veselības apdraudējumiem.
Monreālas protokols, kas stājās spēkā 1989.gadā, piekrita pakāpeniski atteikties no hlorfluorogļūdeņražiem (CFC) un citām ozona slāni noārdošām vielām, un tā panākumi “izceļas kā spēcīgs cerības simbols” laikā, kad daudzpusējā sadarbība ir nokļuvusi spriedzes apstākļos, teikts ANO Ģenerālsekretāra Antonio Gutērreša paziņojumā.
CFC lielā mērā ir aizstāti ar fluorogļūdeņražiem (HFC), kas neizraisa ozona noārdīšanos, bet ir spēcīga klimatu sasildoša siltumnīcefekta gāze.
Valstis pašlaik ievieš 2016. gada Kigali grozījumus Monreālā, kas pakāpeniski pārtrauks HFC ražošanu un līdz 2100. gadam varētu izvairīties no aptuveni 0,5 grādu pēc Celsija sasilšanas.
Ķīna joprojām ir pasaulē lielākā HFC ražotāja, kuras pašreizējā jauda ir līdzvērtīga gandrīz 2 miljardiem tonnu oglekļa dioksīda. Apmēram ceturtā daļa tiek eksportēta.
Ķīnas Vides ministrija pirmdien paziņoja, ka drīzumā publicēs plānu, kā labāk kontrolēt HFC ražošanu. Kā jaunattīstības valstij tai ir pienākums no 2013. līdz 2045. gadam samazināt HFC patēriņu par 85%.
Ķīna samazina ražošanas kvotas un apkaro nelegālo ražošanu, taču tā brīdināja, ka šogad joprojām “saskaras ar milzīgām problēmām”, pakāpeniski samazinot HFC izmantošanu, ko izmanto daudzās dažādās nozarēs, no kurām daudzas ir cīnījušās, lai atrastu aizstājēju produktus.