Mūsdienu dzīvesveids, kas ietver sēdēšanu pie datora lielāko dienas daļu, ir novedis pie tā, ka liela daļa strādājošo cieš no muguras sāpēm. Rakstā The Guardian osteopāti dalījās muguras sāpju novēršanas un atvieglošanas noslēpumos.
Izvairieties no provocējošiem faktoriem. Saskaņā ar Vilmslovas osteopāta Džona Korfīlda teikto, profilakse ir labāka nekā ārstēšana.
“Ir lietas, kas var palīdzēt izvairīties no bieži sastopamiem muguras sāpju cēloņiem, piemēram, peldēšana, mugurkaula treniņš un izvairīšanās no ilgstošas sēdēšanas,” viņš norādīja.
Celieties kājās pēc iespējas biežāk. Kentā dzīvojošā osteopāte Emma Heivorda uzsvēra regulāru kustību priekšrocības, kaut arī īslaicīgas – “pat ja tas ir tikai izdzert glāzi ūdens un apsēsties”. Viņasprāt, svarīgi, lai tavs ķermenis vairākas stundas neatrastos vienā statiskā stāvoklī.
Padomājiet par galdu, pie kura var stāvēt. Džons Korfīlds atgādināja, ka Skandināvijas valstīs ļoti populāri ir stāvgaldi. Tomēr nemaz nav nepieciešams visu laiku pavadīt stāvot. Heivords piebilda, ka iespēja regulāri mainīt ķermeņa stāvokli, iespējams, ir labākais veids, kā novērst muguras sāpes.
Samaziniet stresu. Osteopāts Džeimss Deiviss uzskata, ka stress ir muguras sāpju veicinošs faktors. Viņš saka, ka traumu gadījumā stresa pārvarēšana un mierīga, līdzsvarota garastāvokļa nodrošināšana ir neatņemama atveseļošanās sastāvdaļa.
Nostipriniet mugurkaulu. Osteopāte Aniša Džoši, kas strādā klīnikās Londonā un Hičinā, ieteica veikt vingrinājumus, jo īpaši, lai stiprinātu sēžamvietu, piemēram, ”sēžamvietas tiltiņu”.
Kā paskaidroja Džoši, šis vingrinājums ir patiešām efektīvs muguras lejasdaļas atbalstam. Vingrinājums “Diegs adatā” ir labs, lai attīstītu kustīgumu muguras vidusdaļā .
Lai pareizi izpildītu šo vingrinājumu, jums vajadzētu nostāties četrrāpus uz grīdas, pārvietot labo roku zem kreisās puses, pagriežot pa kreisi. Tad jums ir jānolaiž labais plecs uz grīdas, pagriežot galvu tā, lai labā auss būtu uz grīdas. Labajai rokai jābūt taisnai. Ja iespējams, mēģiniet izstiept kreiso kāju tā, lai tā pieskartos jūsu labajai plaukstai. Novietojiet kreiso roku aiz muguras.
Ja jūtat sāpes, rīkojieties ātri. Daži cilvēki domā, ka pēc kāda laika sāpes izzudīs pašas, sacīja Korfīlds. Taču tas tā nav: ar laiku no akūtas problēmas tā pārvērtīsies hroniskā, brīdināja eksperts.
“Ja jūtat sāpes vai diskomfortu ilgāk par trim dienām, jums jāveic pārbaude,” sacīja osteopāts.
Izmantojiet ledu un siltumu. Pretsāpju līdzekļu vietā var izmantot siltumu un ledu, saka Korfīlds. Viņš skaidroja, ka siltums atslābinās muskuļus, bet ledus atvieglos iekaisumu.
“Nav nekas nepareizs, mainot divas metodes: 20 minūtes karstuma, pēc tam 20 minūtes ledus, stundu vai divas,” viņš saka.
Savienojiet dažāda veida aktivitātes. Pēc Heivorda domām, treniņu dažādība ir lielisks veids, kā novērst iespējamās traumas un palīdzēt rehabilitācijai.
“Ja esi riteņbraucējs un vēlies startēt nopietnās izturības sacensībās, tad varbūt nodarbojies arī ar peldēšanu, pilatesu vai jogu. Tas padarīs tevi stiprāku,” uzskata eksperts.
Atslābiniet muguru. Džeimss Deiviss ieteica apgulties uz līdzenas virsmas, pārliecinoties, ka mugura ir ērti taisna.
“Paceliet kājas, novietojot tās uz krēsla vai dīvāna, radot mīkstu leņķi. Šī pozīcija dabiski izlīdzinās jūsu mugurkaulu un samazinās slodzi un spiedienu, kas bieži atrodas uz muguras muskuļiem un mugurkaula diskiem. Guļot šajā pozā, ļaujiet visam ķermenim pilnībā atpūsties. Tas ne tikai mazinās sasprindzinājumu mugurā, bet arī veicinās vispārēju relaksāciju,” sacīja eksperts.