Par to, ko sagaidīt no ģenerāļa Sergeja Surovikina, kurš tagad vada Krievijas karaspēku Ukrainā, stāsta vēsturnieks Iļja Veņavkins
8.oktobrī ģenerālis Sergejs Surovikins tika iecelts par jauno Krievijas karaspēka komandieri Ukrainā. Karu atbalstošie Krievijas žurnālisti un publicisti uz šo iecelšanu reaģēja entuziastiski, un oficiālie mediji nekavējoties sāka pārvērst komandieri par publisku personu: 11. oktobrī Pirmais kanāls apsveica viņu 56. dzimšanas dienā.
Šajā rakstā vēsturnieks Iļja Veņavkins stāsta, kā strādā, domā un cīnās ģenerālis, kura karjera sākās ar protestētāju slepkavību pret GKČP apvērsumu 1991. gada augustā un turpinājās ar kara noziegumiem Čečenijā un Sīrijā.
Oktobra sākumā pēc tam, kad Krievijas armija pameta iepriekš sagūstīto Limanu, asu kritiku Krievijas militārajai pavēlniecībai izteica divas nozīmīgas tā dēvētās kara partijas balsis – Čečenijas prezidents Ramzans Kadirovs un ”Vāgnera” PMC dibinātājs Jevgeņijs Prigožins. “Visus šos ”ausainos” ar ieročiem un basām kājām uz priekšējo līniju,” sacīja Prigožins, atbalstot Kadirova izteiksmīgo paziņojumu. Kļuva pieļaujams publiski kritizēt Krievijas armiju, un Telegram kanāli, deputāti un propagandisti sāka runāt par ģenerāļu nepilnībām. Par iemeslu visām Krievijas militārajām neveiksmēm karā ar Ukrainu viņi pasludināja Krievijas militāros vadītājus par korumpētiem, vājprātīgiem un ar noslieci uz nepotismu.
Nākamais solis, protams, bija īsta ”krievu pulkveža” meklēšana. Ikvienam no skolas laikiem pazīstamā kultūras mīta ietvaros, lai labotu neprasmīga komandiera kļūdas, pagrieziena brīdī priekšā jāparādās izlēmīgam un vārdos skopam tautas ģenerālim – tādam, kāds bija (vismaz pop mitoloģijā ) Kutuzovs un Žukovs. Šīs mitoloģijas ietvaros šādam komandierim vajadzētu būt vēl vienai svarīgai īpašībai: viņš nekādā gadījumā nedrīkst kritizēt valdnieku, kura neprasmīgi lēmumi noveda pie katastrofas, tādējādi nevis graujot valdības autoritāti, bet, gluži pretēji, stiprināt to. Valdnieks uz laiku atkāpsies ēnā, lai ļautu komandierim mainīt kara gaitu, un pēc tam uzkāps uz skatuves, lai pieņemtu triumfu.
8. oktobrī meklēšana tika pabeigta: Krievijas Federācijas Aizsardzības ministrija paziņoja par jauna amata izveidi “Apvienotās spēku grupas komandieris NVO teritorijā”. Šajā amatā tika iecelts ģenerālis Sergejs Surovikins; 11. oktobrī viņam apritēja 56 gadi. Gan Kadirovs, gan Prigožins ļoti atzinīgi novērtēja šo tikšanos.
“Šis ir īsts ģenerālis un karotājs: pieredzējis, spēcīgas gribas un tālredzīgs komandieris, kuram tādi jēdzieni kā patriotisms, gods un cieņa vienmēr stāv pāri visam,” sacīja Čečenijas prezidents . “Viņš ir dzimis, lai uzticīgi kalpotu Tēvzemei,” piebilda Prigožins . “Tie nav skaisti formas tērpi un ”cacki”, ko uzkarināt.”
Cits ietekmīgs “vanags”, “Komsomoļskaja Pravda” militārais novērotājs Viktors Baraņecs rakstīja, ka tieši Surovikina vadībā karaspēks cietis vismazākos zaudējumus un vienmēr sasniedza savus mērķus. Citi plašsaziņas līdzekļi izmantoja citātu no vēl jūlijā rakstītas Baraņeca piezīmes : “Kopš Sīrijas kolēģi viņu sauc par “ģenerāli Armagedonu”.
Ko mēs zinām par Surovikinu un kā viņa iecelšana varētu mainīt Ukrainas kara raksturu?
Krievijas varonis
2017. gada 8. decembrī Sergejs Surovikins saņēma Krievijas varoņa titulu ar oficiālu formulējumu “par drosmi un varonību, kas parādīta, pildot militāro pienākumu Sīrijas Arābu Republikā”. Pieņemot balvu no Vladimira Putina rokām, viņš sacīja : “Mēs esam gatavi izpildīt jebkuru jūsu izvirzīto uzdevumu.” Šķiet, ka šī ir vissvarīgākā lieta, kas jāzina par ģenerāli. Visas karjeras laikā viņš atsevišķi uzsvēra, ka nav tādas pavēles, kam viņš nepiekristu, un nav tādu līdzekļu, kurus viņš neuzdrošinātos izmantot.
Pirmo reizi Surovikina vārds sabiedrībai kļuva zināms 1991. gadā – tad viņš vēl bija kapteinis. Naktī uz 21. augustu, kad Maskavas centru pārņēma protesti pret Valsts ārkārtas situāciju komiteju, Surovikina vadītā 20 kājnieku kaujas mašīnu kolonna iebrauca Maskavā, lai pēc pučistu pavēles Dārza aplī ierīkotu komandantu posteņus. Kad kolonna nonāca tunelī zem Kaļiņinska prospekta, protestētāji mēģināja to apturēt, domājot, ka militāristi gatavojas iebrukt Baltajā namā (tajā brīdī tur atradās Krievijas prezidents Boriss Jeļcins un viņa atbalstītāji). Surovikins pavēlēja apkalpēm aizvērt lūkas un turpināt pildīt uzdevumu. Panikas un haotiskas apšaudes rezultātā tunelī gāja bojā trīs cilvēki – Dmitrijs Komars, Iļja Kričevskis un Vladimirs Usovs.
Augusta notikumu izmeklēšanas ietvaros Surovikins un citi komandieri sniedza rakstisku paskaidrojumu, kurā stāstīja, ka kolonnai uzbrucis nikns piedzēries pūlis, bet nezināmi cilvēki civiliedzīvotājiem izdalot degvīna kastes. Viņi neesot pamanījuši nekādus civiliedzīvotāju upurus . Pārbaudes rezultātā Surovikins netika notiesāts. Un šodien, 20 gadus vēlāk, Jevgeņijs Prigožins šo aktu pat pasniedz kā varoņdarbu: “1991. gada augustā Surovikinam nebija laika ielādēt tankā pilnu kaujas komplektu. Un, ja būtu varējis, tad mēs dzīvotu pavisam citā valstī, desmitiem reižu varenākā.
24. augustā Komars, Kričevskis un Usovs pēc nāves kļuva par PSRS varoņiem, un gadu vēlāk viņi bija pirmie jaunās valsts vēsturē, kas saņēma medaļas “Brīvās Krievijas aizstāvis”. Tādējādi Sergejs Surovikins ir Krievijas varonis, kurš ir tieši saistīts ar trīs PSRS varoņu slepkavību.
Divīzijas komandieris no Hankali
Krievijas armija ir kā melnā kaste, no kuras gandrīz neizplūst informācija par militārajiem vadītājiem. Tomēr par Surovikinu nav tik maz informācijas – un ne tikai oficiāla. Par viņu pat tiek rakstītas dziesmas: policijas pulkvedis un krievu šansona autors Vladimirs Sļepaks ģenerālim veltījis balādi “Komdiv” (šķiet, tā tapusi kaut kad 2000. gados). Tajā Surovikins pretstatīts zaglīgajiem ierēdņiem, kuri nekaro Čečenijā, bet sēž lepnajā Barvihā.
Surovikina publiskās uzstāšanās otrās Čečenijas kampaņas laikā pilnībā atbalsta šo tēlu. 2005. gada februārī viņš kā 42. gvardes motorizēto strēlnieku divīzijas komandieris pastāstīja presei par kaujinieku meklēšanas operāciju, kas nogalināja deviņus divīzijas izlūkošanas grupas karavīrus. “Par katru mirušo karavīru mēs iznīcināsim trīs kaujiniekus – tas ir mūsu īpašais rēķins,” sacīja Surovikins, nepaskaidrojot, kā kaujiniekus atšķirt no parastajiem čečeniem. Drīz vien nāca klajā Novaja Gazeta izmeklēšana, no kuras izrietēja, ka ar lielu varbūtību kaujinieku nebija, un krievu karavīri bija piedzērušies un gāja bojā, jo viens no viņiem telpās izšāvis ar granātmetēju.
Pēc dažām nedēļām Surovikins sniedza interviju laikrakstam ”Krasnaja Zvezda” un detalizēti runāja par to, kas tieši viņam traucē cīnīties Čečenijā. Galvenais šķērslis bija nevis kaujinieki, bet gan likuma varas un cilvēktiesību aktīvisti. “Piemēram, specvienības komandieris saņēma informāciju, ka lauka komandierim šodien jābrauc pa tādu un tādu ceļu,” skaidroja komandieris . – Ierīko slēpni… Mašīna nāk. Dienesta darbinieki redz, ka bez bandīta ir arī sieviete ar bērnu. Protams, neviens uz šādu mašīnu uguni neatklās. Bet karš ir karš. Un dažkārt specvienībām ir grūti atšķirt, vai salonā nav kāds cits, izņemot bandītu. Gadās, ka viņi atklāj uguni, bet par to uzliek virsniekam roku dzelžus un ierosina krimināllietu.
Pēc mēneša Surovikina padotie demonstrēja, kā rīkoties, neievērojot nekādas likuma normas. Saskaņā ar cilvēktiesību aktīvistu ziņojumiem 2005. gada 4. jūnijā 42. motorizēto strēlnieku divīzijas Vostok bataljona karavīri veica soda operāciju Borozdinovskas ciemā: “Bruņoti vīrieši pelēkās policijas un kamuflāžas formās ielauzās mājās un piespieda visus vīriešus iekāpt automašīnās. Viņus aizveda uz vietējo skolu, lika nogulties ar seju zemē, bet viņu galvas ietina drēbēs. Visi, tostarp veci cilvēki, pusaudži un invalīdi, tika spārdīti un sisti ar šautenes laidēm.
Borozdinovskajas ciemā lielākā daļa iedzīvotāju bija avāri. Bataljona “Vostok” vadītāji turēja viņus aizdomās par palīdzību “separātistiem” un nolēma viņus sodīt demonstratīvi. Soda operācijas laikā bataljons ciemā nodedzināja četras mājas, nogalināja 77 gadus veco Magomazu Magomazovu, tika spīdzināti un pazemoti 87 cilvēki, bet vēl 11 vīrieši aizvesti nezināmā virzienā. Drīz pēc tam lielākā daļa ciema iedzīvotāju nolēma bēgt uz Dagestānu.
Oficiālā izmeklēšana ne pie kā nenoveda, un pats Surovikins notikušo noliedza: “Runām par Borozdinovskajas iedzīvotāju nolaupīšanu, ko veica bataljons “Vostok”, nav pamata un tās ir vērstas uz politiskās situācijas satricināšanu.” ECT 2021. gadā atzina , ka Borozdinovskajā Krievijas varas iestādes ir pārkāpušas vairākus cilvēktiesību konvencijas pantus.
Ģenerālis Armagedons
Tas, ka Surovikins ir gatavs izpildīt pavēles neatkarīgi no civiliedzīvotāju upuriem, kļuva vēl skaidrāks pēc tam, kad 2017. gada oktobrī viņš tika iecelts par Krievijas Federācijas Aviācijas un kosmosa spēku (VKS) virspavēlnieku. Tajā brīdī Surovikins vadīja Krievijas karaspēka grupējumu Sīrijā. Zīmīgi, ka viņš, būdams vispārējā karaspēka ģenerālis, bija bez specializētas pieredzes saistībā ar aviācijas un kosmosa spēkiem, taču viņš izcēlās ar to, ka nekautrējās izmantot raķešu triecienus civilajai infrastruktūrai.
Visā operācijas laikā Sīrijā Human Rights Watch fiksēja raķešu uzbrukumus medicīnas iestādēm, skolām, tirgiem, bēgļu nometnēm, stadioniem un birojiem. “Nevienā pētītajā epizodē netika atrasti militārie mērķi apgabalos, kas tika apšaudīti. Visas šīs teritorijas bija tālu no aktīvas karadarbības. Acīmredzot uzbrukumii tika rīkoti apzināti, lai iesētu paniku iedzīvotāju vidū un piespiestu tos pamest un tādējādi veicinātu valdības atgriešanos šajā tās pārziņā esošajā teritorijā,” teikts 2020.gada ziņojumā
Būtiski, ka Krievijas neselektīvo triecienu raksturs pret civiliedzīvotājiem būtiski nemainījās neatkarīgi no konkrētās grupas komandiera vārda. Ne Surovikins (viņš vadīja Krievijas karaspēku Sīrijā, vispirms 2017. gadā un pēc tam 2019. gadā), ne arī citi Krievijas ģenerāļi par šīm darbībām netika saukti pie atbildības, jo Krievijas veto ANO Drošības padomē liedza cilvēktiesību aktīvistu materiālus nodot Starptautiskā krimināltiesa.
Pats Surovikins savās publiskajās runās nepamanīja nekādus upurus civiliedzīvotāju vidū un izmantoja mūsdienās jau pazīstamo dehumanizējošo retoriku: “Iznīcināti vairāk nekā 32 000 kaujinieku, 394 tanki un vairāk nekā 12 000 ieroču un aprīkojuma.” Var pieņemt, ka pie tādas pašas taktikas viņš pieturēsies arī karā Ukrainā.
Turklāt, neskatoties uz to, ka tagad karu atbalstošie Telegram kanāli Surovikina iecelšanu Ukrainas Apvienotās grupas komandiera amatā pasniedz kā kaut ko radikāli jaunu, Surovikins jau sen ir pieņēmis lēmumus šajā karā.
Vēl martā Ukrainas prokuratūra ierosināja krimināllietu pret Krievijas militāro vadību kopumā – un jo īpaši – Surovikinu, jo viņš deva pavēles veikt raķešu un bumbu triecienus civiliem mērķiem. Nav zināms, vai Surovikins personīgi lika palaist raķetes pa tirdzniecības centru Kremenčugā, dzelzceļa staciju Kramatorskā, termoelektrostacijām Doņeckas un Harkivas apgabalos. Bet par raķešu uzbrukumiem, ko Krievija izdarīja10. oktobrī ar tā sauktajiem augstas precizitātes ieročiem Kijyvā, Dņipro, Zaporižje, Odesā, Ļvivā, Sumi, Krivij Rihā, viņš noteikti nes atbildību.
Tagad grūti prognozēt, cik ļoti Surovikina lēmumi spēs ietekmēt kara gaitu, taču īstā nelaime notikusi jau pirms daudziem gadiem. Krievijas bruņoto spēku vadībā ir cilvēki, kuri neuzskata nekādus civiliedzīvotāju upurus par problēmu un neapšauba nekādas pavēles, lai cik noziedzīgas tās būtu.