Pirmo simts Ukrainas bruņoto spēku militārpersonu apmācības notiks militārajā bāzē Fortsilla (Fort Sill)
Šomēnes Fortsillas militārajā bāzē Ohlahomas štatā sāksies 100 Ukrainas karavīru apmācība darbam ar ASV pretgaisa aizsardzības sistēmu Patriot. Par to otrdien paziņoja Pentagona preses sekretārs brigādes ģenerālis Pets Raiders.
Pēc viņa teiktā, Ukrainas militārpersonu apmācības ietvers teorētiskās mācības, mācības ar pašu pretgaisa aizsardzības sistēmu, kā arī nodarbības laboratorijā.
Fortsillā atrodas ASV armijas galvenā apmācības bāze progresīvu pretgaisa aizsardzības sistēmu darbībai un uzturēšanai. Šeit atrodas arī lauka artilērijas skola un viens no četriem galvenajiem mācību centriem.
Aizsardzības sekretāra vietniece Krievijas, Ukrainas un Eirāzijas jautājumos Laura Kūpere pagājušajā piektdienā žurnālistiem sacīja, ka “paies vairāki mēneši, līdz Ukrainas militārpersonām apmācīs sarežģīto sistēmu”. ASV armijā šīm apmācībām tiek atvēlētas līdz 23 nedēļām.
Par vienas pretgaisa aizsardzības sistēmas Patriot piešķiršanu Ukrainai ASV paziņoja 2022.gada 21.decembrī pirms Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska vizītes Vašingtonā. Iepriekš Ukraina lūdza ASV piegādāt modernas pretgaisa aizsardzības sistēmas, lai aizsargātu savu kritisko infrastruktūru no Krievijas raķešu uzbrukumiem.
Sistēmas Patriot nosaukums ir saīsinājums no Phased Array Tracking Radar Intercept on Target (PATRIOT, daudzfunkcionāla radara stacija pretgaisa raķešu sistēmas vadīšanai). Amerikāņu kompānijas Raytheon Technologies izstrādātā universālā zeme-gaiss pretraķešu aizsardzības sistēma tiek uzskatīta par vienu no vismodernākajām pretgaisa aizsardzības sistēmām pasaulē.
Sistēma pirmo reizi tika izmantota 1991. gada Persijas līča kara laikā, kad Patriot aizstāvēja Saūda Arābiju, Kuveitu un Izraēlu, un vēlāk tika izmantota ASV iebrukuma Irākā laikā 2003. gadā.
Šī ir mobilā sistēma, kas parasti ietver jaudīgu radaru, vadības staciju, strāvas ģeneratoru, palaišanas stacijas un citus atbalsta transportlīdzekļus.
Sistēmai ir dažādas iespējas atkarībā no izmantotās pārtvērējraķetes veida.
Pārtvērējs PAC-2 ir aprīkots ar sprādzienbīstamu sadrumstalotības kaujas galviņu, un modernizētā raķete PAC-3 izmanto progresīvāku tiešā trāpījuma tehnoloģiju.
Saskaņā ar datiem, ko 2015. gadā atklāja NATO, sistēmas radara darbības rādiuss ir vairāk nekā 150 km.
Saskaņā ar Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra domnīcas datiem jaunā Patriot sidtēma maksā vairāk nekā miljardu dolāru, no kuriem 400 miljonus dolāru izmaksā pati sistēma, bet vēl 690 miljoni ir pārtvērējraķetes.
Līdz šim Raytheon ir ražojis vairāk nekā 240 Patriot sistēmas, kuras tagad izmanto 18 valstīs, tostarp Amerikas Savienotajās Valstīs. Sistēma ir ļoti pieprasīta Tuvajos Austrumos Irānas radīto apdraudējumu dēļ.
Kopš 2015. gada Patriot sistēmas ir pārtvērušas vairāk nekā 150 kaujas ballistiskās raķetes, norāda Raytheon.