Marta sākumā ASV brīdināja Krievijas varas iestādes par teroristu uzbrukumu draudiem pārpildītās vietās, tostarp koncertos. Krievijas specdienestu rīcība liecina, ka viņi reaģējuši uz brīdinājumiem, taču vairāku faktoru kopums neļāva novērst uzbrukumu Crocus City Hall. Par to, atsaucoties uz Rietumu izlūkdienestu pārstāvju un ekspertu viedokli, raksta laikraksts New York Times (NYT)
NYT publikācija ir balstīta uz intervijām ar ASV un Eiropas drošības amatpersonām, drošības ekspertiem un analītiķiem, kas specializējas starptautiskās izlūkošanas spējās.
NYT avoti uzsvēra, ka izjaukt slepenus starptautiskus teroristu plānus ir grūti pat “labvēlīgākajos apstākļos”, ņemot vērā konkrētas informācijas pieejamību un labi funkcionējošus drošības dienestus.
Crocus gadījumā, pēc viņu domām, lomu spēlēja šādi faktori:
drošības dienestu nogurums pēc “paaugstinātas modrības” perioda saistībā ar prezidenta vēlēšanu rīkošanu;
augsta neuzticēšanās pakāpe gan Krievijas tiesībsargājošajās iestādēs, gan attiecībās ar ārvalstu izlūkdienestiem;
izlūkdienestu fokuss uz situāciju Ukrainā, konfrontācija ar Rietumiem un “politiskā vajāšana valstī”.
ASV nesniedza visu informāciju par Krieviju
7.martā ASV vēstniecība Maskavā brīdināja par teroristu uzbrukumu draudiem pārpildītās galvaspilsētas vietās, “tostarp koncertos”. Ziņojumā norādīts, ka uzbrukumi varētu notikt nākamo 48 stundu laikā.
Kā norāda NYT, CIP, informējot Krievijas pusi par iespējamo teroraktu, ievērojusi 2015. gada direktīvu. Izlūkošanas aģentūrām ir jābrīdina “personas ASV un ārpus tām” par konkrētiem draudiem, kuru mērķis ir “tīša nogalināšana, smagi miesas bojājumi un nolaupīšana”. Kā atzīmē NYT, Vašingtonai ir pienākums nosūtīt šādus datus pat saviem pretiniekiem.
Nākamajās dienās Krievijas iekšējās izlūkošanas ziņojumos īpaši tika runāts par draudiem no Tadžikistānas pilsoņiem – grupējuma Vilayat Khorasan (Islāma valsts atzars ) sekotājiem, raksta NYT, atsaucoties uz datiem no ”centra Dosjē”.
Šos ziņojumus esot saņēmusi Krievijas Drošības padome. Ziņojumi liecina, ka tadžiki ir iesaistīti izjauktos uzbrukumos Eiropā, kā arī uzbrukumos Irānā un Turcijā. Ziņojumos nav minēti Rietumvalstu brīdinājumi vai iespējamie terorakta draudi Maskavā, apgalvo ”Dosjē centrs”.
Taču līdz tam laikam Krievijas valdībā bija pieaugusi skepse pret informāciju par iespējamiem teroraktiem, teikts izdevumā. Turklāt, saskaņā ar NYT teikto, amerikāņu amatpersonas ASV un Krievijas naidīgo attiecību dēļ dalījās ar Maskavu ne visu, bet tikai pašu nepieciešamāko informāciju par iespējamiem uzbrukumiem, “baidoties, ka Krievijas varas iestādes varētu uzzināt par viņu avotiem. vai izlūkošanas metodes.”
Saskaņā ar augstāko amatpersonu teikto, ASV pēdējos mēnešos ir rūpīgi uzraudzījušas Vilayat Khorasan aktivitātes un saņēmušas “diezgan konkrētu informāciju par teroristu uzbrukumu gatavošanos Maskavā”, raksta laikraksts.
Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, komentējot šo NYT raksta daļu, sacīja , ka Kremlis neko nezina par Vašingtonas pārraidītās informācijas pilnīgumu. Viņš arī atzīmēja, ka NYT informācija “atsaucoties uz avotiem, mūsdienās ir jāizturas ļoti piesardzīgi”.
Kā Krievija reaģēja uz ASV brīdinājumiem
Laikā, ko Amerikas vēstniecība norādīja brīdinājumā par teroraktu draudiem Maskavā, neviens uzbrukums nav noticis. Tas, vai ASV izlūkdienesti kļūdījās ar uzbrukuma laiku, vai teroristi plānu mainīja pastiprināto drošības pasākumu dēļ, joprojām nav skaidrs, raksta NYT.
19.martā Vladimirs Putins, uzstājoties FSB valdes sēdē, izteikumus par teroristu uzbrukumu iespējamību Krievijā nosauca par “provokatīviem”. Viņš norādīja, ka tas “līdzinās tiešu šantāžu un nodomu iebiedēt un destabilizēt mūsu sabiedrību”. Tajā pašā laikā viņš uzdeva izlūkdienestiem “nopietni stiprināt pretterorisma darbu visās jomās”.
Krievijas varas iestādes “vismaz sākotnēji” atbildēja uz Vašingtonas brīdinājumiem, atzīmē NYT. Dienā, kad vēstniecība publicēja savu vēstījumu, FSB ziņoja par Vilayat Khorasan grupējuma sekotāju bruņota uzbrukuma novēršanu sinagogai Kalugas reģionā. Aizdomās turamie pretojās drošības spēkiem un tika nogalināti, paziņoja izlūkdienests.
Divi no nogalinātajiem izrādījās Kazahstānas pilsoņi, ko apstiprinājusi republikas Nacionālās drošības komiteja. Amerikāņu amatpersonas uzbrukumu Kalugas reģionā uzskatīja par iespējamu zīmi, ka Krievijas varas iestādes ir sākušas rīkoties, raksta NYT.
Producents Josifs Prigožins pēc terorakta Crocus City Hall intervijā sacīja, ka marta sākumā koncertzālē tika “ļoti nopietni pastiprināti” drošības pasākumi.
“Mūs pat nedaudz aizvainoja apsardzes attieksme pret mums. Jo viņi visu pārbaudīja – pārmeklēja koncertu tērpus, apskatīja visas kosmētikas somas. <…> Manuprāt, godīgi sakot, Kremļa pilī būtu vieglāk iekļūt nekā ”krokusā”,” sacīja Prigožins.
Pēc viņa teiktā, vietas direktors nav skaidrojis šādas rīcības iemeslus, norādot tikai to, ka “ir lēmums pastiprināt drošības pasākumus, un tas arī viss”.
15 gadus vecais skolnieks Islams Halilovs, kurš strādāja Crocus garderobē, intervijā pēc terorakta sacīja , ka aptuveni nedēļu pirms uzbrukuma darbinieki “tika brīdināti, ka var būt uzbrukumi, un tika doti norādījumi”. Viņš arī atzīmēja, ka “tajā nedēļā bija visstingrākās pārbaudes, mēs staigājām ar suņiem.”
FSB direktors Aleksandrs Bortņikovs pēc terorakta sacīja, ka informācija no Amerikas puses par gaidāmo teroraktu ir vispārīga rakstura.
“Mēs, protams, reaģējām uz šo informāciju un veicām atbilstošus pasākumus, lai novērstu šāda veida izpausmes. <…> Diemžēl mūsu darbības, ko veicām attiecībā uz konkrētām grupām un konkrētām personām – šī informācija toreiz neapstiprinājās,” sacīja Bortņikovs.
Savukārt izlūkošanas dati “Kremlim nekad netiek sniegti”, savukārt sacīja Dmitrijs Peskovs. Viņš paskaidroja, ka šī informācija ir klasificēta kā sensitīva un tiek pārsūtīta “no izlūkošanas aģentūras uz izlūkošanas aģentūru”.
Atbildot uz jautājumu, vai Kremlis notikušo uzskata par specdienestu neveiksmi, Peskovs sacīja, ka cīņai pret terorismu nepieciešama pilna mēroga starptautiska sadarbība. Taču “šobrīd, saspīlētākā konfrontācijas perioda dēļ, šī sadarbība ne tikai nav pilnībā, bet arī nekādā mērā.”