ASV amatpersonas izdarīja spiedienu uz Ukrainu, lai tā “atrisinātu problēmas”, pieņemot jaunu mobilizācijas likumu, raksta The New York Times (NYT), neminot informācijas avotu.
Tas notika laikā, kad ASV amatpersonas spieda arī ASV likumdevējus pieņemt likumprojektu par turpmākas militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai, apgalvo laikraksts.
Turklāt, saskaņā ar NYT, ASV Valsts departamenta pārstāvis Džeimss O’Braiens vizītes laikā Kijivā sacīja, ka Ukrainas “mobilizācijas centieni” ir tikpat svarīgi frontes stabilizēšanai un kara pavērsienam kā artilērija.
“Ukrainai ir jāpārliecinās, ka tai ir cilvēki, kuri nepieciešami, lai cīnītos,” preses konferencē sacīja O’Braiens.
16.aprīlī Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis parakstīja likumprojektu, kas pastiprina mobilizāciju. Saskaņā ar šo likumu visām militārpersonām 60 dienu laikā ir jāatjauno savi dati teritoriālajos komplektācijas centros. Ja par militāro dienestu atbildīgā persona to nedara, viņam var uzlikt naudas sodu no 17 tūkstošiem līdz 22,5 tūkstošiem grivnu (aptuveni 400–529 eiro), kā arī tiesas ceļā atņemt tiesības vadīt automašīnu.
Turklāt likums nosaka, ka visiem ukraiņu vīriešiem vecumā no 18 līdz 60 gadiem vienmēr būs jānēsā militārā apliecība, bet militārās reģistrācijas un iesaukšanas birojs varēs sazināties ar policiju, lai piespiedu kārtā nogādātu personu, kas ir karaklausībā.
Uz šī fona Ukrainas Ārlietu ministrija 23.aprīlī apturēja konsulāro pakalpojumu sniegšanu ukraiņu vīriešiem vecumā no 18 līdz 60 gadiem, kuri atrodas ārvalstīs. Tas ir, tagad viņi (ar dažiem izņēmumiem) var izsniegt dokumentus, tostarp pasi, tikai Ukrainas teritorijā.
Ārlietu ministrija šādu lēmumu skaidroja ar “vajadzību atrisināt mobilizācijas vecuma pilsoņu militārās reģistrācijas jautājumus”, kuri atrodas ārvalstīs. Ukrainas Ārlietu ministrijas vadītājs Dmitrio Kuļeba sacīja, ka ukraiņu esamība ārzemēs “neatbrīvo viņus no pienākumiem pret savu dzimteni”.
ASV Pārstāvju palāta 20.aprīlī nobalsoja par militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai 61 miljarda dolāru apmērā. 24.aprīlī likumu parakstīja ASV prezidents Džo Baidens.