57 gadus vecais garīdznieks Keiptaunā vadīja mošeju, kas bija paredzēta kā droša patvēruma vieta gejiem un citiem atstumtiem musulmaņiem. Viņš tika nogalināts sestdienas rītā pēc tam, kad netālu no Gkeberhas pilsētas tika uzbrukts automašīnai, ar kuru viņš brauca.
“Divi nezināmi aizdomās turamie ar aizsegtām sejām izkāpa no transportlīdzekļa un sāka raidīt vairākus šāvienus uz transportlīdzekli,” teikts policijas paziņojumā.
Ziņas par Hendriksa nāvi ir izraisījušas triecienviļņus LGBTQ+ sabiedrībā un ārpus tās, izraisot cieņu no visas pasaules.
Starptautiskās lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un interseksuāļu asociācijas (ILGA) izpilddirektore Džūlija Ērta aicināja varas iestādes rūpīgi izmeklēt to, “kas, mēs baidāmies, ir naida noziegums”.
“Viņš atbalstīja un vadīja tik daudz cilvēku Dienvidāfrikā un visā pasaulē viņu ceļā uz samierināšanos ar savu ticību, un viņa dzīve ir bijusi apliecinājums dziedināšanai, ko kopienu solidaritāte var sniegt ikviena dzīvē,” viņa sacīja.
Hendriks tika nogalināts pēc tam, kad viņš, kā ziņots, vadīja lesbiešu kāzas, lai gan tas nav oficiāli apstiprināts.
Sīkāka informācija par uzbrukumu atklājās novērošanas kameru kadros, kas tika kopīgoti sociālajos medijos.
Tajā redzams, kā automašīna piebrauc un bloķē transportlīdzekli, kurā brauca Hendrikss, kad tas attālinājās no apmales. Saskaņā ar policijas teikto, imāms atradās aizmugurējā sēdeklī.
Videonovērošanas kameru ierakstu leņķis atklāj notikušo no vienas ceļa puses – uzbrucējs izlec no automašīnas, pieskrien slazdā nonākušajam transportlīdzeklim un vairākkārt izšauj pa aizmugurējā pasažiera logu.
Hendriksa Al-Ghurbaah fonds, kas pārvalda Masjidul Ghurbaah mošeju Keiptaunas Vinbergas priekšpilsētā, apstiprināja, ka viņš gājis bojā mērķtiecīgā uzbrukumā sestdienas rītā.
Taču fonda valdes priekšsēdētājs Abdulmughīts Petersens ar WhatsApp grupas starpniecību aicināja viņu sekotājus būt pacietīgiem, uzsverot, cik svarīgi ir aizsargāt Hendriksa ģimeni.
Hendriksa darbs apstrīdēja tradicionālās islāma interpretācijas un aizstāvēja līdzjūtīgu, iekļaujošu ticību.
Dienvidāfrikas konstitūcija pēc aparteīda bija pirmā pasaulē, kas aizsargāja cilvēkus no diskriminācijas viņu seksuālās orientācijas dēļ, un 2006. gadā kļuva par pirmo valsti Āfrikā, kas legalizēja viendzimuma laulības.
Taču, neskatoties uz plaukstošo LGBT kopienu, geji joprojām saskaras ar diskrimināciju un vardarbību. Valstī ir arī viens no augstākajiem slepkavību rādītājiem pasaulē.
Hendriks kļuva par geju 1996. gadā, kas šokēja plašāku musulmaņu kopienu Keiptaunā un citur.
Tajā pašā gadā viņš nodibināja The Inner Circle, organizāciju, kas sniedz atbalstu un drošu telpu savādākajiem musulmaņiem, kuri vēlas saskaņot savu ticību un seksualitāti, pirms sāka izveidot iekļaujošo Masjidul Ghurbaah mošeju.
2022. gadā par viņu tika uzņemta dokumentālā filma The Radical, kurā viņš teica par draudiem, ar kuriem viņš saskārās: “Nepieciešamība būt autentiskam bija lielāka nekā bailes nomirt.”
Hendriks bieži runāja par starpreliģiju dialoga nozīmi un nepieciešamību risināt garīgās veselības problēmas un traumas, ar kurām saskaras LGBTQ+ indivīdi reliģiskajās kopienās.
Pasaules konferencē pagājušajā gadā Keiptaunā viņš sacīja: “Ir svarīgi, lai mēs pārstātu skatīties uz reliģiju kā uz ienaidnieku.”
Godātais Džide Makolijs, atklāti gejs anglikāņu ministrs, Hendriksa nāvi raksturoja kā “patiesi sirdi plosošu”.
Britu un Nigērijas LGBTQ tiesību aktīvists vada organizāciju House of Rainbow, kas sniedz atbalstu gejiem Nigērijā, kur viendzimuma attiecības vai publiska pieķeršanās izrādīšana ir nelikumīga, un izsaka cieņu Hendriksa drosmei.
“Jūsu vadība, drosme un nelokāmā centība iekļaujošām ticības kopienām ir atstājusi neizdzēšamas pēdas,” viņš teica.
Nigērijā dzīvojošais gejs musulmanis Sadiks Lolals BBC stāstīja, ka Hendriks ir nesis tik lielu iespaidu, ka padarījis “neiespējamo iespējamu”, sakot vārdus: “Es esmu savāds imāms”.
“Viņš ir mentors daudziem savādākiem musulmaņiem Āfrikā, īpaši Nigērijā reliģiskā ekstrēmisma dēļ,” viņš teica.
“Es joprojām esmu šokā un sagrauts.”