Nīderlandes zinātnieki pirmo reizi aprēķinājuši pārmērīgu mirstību no Covid Rietumvalstīs un parādīja, ka tā joprojām ir augsta trīs gadus pēc pandēmijas sākuma. Iemesls nav līdz galam skaidrs, taču daļēji var būt vainojamas arī vakcīnu radītās blakusparādības. Raksts par to publicēts žurnālā BMJ Public Health
Pārmērīga mirstība daudzās valstīs ir atzīts un uzticams rādītājs tam, kā valsts veselības sistēmas tiek galā ar epidēmijām. Kopš COVID-19 pandēmijas sākuma mirstības pārmērīgums ir aprēķināts dažādām valstīm un ietver ne tikai tiešus iedzīvotāju skaita zudumus no Covid-19 infekcijas, bet arī iedzīvotāju skaita samazināšanos, kas saistīta ar pret slimības izplatību veikto pasākumu netiešo ietekmi.
Amsterdamas Brīvās universitātes zinātnieki analizēja pārmērīgo mirstības līmeni 47 rietumvalstīs, kas iegūti laikā no 2020. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 31. decembrim. Lai to izdarītu, sociologi salīdzināja bezpeļņas elektroniskā projekta ”Our World in Data” apkopotos mirstības rādītājus katrai valstij noteiktā gada nedēļā vai mēnesī ar paredzamo mirstības līmeni šajā periodā, pamatojoties uz novērojumiem 2015.-19. ņemot vērā sezonālās izmaiņas. Visas aplūkotās valstis bija apkopojušas statistiku par mirstību no visiem cēloņiem, Andora un Gibraltārs tika izslēgti no izlases datu trūkuma dēļ par 2022. gadu, vairākas Eiropas valstis sniedza mirstības datus nevis pa nedēļām, bet pa mēnešiem.
Analīze parādīja, ka, neskatoties uz vakcīnu izplatīšanu un plašo izmantošanu, kā arī ierobežojošo pasākumu pārpilnību, trīs gadus pēc pandēmijas sākuma lielākajā daļā valstu joprojām tika novērota pārmērīga mirstība.
“Lielā mirstība Rietumu pasaulē saglabājās augsta trīs gadus pēc kārtas, neskatoties uz bloķēšanas pasākumu un Covid vakcīnu ieviešanu,” teikts pētījumā. “Tie ir bezprecedenta atklājumi, kas nopietni jāapsver.”
Līdz ar to 2020.gada beigās mirstības pārmērīgums bija vērojams 41 valstī (87%), 2021.gadā 42 valstīs (89%), 2022.gadā – 43 valstīs (91%). “Tikai Grenlandē nebija pārmērīga mirstība 2020.–2022. gadā,” teikts rakstā. Kopumā trīs gadu laikā mirstības pārmērīgums pētītajās valstīs sasniedza 3 098 456 cilvēkus.
Modelim, kas apraksta pārmērīgu mirstību, autori ņēma vērā tādus faktorus kā tiešie iedzīvotāju zaudējumi no SARS-CoV-2 vīrusa infekcijas, nāves gadījumi, kas saistīti ar pārslogotām veselības aprūpes sistēmām, pārmērīgi nāves gadījumi, kas saistīti ar gripu un citām elpceļu slimībām, un citi cēloņi. .
Tomēr pētījumā atsevišķi apskatīts jautājums par vakcīnu blakusparādībām. “Lai gan Covid vakcīnas bija paredzētas, lai aizsargātu iedzīvotājus no nāves slimības rezultātā, ir ziņots arī par iespējamām nevēlamām blakusparādībām,” teikts dokumentā, kurā novērtēts šo nevēlamo notikumu risks Pfizer un Moderna vakcīnām, pamatojoties uz klīnisko pētījumu skaitu.
Zinātnieki aicina rīkot plašākas diskusijas starp valdībām par pārmērīgas mirstības cēloņiem. “Valdības vadītājiem un politikas veidotājiem ir rūpīgi jāizpēta pastāvīgās pārmērīgas mirstības pamatcēloņi,” mudina pētījuma autori.