”Nakts vilki”, kas 2014. gadā pavadīja Putinu Krimā, gandrīz pametuši informācijas lauku, zaudējuši prezidenta dotācijas, un mazāk nekā viens procents baikeru kluba biedru piedalās karā Ukrainā. Vienīgais kluba patrons bija Roskosmos, apliecina baikeru vidē. Valsts korporācija karā sponsorē motociklistu vadu.
Kopš iebrukuma Ukrainā sākuma karā brīvprātīgi pieteikušies vairāki desmiti baikeru no kluba ”Nakts vilki”. “Nakts vilku” dalībnieki pievienojas DTR starptautiskajai brigādei “Pjatnaška”. Humāno palīdzību sūta tai pašai ”Nakts vilku” brigādei. Baikers Andrejs Miščenko, kurš cīnās Doņeckas virzienā, sarunā ar Regnum stāstīja, ka Ukrainā karo ”Nakts vilku” vads, tas ir, aptuveni 50 cilvēki – viņi visi ir Pjatnaškas brigādes sastāvā DTR. Motociklu pulka ”Nakts vilki” fotogrāfijā izdevuma korespondents saskaitīja 21 cilvēku.
Tajā pašā laikā kopējais kluba biedru skaits ir aptuveni 5 tūkstoši cilvēku, to apstiprināja divi redakcijas avoti baikeru vidē. Pēc viņu teiktā, popularitātes virsotnē baikeru skaits bijis lielāks, taču neliela daļa cilvēku klubu pameta pēc konfliktiem ar Kluba vadītāju Zaldostanovu, daudzi no aktīvās darbības aizgājuši. Tādējādi šobrīd aptuveni 1% no kopējā kluba skaita karo Ukrainā, lai gan ”Nakts vilki” jau kopš 2014. gada aktīvi iestājas par Ukrainas teritoriju pievienošanu Krievijai, pat piedāvājot aizsargāt administratīvās ēkas Krimā.
Ziņas par baikeru vadu netiek izplatītas federālajos medijos, bet parādās paša kluba platformās. Roskosmos palīdzēja vadam ar formastērpu un ekipējuma nodrošināšanu, par to ziņo paši baikeri, taču par liela mēroga atbalstu nav runas. Politologs Abass Gaļamovs uzskata, ka motociklistu kādreizējā patriotiskā darbība vairāk līdzinājās PR un naudas pelnīšanai, un lielākā daļa baikeru savas mentalitātes dēļ nav gatavi nopietnai rīcībai.
“Baikeri ir principiāli apolitiska vide, un mēģinājums viņus nopietni politizēt nevarētu būt veiksmīgs. Baikeri, kas zvērēja uzticību varas iestādēm, nav baikeri, bet gan klauni, ”secina Gaļamovs.
Pjatnaškas brigādi, uz kuru devās brīvprātīgie no ”Nakts vilkiem”, 2014. gadā izveidoja Abhāzijas un Krievijas brīvprātīgie, un pēc tam tā kļuva par daļu no DTR republikāņu gvardes. Lielākā daļa brīvprātīgo Pjatnaškā ir no Abhāzijas. Brigādi komandē Akhra Avidzba, DTR varonis un Abhāzijas prezidenta palīgs starptautiskajās attiecībās. 2020. gada oktobrī viņš runāja Kalugas Valsts universitātē, kur stāstīja par brigādes aktivitātēm, kā arī to, ka tajā ir ne tikai krievi un abhāzi, bet arī čehi un slovāki. Kā izriet no ziņām, brīvprātīgo brigādes kaujinieki cīnās frontes līnijā.
Kluba vadītājs Aleksandrs Zaldostanovs neatklāj savu atrašanās vietu, taču acīmredzot karadarbībā nepiedalās: viņš savā kanālā raksta, ka personīgi pavada baikeru fronti un ceļo pa valsti, piedāvājot Jaungada pasakas. Brīvajā laikā Zaldostanovs raksta balto dzeju un poētiski atbildēja uz redaktoru lūgumu piedalīties karadarbībā:
“Mūsu motocikli ir tikai daļēji zemes – tie ir arī debesu. Reizēm, kad steidzamies uz Donbasu un palīdzam mocekļiem, tie pārvēršas par ugunīgiem ratiem, kas lido pāri debesīm tieši aiz pravieša Elijas,” skaidroja Aleksandrs Zaldostanovs.
Pēdējā gada laikā Yandex vaicājumu skaits par baikeru klubu ”Nočnije volki” ir samazinājies par 68%, liecina servisa Wordstat dati. Zaldostanovs krievvalodīgo auditoriju vispār vairs neinteresē, liecina Google Trends dati: vaicājumu skaits meklētājā nav pietiekams statistikas ģenerēšanai. Materiāla publicēšanas brīdī kādreiz populārākā kluba līdera Telegram kanālam ir 2,5 tūkstoši abonentu.
Divi sarunu biedri no baikeru kustības liek domāt, ka ”Nakts vilki” kļuvuši mazāk “izgaismoti”, jo zaudējuši granta atbalstu. Kopš 2019. gada viņi nav saņēmuši nevienu prezidenta dotāciju, lai gan turpina regulāri pieteikties. Pēdējo reizi 2022. gada martā motociklisti mēģināja iegūt stipendiju ekstrēmām sacensībām Ļipeckas apgabalā, vēsta prezidenta grantu vietne, taču viņiem tika atteikts. Iepriekš baikeri saņēma liela apjoma dotācijas, piemēram, rallijam Slāvu pasaule, patriotisku Jaungada šovu rīkošanai bērniem un Patriot centra izveidei Sevastopolē.
Baikeri valsts mērogā popularitāti ieguva 2014. gadā, kad Putins kopā ar Zaldostanovu piedalījās motobraucienā. Valsts prezidents vadīja motociklu un blakusvāģī veda Krimas galvu Sergeju Aksjonovu.
Pieprasījumu maksimums par tēmu” Nakts vilki” ir 2016.-2018. gadā, kad Zaldostanovs tika fotografēts kopā ar Ramzanu Kadirovu, un ”Nakts vilki” organizēja masu motociklu braucienus visā Eiropā.
Tagad Nakts vilkiem palīdz Roskosmos, valsts korporācija pērk frontei ekipējumu baikeriem. Divi izdevuma sarunu biedri, kuri ir pazīstami ar ”Ķirurgu” un ir labi saistīti ar baikeru kustību, stāsta, ka baikeru draudzība ar Roskosmos aizsākās ar Zaldostanova un bijušā valsts korporācijas vadītāja Dmitrija Rogozina iepazīšanos. Rogozins tālajā 2010. gadā sniedza interviju motoziņu portālam, kas viņu dēvē par “baikeru no NATO”. Intervijā viņš stāsta, ka motocikli viņam ir patikuši jau kopš bērnības, un, strādājot par Krievijas Federācijas pastāvīgo pārstāvi NATO, viņam pat bijis savs motociklu parks.
2000. gadu sākumā baikeri nolēma izveidot rokklubu Sexton un pat saņēma tam zemi Mņevnikovskas palienē, taču līdz 2002. gadam zeme netika reģistrēta. Pēc tam, pēc izdevuma sarunu biedru teiktā, problēmu palīdzēja atrisināt Dmitrijs Rogozins un toreizējais Kalmikijas prezidents Kirsans Iļjumžinovs. The Moscow Times sarunbiedrs apstiprināja, ka starp kluba biedriem un tā apmeklētājiem bijuši politiķi un uzņēmēji, tostarp augsta ranga FSO, Iekšlietu ministrijas biedri, viņi palīdzējuši arī veicināt baikeru intereses.
2011. gadā klubs ”Nakts vilki” un personīgi ”Ķirurgs” atbalstīja Rogozina ideju izveidot “slāvu bataljonu” Krievijā. Pats Rogozins, kurš no 2004. līdz 2006. gadam bija partijas ”Tēvzeme” priekšsēdētājs, tolaik bija pazīstams ar saviem nacionālistiskajiem uzskatiem. Pēdējo reizi Rogozins savā Telegram kanālā pieminēja motociklistus 2021. gadā: tad motociklu sacensību dalībnieki tika uzaicināti ekskursijā pa vienu no valsts korporācijas uzņēmumiem.
Uz jautājumu par iepazīšanos ar Rogozinu, ”Ķirurgs” The Moscow Times korespondentam atbildēja racionāli:
” Kādā brīdī, vienā no Krievijas vēstures pagriezieniem, kaut kur orbītā mūsu debesu vilku bars satikās ar Roskosmos …”
“Kādreiz mēs gribējām, lai divi motocikli kopā lidotu uz Betlēmes zvaigzni – Harley un Ural-Wolf. Nesanāca. Roskosmos izrādījās daudz tuvāk debesīm
Pēc Rogozina stāšanās Roskosmos vadītāja amatā baikeru un ierēdņa draudzība tikai nostiprinājās. Piemēram, 2021. gadā klubs sarīkoja motociklu braucienu “Mūsu Kosmoss – 60”. Pēc tam baikeri apmeklēja Roskosmos galveno mītni, un ķirurgs personīgi tikās ar Rogozinu. Tajā pašā gadā Roskosmos paziņoja, ka apsver iespēju izveidot motoru un formas tērpu motociklistiem.
2022. gada jūlijā Dmitrijs Rogozins zaudēja Roskosmos vadītāja amatu. Mediji, atsaucoties uz avotiem Federācijas padomē, rakstīja , ka viņš varētu ieņemt jaunu prezidenta sūtņa amatu “Krimas federālajā apgabalā”, kas ietvertu Ukrainas okupētās teritorijas. Taču, kamēr viņu neviens nebija iecēlis, novembrī atlaistais Rogozins vadīja viņa izveidoto militāro padomnieku grupu “Cara vilki” Donbasā, un decembra beigās bijušais ierēdnis tika ievainots Doņeckas apšaudes laikā. . Rogozins nebija frontes līnijā, bet restorānā Šeš-beš, kur viņš svinēja savu dzimšanas dienu.
Tomēr “Nakts vilki” zaudēja varas iestāžu labvēlību pāris gadus pirms Rogozina aiziešanas no amata. Avoti baikeru kustībā apliecina, ka starp Aleksandru Zaldostanovu un galvenajām amatpersonām nebija manāmu konfliktu. Politologs Abbass Gaļamovs liek domāt, ka baikeri vienkārši ir izgājuši no modes .
“Cik man zināms, baikeru mijiedarbība ar Putinu bija FSO iniciatīva. Prezidenta lietu padome nekad nav bijusi šīs idejas cienītāja, viņi saprata, ka baikeri nav meinstrīms, šī ideja ir diezgan margināla. Domāju, ka Putins vienkārši pietiekami paspēlējās ar šo rotaļlietu un zaudēja interesi par to,” uzskata politologs.
Valsts korporācija pēc inerces turpināja sponsorēt baikerus, tomēr, balstoties uz to, ka karo ap 50 cilvēku un ik pa laikam ”Nakts vilki’ sūta humāno palīdzību tai pašai Pjatnaškas brigādei, runa ir par mazām summām no Roskosmos. Ņemot vērā viena aprīkojuma komplekta izmaksas, aptuveni 200 tūkstošus rubļu, kopumā valsts korporācija formas tērpiem varētu tērēt aptuveni 10 miljonus rubļu. Līdz publikācijas publicēšanai ne Roskosmos, ne Dmitrijs Rogozins personīgi neatbildēja uz redakcijas lūgumiem.