Kremļa fīrera veselības stāvoklis, “speciālās operācijas” neveiksme, daļējā Krievijas “moGilizācija” – tas viss liek domāt, ka Vladimirs Putins ilgi neieņems savu amatu. Mediji jau aktīvi apspriež, kurš varētu aizstāt Krievijas diktatoru. Pārdomas par šo tēmu sniedz arī ietekmīgais medijs Politico
Zemāk skatiet to pretendentu sarakstu, kuri nākotnē varētu vadīt Krieviju.
Superspiegs – Nikolajs Patruševs
Ja Putins nolems, ka viņa pozīcija beidzot ir novājināta, tad Nikolajs Patruševs, bijušais FSB direktors un pašreizējais Krievijas Drošības padomes sekretārs, tiek uzskatīts par iespējamu pēcteci Kremlī . Viņus vieno naidīguma pret Rietumiem caurstrāvots pasaules uzskats.
Patruševam ir radikālākie uzskati no visa Krievijas prezidenta loka. Dažas dienas pirms pilna mēroga kara sākuma Ukrainā viņš apsūdzēja ASV, ka tās vēlas Krievijas Federācijas sabrukumu.
Pakalpiņš – Dmitrijs Medvedevs
Vēl viens no visticamākajiem kandidātiem, jo 2008. gadā viņš jau tika pārcelts uz prezidenta amatu, un tas ļāva Putinam saglabāt pilnu varu savās rokās. Pēc četriem gadiem Medvedevs atgriezās savā iepriekšējā amatā.
No 2012. līdz 2020. gadam viņš bija premjerministrs, pēc tam kļuva par Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieku. 57 gadu vecumā Medvedevs vēl ir salīdzinoši jauns un varētu vadīt valsti, taču viņa liktenis ir nesaraujami saistīts ar Putinu.
Miesassargs – Aleksejs Djumins
Tulas apgabala gubernators ir viens no Putina favorītiem. Pēc paša vārdiem, viņš kaut kā esot izglābis prezidentu no brūnā lāča. Djumins ir augsta ranga FSB veterāns, kurš vadīja Krimas pārņemšanu 2014. gadā.
Princis – Dmitrijs Patruševs
Nikolaja Patruševa dēls 2018. gadā saņēma zemkopības ministra amatu. Pirms tam viņš absolvēja FSB akadēmiju un vadīja Rosselkhozbank. Viņu sauc par Krievijas spiegu elites un “jaunās muižniecības” pārstāvi.
Troika
Iespējams, tuvākā vēsturiskā paralēle autokrātiskajam Putinam ir Staļins, kura nāve 1953. gadā izraisīja cīņu par varu, kurā īslaicīga “troika” beidzās ar nāvessodu vienam no tās biedriem, ienīda bijušo slepenpolicijas priekšnieku Lavrentiju Beriju.
1955. gadā Hruščovs nostājās malā no premjerministra Georgija Maļenkova, nepārprotami kļūstot par Komunistiskās partijas un valdības vadītāju. Gadu vēlāk viņš teica slepenu runu, nosodot personības kultu ap Staļinu, aizsākot atkusni pēc terora gadiem.
Ir vilinoši secināt, ka gadījumā, ja Putins tiktu gāzts, padarīts rīcībnespējīgs vai noslepkavots un aizstāts ar kolektīvu vadību, viņa nāve varētu novest pie Krievijas pilnvaru kara ar Rietumiem deeskalācijas. “Elites smaguma centrs ir pret karu. Viņiem tas nekad nav paticis,” iebilst Naidžels Gūlds-Deiviss, bijušais Lielbritānijas vēstnieks Baltkrievijā, kurš tagad ir vecākais līdzstrādnieks Krievijas un Eirāzijas jautājumos Starptautiskajā stratēģisko pētījumu institūtā.
Režīma izmaiņas autokrātijās parasti nāk no iekšpuses, atzīmē Goulds-Deiviss, kurš pārvaldītas pārejas iespējamību novērtē ar “nulle”. Putins palaida garām iespēju organizēt savu pēctecību, kad viņš pirms diviem gadiem pārrakstīja konstitūciju, viņš piebilst: “Tagad viņa pozīcija ir vairāk apdraudēta — nav garantijas par mierīgu pēcnāves dzīvi.”
Spekulācijas par to, kurš varētu sazvērestībā gāzt Putinu, ir muļķīgs uzdevums, taču, ja vēsture ir kaut kas tāds, tad Drošības padomes “varas ministriju” pārstāvji būtu priekšgalā – lai cik lojāli viņi Putinam tagad varētu šķist. Uzmanieties no Patruševa vecākā, FSB priekšnieka Aleksandra Bortņikova, iekšlietu ministra Vladimira Kolokoļceva un aizsardzības ministru Sergeja Šoigu (viltīgo izdzīvojušo, kuram tomēr šis ir bijis šausmīgs karš).
Premjers — Mihails Mišustins
Krievijas konstitūcijas 92.3 pants nosaka , ka visos gadījumos, kad prezidents nav spējīgs pildīt savus pienākumus, “tos uz laiku pilda” premjerministrs. Tas nostāda Mihailu Mišustinu , kurš ieņems valsts vadītāja pienākumu izpildītāju, ja Putins smagi saslimst vai tiktu nogalināts.
56 gadus vecais Mišustins bija Krievijas galvenais nodokļu iekasētājs pirms viņa iecelšanas par premjerministru 2020. gadā, kad Putins veica šīs konstitucionālās izmaiņas, kas faktiski pavēra viņam ceļu uz mūžu kļūt par prezidentu.
Maskavietis – Sergejs Sobjaņins
Būtisks ”savējais”, Maskavas mērs Sergejs Sobjaņins varētu kļūt par Putina pēcteci, ja protesti galvaspilsētā saasināsies līdz līmenim, kad represijas vairs nav dzīvotspējīgas un ir nepieciešama konstruktīva iesaistīšanās, lai pabeigtu sakārtotu pāreju.
Tas nekādā gadījumā nav pamata scenārijs: protesti pret Putina mobilizācijas pavēli ne tuvu nesasniedz Eiromaidana kustības apmērus Kijevā, kas 2014. gada sākumā piespieda Ukrainas prezidentu Viktoru Janukoviču no varas.
Ieslodzītais – Aleksejs Navaļnijs
Pretkorupcijas kampaņas dalībnieks Aleksejs Navaļnijs būtu galvenais kandidāts uz Krievijas krāsainās revolūcijas vadītāju, kurš pirms desmit gadiem palīdzēja organizēt protestus pret Putina atgriešanos prezidenta amatā.
Šīs demonstrācijas — lielākās pēcpadomju Krievijā — galu galā cieta neveiksmi. Taču Navaļnijs neatlaidās, virzot savus centienus uz korupcijas atmaskošanu . Valsts atriebās, saindējot Navaļniju ar nervus paralizējošu vielu un ieslodzot viņu par izdomātām apsūdzībām krāpšanā.
Trimdinieks – Mihails Hodorkovskis
Bijušais naftas magnāts Mihails Hodorkovskis ir vēl viens režīma kritiķis, kurš uzņēma Putinu un zaudēja, galu galā viņam atņemot Jukos naftas impēriju, iemests cietumā uz 10 gadiem un beidzot doties trimdā.
Viņa dibinātais fonds Atvērtā Krievija, kas ir aizliegts Krievijā, turpina kampaņu par reformām, bet pats Hodorkovskis neizrāda acīmredzamas ambīcijas uz triumfālu atgriešanos un ieņemt vadošo lomu pēc Putina Krievijā.
Miesnieks — Mihails Mizincevs
Aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu un ģenerālštāba priekšnieks Valērijs Gerasimovs ir piedzīvojuši šausmīgus karus, kas faktiski izslēdz viņus kā uzticamus vadītājus jebkurai militārās iestādes solim, lai sagrābtu varu. Krievijā nav tradīciju, ka neapmierināti virsnieki rīko puču, un daudzi jau ir satikuši savu veidotāju kaujas laukā.
Bet ir viens ģenerālis, kurš plaukst pēc tam, kad ir ieguvis reputāciju par šokējošu brutalitāti: Mihails Mizincevs, “Mariupoles miesnieks”. Mizincevs vadīja postošo aplenkumu, kurā gāja bojā vairāk nekā 20 000 civiliedzīvotāju, pirms ostas pilsēta maijā krita.
Viņš tikko tika paaugstināts par aizsardzības ministra vietnieku, kas atbild par loģistiku, Krievijai cenšoties vērst pret Ukrainas pēdējo ofensīvu un izbeigt tās mobilizācijas haosu . Mizincevs, iespējams, nav tiešs pretendents uz varu, taču viņš būs seja, uz kuru jāskatās nākamajās dienās un nedēļās.
Karavadonis – Ramzans Kadirovs
Čečenu spēkavīrs Ramzans Kadirovs , kurš sevi dēvē par “Putina kājnieku”, ir viens no Krievijas kara Ukrainā ievērojamākajiem atbalstītājiem. Viņš konfliktu raksturo kā bandu izrēķināšanos starp viņa personīgo “Kadirovcu” armiju un Ukrainas ienaidniekiem, kurus viņš nosaucis par neonacistu “velniem”. Tomēr viņa karavīri viedtālruņa video lietotnē TikTok ir darbojušies labāk nekā kaujas frontē .
Algotnis – Jevgeņijs Prigožins
Ja kāds šobrīd izskatās pēc Krievijas virspavēlnieka, tas ir Jevgeņijs Prigožins , biznesa oligarhs, kas pazīstams kā Putina “šefpavārs”, kurš vada slepeno Vāgnera algotņu armiju . 61 gadu vecais Prigožins šomēnes tika nofilmēts kā cietuma pagalmā runā par vervēšanu, solot notiesātajiem brīvību, ja viņi sešus mēnešus cīnīsies par Krieviju Ukrainā un izdzīvos.
Citos videoklipos redzams, kā viņš ar helikopteru ierodas uz nakts tikšanos ar palīgiem un piedalās viena sava kaujinieka bērēs. “Vāgneri man saka, ka viņi jebkurā laikā balsotu par viņu, nevis Putinu, un man šķiet, ka viņš sajūt asiņu smaku,” tviterī ierakstīja Kristo Grozevs no izmeklēšanas vietnes Bellingcat.
Kurš no tiem var samazināt kodoltrieciena risku
Izdevums uzskata, ka tieši Patruševs jaunākais Krievijas prezidenta amatā var samazināt kodoleskalācijas draudus, jo iedzimtajam valdniekam pēc definīcijas ir spēcīgāks izdzīvošanas instinkts nekā diktatoram pazemes bunkurā.
Putinam var būt vēzis
Jau 2022. gada maijā Ukrainas militārā izlūkdienesta vadītājs Kirils Budanovs norādīja, ka Krievijā pamazām sākas kustība Putina režīma gāšanai.
Tas jo īpaši ir saistīts ar Krievijas diktatora neapmierinošo veselības stāvokli. Viņš sacīja, ka Putinam vienlaikus tika diagnosticētas vairākas slimības, no kurām viena bija vēzis. Izlūkošanas rīcībā ir precīza informācija, ka Putins atrodas ārkārtīgi sliktā psihoemocionālā un fizioloģiskā stāvoklī.
Šo informāciju sniedzis Kremlim pietuvināts Krievijas oligarhs. Viņš sacīja, ka Putinam ir asins vēzis, un piebilda, ka Krievijas prezidentam ir redzami vājprāta simptomi.