Ja arī esat no tiem, kuri savā ikdienā apkopo lielāku informācijas plūsmu no visas pasaules, noteikti būsiet piefiksējuši, ka pēdējo 2-3 mēnešu laikā ”varavīksnes” tēma visbiežāk tiek cilāta Krievijā un Latvijā. Vai starp abām valstīm ir kāds tiešs sakars, spriediet paši, tomēr pēc tēmas valdošās retorikas, viegli iespējams prognozēt notikumu attīstību. Jeb, ieskatoties notiekošajā Krievijā, raksts par to, ko tad īsti vēlas sasniegt virsrakstā minētie ”’pretkonvencionisti”.
“LGBT kustības” aizliegums Krievijā paredzami rada visneticamākās un traģikomiskākās sekas. Skumjā krievu tradīcija uzņemties jebkādu iniciatīvu līdz absurdam atkal sevi ir pierādījusi, turklāt visnegaidītākajā vietā.
Izraidīsim varavīksni no dzīves!
Tiešsaistes kinoteātris ”Kinopoisk” bija spiests populārajam animācijas seriālam “Mans mazais ponijs: draudzība ir maģija” likt vecuma atzīmi “18+”. Žurnālisti pamatoti uzskata, ka iemesls tam bija spārnotais zilais ponijs vārdā ”Varavīksne Dešs” ar varavīksnes krēpēm un asti. Kinoteātra vadība apstiprināja šo versiju:
“Ņemot vērā jaunos likumdošanas ierobežojumus saistībā ar informācijas izplatīšanu bērnu vidū, esam mainījuši vecuma marķējumu dažām filmām un seriāliem vietnē Kinopoisk.” Tiesa, precīzi nenorādot, par kādiem likumiem ir runa.
Tajā pašā laikā žurnālā ”Filmu nomas biļetens” teikts, ka animācijas seriāls par poniju piedzīvojumiem Krievijas televīzijā parādījās 2012. gadā, un tad tam tika piešķirts vecuma ierobežojums 0+! Taču vēlāk, 2017. gadā, kad uz šī seriāla motīviem tika izveidota pilnmetrāžas filma, tā saņēma vecuma vērtējumu 6+, proti, to varēja skatīties pirmsskolas vecuma bērni.
Ar to “varavīksnes neprāts” nebeidzas. Okupētās Krimas kanāla ”Sevastopol INFO” tērzētavā tiek publicēts lasītāja jautājums (saglabāta pareizrakstība un pieturzīmes): “Kurš var izskaidrot, kāpēc jaunāko klašu zēniem ir jāvalkā daudzkrāsaini tauriņi (rozā, dzeltenā, zilā, utt. krāsās), vai tas ir LGBT??? Jautājums, vai tā ir visās KRIEVIJAS skolās, vai tikai 54. skolā??? Man šķiet, ka tā tam nevajadzētu būt. Un kurš ir šo neveselīgo rotaļu iniciators??? Lūdzu, paskaidrojiet!!!”
Vēl nedaudz agrāk Krievijas telekanāls TNT Music nolēma nemaz neriskēt un ”tālāk no grēka” iekrāsoja varavīksni pelēku korejiešu grupas Seventeen video ”God of Music”. Par to žurnālistiem ziņoja vērīgi televīzijas kanāla skatītāji, kuri atgādināja, ka oriģinālajā videoklipā dalībnieki dzied uz daudzkrāsainas varavīksnes un zilu debesu fona.
Nav skaidrs, kā to izskaidrot bērniem
30.novembrī Krievijas Federācijas Augstākā tiesa atzina “starptautisko LGBT kustību” par ekstrēmistisku organizāciju un to aizliedza. Vienlaikus daudzi eksperti prognozēja, ka viena no šāda lēmuma sekām varētu būt arī LGBT simbolu, tostarp varavīksnes karogu, aizliegums. Bet tie ir karogi, nevis varavīksnes!
Kā savā kanālā raksta slavenais krievu kritiķis Vadims Leventāls : “Ja kādreiz tālā nākotnē būs vairāk bērnu un vēl būs skolas, un dažiem bērniem skolās mācīs kaut kādu vēsturi, tad tas būs grūti. Bērniem būs grūti izskaidrot, kāpēc 21. gadsimta pirmajā pusē planēta sadalījās tajos, kas ir par varavīksni, un tajos, kas ir pret to. Tas nav loģisks izskaidrojums. Apmēram, kā tagad nav iespējams bērniem izskaidrot, kāpēc sākās kari un pilsoņu kari, jo rodas jautājums, vai krustu jāmet ar trim vai diviem pirkstiem.
Un tad seko atruna, acīmredzot, lai nesaņemtu viņam adresētu denonsējumu:
“Ieraksts ir ironisks, un tā mērķis nav radīt sagrozītu priekšstatu par tradicionālo un netradicionālo seksuālo attiecību sociālo līdzvērtību…”
Vai no šī brīža visi ir noziedznieki?
Šajā sakarā interesantu viedokli pauda populārā itāļu laikraksta La Stampa žurnālisti, norādot, ka “pat tādas valstis kā Irāna vai Uganda, kurās par “atklātu homoseksualitāti” draud mūža ieslodzījums vai nāvessods, nav iedomājušās ideju, kas ienāca prātā Krievijā: radīt iespēju padarīt par noziedzniekiem visus, kas nav acīmredzami homofobi. Taču lēmums LGBT kustību klasificēt kā “ekstrēmistu” attiecas ne tikai uz homoseksuāļiem. Aktīvisti, žurnālisti, līdzi jūtošie, juristi – ikviens, kurš nēsā varavīksnes nozīmīti vai runā tieši, aizstāvot neheteroseksuālus cilvēkus, var tikt notiesāts.”
Izrādās, ka patiesais lietu stāvoklis ir pretrunā ar advokāta Dmitrija Agranovska teikto, kurš mierināja līdzpilsoņus, uzreiz pēc aizlieguma ieviešanas paziņojot, ka “mēs nerunājam un nevaram runāt par ierindas pilsoņu diskrimināciju, kuri neveicina šīs kustības idejas, kuri neiesaista līdzdalībā trešās personas.” Pēc viņa teiktā, “valstī jau sen ir aizliegta netradicionālo attiecību propaganda, tāpēc pilsoņiem, kuri nenodarbojas ar politisko cīņu, šodien nekas tieši nemainītos”.
Taču, kā redzam, jaunie noteikumi joprojām attiecas uz visu vecumu parastajiem pilsoņiem.
Šajā sakarā daudzi sociālo tīklu kanāli publicē “Krievijas varavīksnes” fotoattēlus un uzdod jautājumu: ko darīt, kad šī parādība parādās debesīs? Kur skriet? Kam man sūdzēties?