No 2025. gada 1. janvāra visās mazumtirdzniecības vietās Igaunijā, norēķinoties skaidrā naudā, pirkuma gala cena būs jānoapaļo līdz tuvākajiem pieciem centiem. No 1.maija šāda kārtība tiks ieviesta arī Lietuvā
Šīs izmaiņas nozīmē, ka tirgotājiem vairs nebūs jāizdod 1 un 2 centu monētas kā sīknauda. Maksājot ar kredītkarti, noapaļošana netiek nodrošināta.
Tādējādi Igaunija no jaunā gada kļūs par septīto eirozonas valsti, kurā tiks piemērots noapaļošanas noteikums, kura mērķis ir samazināt apgrozībā esošo 1 un 2 centu monētu skaitu. Līdz šim Igaunijas Banka katru gadu apgrozībā laidusi vidēji divas kravas automašīnas monētu nominālvērtībā viens un divi centi. Tomēr lielākā daļa monētu nekad netiek atgrieztas centrālajai bankai, jo cilvēki ar tām maksā reti. Tā kā tā nav gudra monētu izmantošana, no jaunā gada veikali, maksājot skaidrā naudā, iepirkumu groza galīgās izmaksas sāks noapaļot līdz tuvākajiem pieciem centiem.
Ko izmaiņas nozīmē patērētājiem?
Jaunajā gadā, norēķinoties ar skaidru naudu veikalā, patērētājiem jāņem vērā, ka mazumtirgotājam jūsu groza gala cena būs jānoapaļo līdz tuvākajiem pieciem centiem. Noapaļošana var būt uz augšu vai uz leju no diviem centiem. Cenas atsevišķām precēm vai pakalpojumiem netiek noapaļotas, tāpēc noapaļošanas noteikums pēc būtības nerada augstākas cenas.
Apmaksājot pirkumu, izmantojot citu veidu, piemēram, kredītkarti, viedierīci, dāvanu karti vai bankas pārskaitījumu, pirkuma cena joprojām tiks aprēķināta līdz tuvākajam centam un netiks noapaļota. Tādējādi pircējs, izvēloties maksājuma veidu, var izlemt, vai tiks piemērota noapaļošana, un pārdevējam par to nav nekādas teikšanas.
Ja klients vēlas izmantot 1 un 2 centu monētas, lai norēķinātos par noapaļotu pirkumu, viņš to joprojām varēs izdarīt, jo 1 un 2 centu monētas joprojām ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Igaunijā, un veikaliem ir jāpieņem visas eiro monētas. Likums uzliek par pienākumu komersantiem vienlaikus pieņemt līdz 50 monētām neatkarīgi no to nominālvērtības.
Ko izmaiņas nozīmē tirgotājiem?
No 1. janvāra konvertēšanas noteikums kļūs obligāts visiem komersantiem, kas pārdod preces un pakalpojumus patērētājiem par skaidru naudu. Konkrēti, tas nozīmē, ka kases aparātiem un programmatūrai jābūt gatavai noapaļot galīgo groza kopsummu līdz tuvākajiem pieciem centiem. Ir svarīgi arī informēt pircējus par noapaļošanu pirms apmaksas, lai viņi varētu izlemt, vai maksāt ar skaidru naudu vai kredītkarti.
Līdz ar noapaļošanas noteikuma ieviešanu komersantiem vairs nebūs jākrāj 1 un 2 centu monētas sīknaudai, jo no jaunā gada mazākā naudas maiņai nepieciešamā monēta saglabāsies piecu centu apmērā. Tas samazinās tirgotāju izmaksas par mazu monētu apgrozību un padarīs norēķināšanos skaidrā naudā ērtāku un saprātīgāku. Tomēr 1 un 2 centu monētas paliks likumīgs maksāšanas līdzeklis, un klienti varēs ar tām norēķināties, ja vēlēsies.
Izņēmuma gadījumos 1 un 2 centu monētas pārdevēji var izsniegt kā sīknaudu, ja, piemēram, kasē nav pietiekami daudz citu monētu. Tomēr tas ir īslaicīgi, jo pēc noapaļošanas noteikuma ieviešanas 1 un 2 centu monētu piedāvājums sāks samazināties. Tirgotājiem joprojām būs juridisks pienākums vienlaikus pieņemt līdz 50 monētām neatkarīgi no to nominālvērtības.
Līdz šim noapaļošanas noteikumu ir pieņēmušas sešas eirozonas valstis: Somija, Nīderlande, Īrija, Itālija, Beļģija un Slovākija. Bez Igaunijas nākamgad, no 2025. gada maija, noapaļošanas noteikumu ieviesīs arī Lietuva.