Ēresunda šaurumā pie Baltijas jūras pirmo reizi ir pamanīta indīga medūza. Kā ziņo Norvēģijas raidorganizācija TV2, ģimene atklāja medūzu, noķēra to un arī nofilmēja šo radību (attēlā video ekrānšāviņš).
Pielipīgā medūza (Gonionemus vertens) ir ļoti indīga un var būt bīstama cilvēkiem. Tā ir tikai vienu līdz trīs centimetrus gara. Ikviens, kurš nonāk saskarē ar tās taustekļiem, izjūt stipras sāpes. Citi iespējamie simptomi ir pietūkusi rīkle, spiedoša sajūta krūtīs, muskuļu krampji vai pat anafilaktiskais šoks.
Pieaugot okeāna temperatūrai, medūzas, kas parasti sastopamas Klusajā okeānā, izplatās arī Eiropas virzienā. Gēteborgas Universitātes jūras zinātnieks Tomass Dalgrēns TV4 sacīja: “Klimata pārmaiņu dēļ tās kļūs ievērojami izplatītākas mūsu piekrastēs.”
Tās jau ir manītas Dānijā un Zviedrijā – šis atklājums ir pirmais Dānijā. Eksperti uzskata , ka medūzas Skandināvijā ieradās kā bezbiļetnieki ar kuģiem.
Kāds gadījums no Norvēģijas parāda, cik bīstama var būt sastapšanās ar medūzu : 32 gadus vecai peldētājai diena Snarøjas pludmalē, uz rietumiem no Oslo, jūlija vidū beidzās slimnīcā. Sieviete nonāca saskarē ar medūzu, un uz viņas rokas nekavējoties izveidojās sarkani pūslīši.
„Es pat neuzdrošinos domāt par to, kas būtu noticis, ja taustekļi būtu trāpījuši man sejā vai acīs,” peldētāja pastāstīja TV2. Nākamajā dienā viņas simptomi bija tik smagi, ka viņai bija jādodas uz neatliekamās palīdzības nodaļu.
Larvijas ausainās aurēlijas nav bīstamas!
Arī Latvijas piekrastē nelielos daudzumos jau sāk izskalot medūzas – ausainās aurēlijas (Aurelia aurita, 2.attēlā). Nav nekā neparasta tajā, ka medūzas jau jūlijā atrodas pludmalē, bet vairāk to būs augustā un septembrī.
Speciālisti apgalvo, ka ausainā aurēlija cilvēku veselībai nekādu kaitējumu nerada. Taču no saskarsmes ar to ir jāizvairas alerģiskiem peldētājiem.