Reiz, pēc soda izciešanas cietumā par laupīšanu un krāpšanu, viņš tirgoja hotdogus. Kopš tā laika Jevgeņijs Prigožins ir strauji audzis Krievijas sabiedrībā, iegūstot lielu bagātību. Un pagājušajā gadā viņš kļuva par vienu no galvenajiem spēlētājiem karā, kuru uzsāka viņa tuvs draugs Vladimirs Putins.
61 gadu vecais Krievijas uzņēmējs, kurš saukts par “Putina šefpavāru” par ēdināšanas līgumiem ar Kremli, sev pieraksta Soledaras pārņemšanu janvārī. Neliela pilsēta ar sāls raktuvēm Donbasā kļuva par Krievijas pirmo kaujas sasniegumu kopš 2022. gada vasaras. Tagad gan PMC ”Vagner” īpašnieks ir sācis zaudēt ietekmi Krievijas karā pret Ukrainu. Viņa politiskā apetīte sāk pieaugt. Sakarā ar to Prigožina attiecībās ar Kremli radās plaisas, raksta Newsweek.
Strīdi par sakāvēm kaujas laukā Ukrainā kļūst arvien biežāki. Prigožins slavē savus algotņus, nosaucot tos par visefektīvāko spēku karā, neskatoties uz to, ka viņi nevarēja panākt lielu progresu Bahmutā, kur ”Vāgners” neveiksmīgā uzbrukumā sešus mēnešus met savus cīnītājus. Algotņiem, kuriem bija liela loma pašreizējā agresijā pret Ukrainu un kuri arī 2014. gadā palīdzēja Krievijas armijai anektēt Krimu, šobrīd šķiet, ka operācijās pie Bahmutas ir mazāka loma. Putins pakāpeniski atsakās no ”Vāgnera” par labu regulārās Krievijas armijas karavīriem un valdības amatpersonām.
“Tādā veidā Kremlis, šķiet, sūta ļoti publisku signālu Prigožinam: Krievijas Aizsardzības ministrija kontrolē konfliktu un var beigt karu bez viņa,” teikts rakstā.
Prigožina ambīcijas
Kopš Putina “šefpavārs” 2022. gada septembrī izgāja no ēnas un atzina, ka viņam pieder ”Vāgnera” PMC, viņa potenciālās politiskās ambīcijas ir izraisījušas intensīvas spekulācijas. Sanktpēterburdzietis ātri vien ieguva reputāciju karā pēc tam, kad parādījās video, kurā redzams, kā viņš vervē algotņus Krievijas cietumos. Šis video parādījās tieši tad, kad kļuva zināms, ka Krievijai nav pietiekami daudz karavīru karam pret Ukrainu.
Prigožins mēnešiem ilgi vervēja ieslodzītos krievus, solot viņiem sodu atcelšanu un lielu naudu par 6 mēnešu dalību karā. Lai to izdarītu, viņam bija jāpārliecina Putins slepus parakstīt apžēlošanu. Karaliskā Apvienoto pakalpojumu institūta (RUSI) vecākā pētniece Džoana de Deusa Pereira paskaidroja, ka kara sākumā starp Kremli un ”Vāgneru” pastāvēja galvenokārt komerciālas attiecības. Viņasprāt, paramilitārais grupējums sākotnēji šķitis “ļoti noderīgs instruments” un ērts “kara ierocis”.
“Kad Prigožins beidzot atzina, ka ir ”Vāgnera” sponsors, var izsekot skaidrai politiska rakstura uzbūvei. Tagad Prigožins kā politiķis kļuvis daudz bīstamāks, nekā viņam gribētos,” skaidroja RUSI eksperte.
Newsweek raksta, ka Prigožina attiecības ar Kremli sāka šķetināties, jo uzņēmējs sevi pieteica kā militāru un politisku risinājumu.
“Viņš uzskata sevi par aizsardzības ministru vai kādu augsta ranga vadītāju Kremlī, kādu pietiekami ievērojamu un cieņpilnu, lai saņemtu atalgojumu par valsts labā paveikto,” skaidroja De Deus Pereira.
Eksperts par postkomunistiskajām transformācijām Austrumeiropā un pēcpadomju telpā Oksfordas Universitātē Vlads Mihņenko sacīja, ka Prigožins, šķiet, ir nolēmis, ka viņam vajag lielāku sabiedrisko lomu Krievijā.
“Viņu vairs neapmierina fakts, ka viņš ir tikai ēnu līgumstrādnieks privātajā sektorā. Izskatās, ka viņš vēlas kaut ko vairāk, nopietnāku oficiālu darbu, ”sacīja eksperts Newsweek.
De Deus Pereira piebilda, ka ”Vāgners” zaudē ietekmi, jo “Kremlis vēlas parādīt, ka šeit ir galvenais”. Bet Prigožina motīvs ir “nacionālais lepnums un nauda”.
“Viņš vēlas saņemt atzinību par saviem varoņdarbiem. Bet, ja viņš runās par savām politiskajām vēlmēm, viņš tiks nogalināts tajā pašā brīdī. Viņš ļoti vēlas, lai viņu uztvertu kā varoni. Un, ja tas notiks, viņam būs Krievijas sabiedriskās domas piekrišana. Tāpēc viņam jākļūst ne tikai par kara instrumentu, bet gan par varoni,” skaidroja RUSI eksperte.
Soledara iededza spriedzi
Pēc Soledaras okupācijas Prigožins publicēja video, kurā viņa algotņi tika slavēti kā “šobrīd vispieredzējušākā armija pasaulē”. Spriedze radās, kad Putins panākumus Soledarā attiecināja uz Krievijas Aizsardzības ministriju, nemaz nepieminot ”Vāgneru”. Prigožins apsūdzēja ministriju par mēģinājumu mazināt algotņu lomu Ukrainas pilsētas okupācijā un noniecināt viņu sasniegumus.
“Visiem bija skaidra izpratne par to, kas notiek ar tiem ieslodzītajiem, kuri dodas Kremļa karā pret Ukrainu,” viņš sacīja, piebilstot, ka agrāk algotņi spēja savervēt 115 vīrus, bet nesen tikai 8 piekrita karot.
Tas nozīmē, ka cīņa par Bahmutu samazināja Prigožina algotņu statusu, kas iepriekš tika uzskatīti par elites cīnītājiem. Mihņenko atzīmēja, ka “Vāgners” patiesībā ir “pašnāvnieku vienība”. Un tā nav pārāk laba reklāma.
Prigožins pagāja malā
Pēc Mihņenko teiktā, spilgts piemērs Putina nicinājumam pret Prigožinu bija Krievijas prezidenta vizītes laikā Sanktpēterburgā janvārī. Tad nebija “acīmredzamu tikšanos ar Prigožinu… lai gan viņš lūdza tikšanos”. Putins 18. janvārī rīkoja darba tikšanos ar gubernatoru Aleksandru Begovu. Viņi pārrunāja brīvprātīgo bataljonu izveidi, ko nosūtīt karā pret Ukrainu.
Kara izpētes institūts (ISW) skaidroja, ka Beglovs ir “viens no kvēlākajiem Prigožina ienaidniekiem”. ”Vāgnera” PMC īpašnieks savulaik aģitēja, lai panāktu gubernatora atcelšanu no amata.
Mihņenko norādīja uz Kremļa publicēto fotogrāfiju. Uz tās Putins stāv blakus Beglovam. Un tas, viņaprāt, ir “vēl viens signāls Prigožinam atkāpties”.
“Kremlis mēģina iebāzt džinu atpakaļ pudelē, izlaižot ”Vāgneru” caur gaļas mašīnu Bahmutā un nogriežot tos… Prigožinam saka, ka viņi var beigt karu bez viņa,” skaidroja eksperts.