Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis ar savu dekrētu piešķīra savas valsts pilsonību žurnālistam Aleksandram Ņevzorovam un viņa sievai Lidijai. Kā skaidroja Ukrainas Iekšlietu ministrijas vadītāja padomnieks Antons Geraščenko, šādi Kijeva atzīmēja Ņevzorovu “īpašos nopelnus”.
“Paldies jums, Aleksandr un Lidija, par jūsu drosmi un godīgumu. Par patiesu vēlmi palīdzēt apturēt karu un patiesu reālās situācijas novērtējumu,” savā Telegram kanālā rakstīja Geraščenko.
Ņevzorovs savā Telegram kanālā pateicās Ukrainas pilsoņiem. Viņš nosauca Krievijas iebrukumu par noziegumu un sacīja, ka ir upura pusē.
“Ja katrs no 140 miljoniem krievu būtu pasargājis pret sienu piespiesto Ukrainu, tad nebūtu ne Bučas, ne Mariupoles, nebūtu simtiem tūkstošu līķu un miljoniem nāves gadījumu, ko vēl izmaksās vājprātīga diktatora ieceres,” uzskata žurnālists.
Ņevzorovs, kurš jau no pirmajām kara dienām publiski kritizēja Kremli, 22. martā Krievijā kļuva par apsūdzēto “militāro viltojumu” lietā. Izmeklēšanas komiteja nosauca nepatiesas informācijas ierakstus sociālajos tīklos par Krievijas karaspēka veikto Mariupoles dzemdību nama apšaudi.
Aprīlī Ņevzorovs tika iekļauts “ārvalstu aģentu” sarakstā. Maijā viņš tika iekļauts Krievijas federālajā meklēšanā un arestēts aizmuguriski. Atbildot uz to, Ņevzorovs sacīja, ka lēmumu par viņa iekļaušanu meklēšanā uzskata par “augstāko ordeni, par kādu var sapņot”, un ieteica Krievijas drošības spēkiem meklēt savas smadzenes, nevis viņu.
Ņevzorovs arī publicēja atklātu vēstuli Izmeklēšanas komitejas priekšsēdētājam Aleksandram Bastrikinam. Tajā žurnālists norādīja, ka likums par “militārajiem viltojumiem” ir pretrunā ar likumu par medijiem un Krievijas Konstitūcijas 29.pantu. “No kaut kā būs jāatbrīvojas. Cik es saprotu, tas būs Masu mediju likums un Konstitūcija. Tiklīdz jūs novēršat šos sīkumus, es atzīstu sevi par noziedznieku. Bet ne agrāk, ”secināja Ņevzorovs.