Mājas iekštelpu gaisā var būt pārsteidzoši daudz pelējuma un baktēriju.
Raju sēne jeb aktinomicīts (Actinomycetota), neskatoties uz savu nosaukumu un micēliju, nav sēne, bet gan baktērija, kas dzīvo un vairojas telpās, kurās nav skābekļa. To bieži izmanto kā mikrobu floras indikatoru: ja mājā ir daudz aktinomicītu, iespējams, ir arī citas sugas.
Aktinomicīti cilvēkiem izraisa vispārēju infekcijas slimību, kas pazīstama kā aktinomikoze, kurai raksturīgi sāpīgi abscesi mutē, plaušās vai gremošanas sistēmā. Pēc cilvēka inficēšanas baktērijas dzīvo mazajās spraugās starp zobiem un smaganām.
Vairāk vai mazāk kaitīgi mikrobi ir sastopami ārā praktiski visos organiskajos materiālos, un tie ir viegli transportējami arī iekštelpās.
Uzglabājot lielu daudzumu malkas iekštelpās, iekštelpu gaisā tiek ienesta mikrobu slodze, uz ko var reaģēt jutīgie cilvēki. Tāpēc malku noteikti nevajadzētu izmantot kā dekorācijas elementu.
Pat pamatojoties uz atsevišķiem paraugiem, var pamanīt, ka ikdienas mājsaimniecības preču mikrobu skaits laboratorijas analīzēs ir liels un sugu spektrs ir bagātīgs. Tomēr nav pamata uztraukties automātiski.
Parastā iekštelpu vide nekad nevar būt sterila, un mikrobus nevar un nevajadzētu pilnībā iznīcināt. Ēkas funkcionālā ventilācija un standarta tīrīšanas līmenis palīdz nodrošināt, ka, piemēram, ar malku iekštelpās ievesti mikrobi izzūd no dzīvokļa.
Tomēr paaugstinātā mikrobu slodze interjerā var izraisīt simptomus tiem, kuri ir sensibilizēti, tāpēc nepieciešama mērenība it visā. Piemēram, katrs no mums organiskajos atkritumos izmet sapelējušus augļus, un nevajadzētu aizmirst par regulāriem tīrīšanas darbiem. Ar šīm parastajām darbībām, kas ietekmē vispārējo tīrību, mājas interjers joprojām ir piemērots lielākajai daļai no mums.
To, ka, piemēram, raju sēnes var atrasties mums ierastajā vidē, ne visi zina, taču reālu problēmu nav, kamēr mājā nav mikrobu augšanai nepieciešamā mitruma.