Turpinās izmeklēšana par to, kas nogāja greizi ar elektroenerģijas sistēmu, kas ietekmēja aptuveni 60 miljonus cilvēku.
Spānija un Portugāle joprojām cieš no lielākā elektroenerģijas padeves pārtraukuma nesenajā Eiropas vēsturē, kas sākās pirmdien īsi pēc pusdienlaika. Tā kā elektroenerģijas padeve lielākoties ir atgriezusies normālā stāvoklī, uzmanība tiek pievērsta incidenta cēloņiem.
Spekulācijas ir plaši izplatītas, un daži komentētāji ir steigušies vainot atjaunojamos energoresursus, kas tagad veido lielu daļu no abu valstu enerģijas maisījuma.
“Tīkla nulle tiek vainota par elektroenerģijas padeves pārtraukumu haosu,” sludināja viens no Lielbritānijas laikraksta The Daily Telegraph virsrakstiem, taču neviens no rakstā citētajiem faktiski nepauda šādu secinājumu, un precīzs iemesls joprojām ir noslēpums.
“Pirmkārt un galvenokārt, mums jāpaliek piesardzīgiem un jāļauj REE [Spānijas tīkla operatora Red Eléctrica] tehniķiem veikt savu darbu, lai saprastu, kas noticis,” vakar kopīgā paziņojumā norādīja SolarPower Europe, UNEF (Spānijas saules enerģijas asociācija) un Globālā saules enerģijas padome.
“Fotoelektriskā tehnoloģija ir nobriedusi tehnoloģija, kas pilnībā spēj nodrošināt visu, kas nepieciešams tīkla stabilitātei,” viņi piebilda, paskaidrojot, kāpēc saules enerģijas sistēmas, visticamāk, nav vainīgas.
Kiberuzbrukums kā potenciāls iemesls lielākoties ir izslēgts, tāpat kā ekstremāli laikapstākļi. Lūk, ko eksperti saka par atjaunojamajiem energoresursiem Ibērijas elektrotīklā un kāda bija to loma masveida elektroenerģijas padeves pārtraukumā.
Kas notika ar Spānijas atjaunojamajiem energoresursiem elektroenerģijas padeves pārtraukuma laikā?
Spānijas tīkla operatora tīmekļa vietnes dati liecina par dramatisku pieprasījuma kritumu neilgi pēc plkst. 12.30 pirmdien, kad tas acumirklī strauji samazinājās no 25 GW līdz 10 GW.
REE pakalpojumu vadītājs Eduardo Prieto sacīja, ka divi secīgi notikumi — viens plkst. 12.32 un otrs pusotru sekundi vēlāk — liecināja par “paaudzes atvienošanu”, kas bija pārtraukusi piegādi visā pussalā.
Lai gan sistēma pārvarēja pirmo notikumu, tā, kā ziņots, nevarēja tikt galā ar otro.
Operatora pakalpojumu vadītājs norādīja, ka problēma sākusies Spānijas dienvidrietumos, kur tiek saražota liela daļa valsts saules enerģijas .
Daži eksperti iepriekš ir pauduši bažas, ka Spānijas elektrotīkls ir jāmodernizē, lai tiktu galā ar straujo saules un vēja enerģijas integrāciju. Taču citi uzsver, ka masveida elektroapgādes pārtraukumi, visticamāk, nebūtu saistīti ar periodiskiem atjaunojamiem energoresursiem, ar kuriem Spānijas un Portugāles operatori tagad ir prasmīgi tikuši galā.
Spānijas enerģētikas domnīca Fundacion Renovables skaidro, ka atjaunojamo energoresursu elektrostacijas ar 2 MW vai lielāku elektroenerģijas ražošanas jaudu tika atvienotas elektrotīkla frekvences traucējumu dēļ, kas atbilst valsts drošības protokoliem.
Būtībā traucējumi bija “sekas, nevis cēlonis”, teikts paziņojumā. Arī SolarPower Europe, UNEF un Globālā Saules padome uzsver, ka fotoelektriskās elektrostacijas neatvienojās no tīkla brīvprātīgi; tās tika atvienotas no tīkla.
“Vēl ir pāragri noteikt elektroapgādes pārtraukuma cēloni — energosistēmas ir ļoti sarežģītas infrastruktūras ar ļoti ilgu mijiedarbību,” saka Grācija Todešīni, inženierzinātņu lektore King’s College London.
“Es varu uzticēties tikai sistēmas mērījumiem, ko atradu tiešsaistē un kas rāda frekvences svārstības pirms notikuma, norādot uz zināmu nestabilitāti apgabalā, kur notika elektroenerģijas padeves pārtraukums. Es pieņemu, ka ar laiku un vairāk datu apkopošanu būs iespējams iegūt skaidrāku priekšstatu par notikušo”
Spānijas premjerministrs un atjaunojamo energoresursu eksperti nosoda “melus”, kuros vaino vēju un sauli
“Fakts, ka Spānijā ir augsts elektroenerģijas ražošanas apjoms no atjaunojamiem avotiem, nav saistīts ar pirmdien notikušajiem tīkla darbības traucējumiem,” piebilst Fundacion Renovables. “Mēs nožēlojam, ka ārkārtīgi nopietna situācija tiek izmantota, lai izplatītu nepatiesus apgalvojumus un radītu dezinformāciju jau tā ļoti sarežģītā situācijā visiem skartajiem iedzīvotājiem.”
Vakar preses konferencē Spānijas premjerministrs Pedro Sančess apgalvojumus, ka elektroapgādes pārtraukumā vainojama atjaunojamā enerģija, nosauca par “meliem”, uzbrūkot tiem, kas elektroapgādes pārtraukumu saistīja ar vēja un saules enerģijas izmantošanu Spānijā.
“Tie, kas saista elektroenerģijas padeves pārtraukumu ar kodolenerģijas trūkumu, vai nu melo, vai demonstrē savu nezināšanu,” viņš teica.
Sančess paziņoja, ka valdība ir izveidojusi komisiju incidenta izmeklēšanai un izskatīs privāto enerģētikas uzņēmumu lomu.
Saules enerģija palīdzēja Spānijas elektroenerģijas sistēmai atgūties
Atjaunojamās enerģijas aizstāvji uzsver, ka saules un vēja enerģija ir uzticami enerģijas avoti un ir cieši saistīti ar enerģētisko drošību .
Stīvens Džārviss, Londonas Ekonomikas un politikas zinātņu skolas vides ekonomikas docents, vakar sekoja līdzi tīkla izmaiņām, Spānijai mēģinot atjaunot tīkla darbību. Viņš novēroja, ka saules, vēja un hidroenerģija joprojām piegādā enerģiju Spānijā laikā, kad kodolenerģija, gāze un ogles bija pilnībā atslēgtas.
Fundacion Renovables nebūt nav pussalas problēmu cēlonis, bet gan norāda, ka lielais atjaunojamo energoresursu īpatsvars Spānijā un hidroenerģijas sistēmu elastība ļāva valstij reaģēt un ātrāk atgūties.
“Ja Spānijā nebūtu tik lielas atjaunojamo energoresursu jaudas, tīkla atgriešanās pie normālas darbības būtu prasījusi ilgāku laiku,” tajā piebilsts.
Turpinoties izmeklēšanai par galvenā tīkla pārtraukumu, Globālās Saules padomes izpilddirektore Sonja Danlopa norādīja, ka saules enerģijai ir svarīga loma arī strāvas padeves pārtraukumu laikā.
“Ja jūsu mājām vai uzņēmumam ir uz jumta uzstādītas saules paneļu un enerģijas uzglabāšanas sistēmas un ja tās ir pieslēgtas darbam ārpus tīkla, tad jūsu elektrības padeves pārtraukumi ir daudz izturīgāki,” viņa vakar ievietoja ierakstu vietnē X.
“Saules enerģija un tās uzglabāšana nodrošina noturību pret klimata ietekmi, dabas katastrofām un citām problēmām. Ja karstuma viļņi un neparasti laikapstākļi novedīs pie lielāka elektroenerģijas padeves pārtraukumu skaita, iespējams, vairāk cilvēku varētu uzstādīt saules enerģijas iekārtas tā, lai tās varētu darboties salas režīmā.”
Eksperti saka, ka ir jāapgūst mācības un jādalās tajās
“Šāda mēroga notikumi gadu gaitā ir notikuši daudzviet pasaulē arī energosistēmās, kas izmanto fosilo kurināmo, kodolenerģiju, hidroenerģiju vai mainīgos atjaunojamos energoresursus. Nav svarīgi, no kurienes jūs iegūstat enerģiju, ir nepieciešama pareiza inženiertehniskā palīdzība, lai nodrošinātu noturīgu elektroenerģijas piegādi,” stāsta profesors Kīts Bells, Apvienotās Karalistes Inženierzinātņu un tehnoloģiju institūta (IET) eksperts.
“Pateicoties energosistēmu konstrukcijai un labi izveidotiem sistēmu darbības protokoliem, šādi nopietni strāvas padeves pārtraukumi ir nožēlojami reti. Tomēr nav iespējams garantēt, ka kaut kas šāda mēroga nekad nenotiks.”
Viņš piebilst, ka sistēmu operatoriem ir jābūt gataviem rīkoties, ja un kad tā notiks. Pēc izmeklēšanas pabeigšanas ir jāgūst pieredze un jādalās ar to starptautiskā mērogā.
Šis incidents ir arī izraisījis diskusijas par Ibērijas pussalas statusu kā “enerģijas salu” ES ietvaros, ņemot vērā, ka tā ir relatīvi atrauta no pārējās bloka daļas.
Vēl ir pilnībā jāanalizē, vai ciešāka saikne ar Eiropas tīkliem varēja palīdzēt Spānijai un Portugālei vai apdraudēt citas valstis.