Krievija pēc Rietumu sankciju ieviešanas pret to, spēja iegādāties Boeing un Airbus lidmašīnu detaļas par gandrīz 190 miljoniem dolāru. Tie galvenokārt tika iegādāti no Turcijas, AAE un Ķīnas. Par to ziņo medijs “Svarīgi stāsti”.
No kā Krievija pērk lidmašīnu detaļas?
“Krievijas aviokompānijām, kurām nepieciešamas rezerves daļas, ir daudz veidu, kā apiet sankcijas. Vienkāršākais ir tās iegādāties “draudzīgā” valstī (tas ir, nevis Rietumos),” raksta izdevums.
Tiek atzīmēts, ka visbiežāk Krievija pērk rezerves daļas no uzņēmumiem Apvienotajoa Arābu Emirātos, Ķīnā un Turcijā.
Līderis bija Dubaijas uzņēmums Ats Heavy Equipment & Machinery. Nedaudz vairāk kā gada laikā tas veica vairāk nekā 700 piegādes uz Krieviju.
Būtībā Boeing un Airbus rezerves daļas nonāca Aeroflot grupā, kurā bez pašas Aeroflot ietilpst arī kompānijas Rossija un Pobeda.
Ārvalstu uzņēmumu īpašnieki ir krievi
Izdevums vēsta, ka uzņēmuma Griffon (AAE), kas Krievijai bieži piegādā rezerves daļas lidmašīnām, labuma guvēji ir Irina Gorohovskaja un Iļja Risevs.
Risevs nodibināja divus uzņēmumus Krievijā – Simplex un Ameritech, kas piegādā lidmašīnu detaļas. Gorokhovskaja strādāja Simplex par loģistikas nodaļas vadītāju.
Tāpat Moldovas kompānija Max Jet Service jau kopš Ukrainas kara sākuma uz Krieviju nosūta Boeing un Airbus lidmašīnu rezerves daļas.
Max Jet Service dibinātājs izrādījās krievs Sergejs Ranga. Žurnālisti vēlējās saņemt no viņa komentāru, taču viņš no tā izvairījās.
Lidmašīnu rezerves daļas pārdod arī Eiropas uzņēmumi
“Spriežot pēc muitas datiem, Krievijas aviokompānija Air Fly iegādājās lidmašīnu daļas no Lietuvas Right Direction Aero – rezerves daļas no Eiropas un Amerikas ražotājiem, arī priekš Boeing,” raksta izdevums.
Tiek atzīmēts, ka uzņēmums piegādāja temperatūras sensorus, tualetes podus, skrūves un uzgriežņus.
Right Direction Aero direktors un īpašnieks Pāvels Čalapovs apliecināja, ka neslēdz darījumus ar Krieviju, rūpīgi pārbauda savus klientus, vai tie nav saistīti ar Krieviju, un uzliek viņiem pienākumu parakstīt deklarācijas, ka nepārdos rezerves daļas cilvēkiem un uzņēmumiem saskaņā ar sankcijām.
Vēlāk Čalapovs paskaidroja, ka pārdod detaļas nevis Krievijas kompānijai “I Fly”, bet gan Kirgizstānas kompānijai “Cargoline”.
“Muitas datubāzēs faktiski ir norādīts, ka Lietuvas “Right Direction Aero” pārdeva “Air Fly” preces Cargoline vārdā. Šķiet, ka pēc dokumentiem rezerves daļas nonāca Kirgizstānā, bet patiesībā tās nonāca Krievijā,” atzīmēja žurnālisti.
Kā Krievijai izdodas iegādāties rezerves daļas, neskatoties uz sankcijām
Lielie uzņēmumi, piemēram, Boeing vai Airbus, nespēj pilnībā kontrolēt savu produktu izplatīšanu.
Uzņēmumi pārdod pēc iespējas vairāk produktu pēc iespējas lielākam klientu skaitam, un, ja kāds no šiem klientiem tieši vai ar starpnieku pārdod Krievijai vai Irānai sankcionētu gaisa kuģa daļu vai mikroshēmu, viņiem ir maz iespēju par to uzzināt.