Nevēlēšanās uzņemties atbildību un pašvērtējuma trūkums ir galvenie šķēršļi, kas neļauj darbiniekam pacelties pa karjeras kāpnēm. Situāciju pasliktina fakts, ja paaugstinājuma kandidāte ir sieviete. Viņa, visticamāk, paliks bez darba, ja viņas pretinieks ir vīrietis.
Ko mainīt uzvedībā darbā, lai ātrāk paceltos pa karjeras kāpnēm, ieteica pētnieki no organizācijas My Confidence Matters
Četras no piecām sievietēm nav gatavas paaugstināšanai
Pētnieki atzīmēja , ka galvenais šķērslis ir pašvērtējuma trūkums. Tas sastāv no savu nopelnu noniecināšanas priekšniecības priekšā. Kā piemēru viņi minēja situāciju, kurā kāds ne pārāk strādīgs darbinieks izteica vadībai savus sasniegumus un saņēma ja ne paaugstinājumu, tad algas palielinājumu. Tajā pašā laikā bez darba palika klusais vīrs, kurš visu darbu paveica viņa vietā, jo nevarēja uzrādīt savus nopelnus.
“Pašcieņas trūkums notiek visās nozarēs neatkarīgi no uzņēmuma lieluma vai amata nosaukuma,” sacīja pētnieki.
Situācija ir vēl sarežģītāka, ja paaugstinājuma kandidāte ir sieviete. Pētījumā konstatēts, ka 79% sieviešu un 62% vīriešu jūtas nedroši, kad runa ir par paaugstinājuma saņemšanu. Turklāt šajā statistikā ir iekļauti arī tie, kuriem ir ambiciozi plāni pakāpties pa karjeras kāpnēm, bet viņi neko nedara, lai to sasniegtu.
Darbinieki atzina, ka pārliecības trūkums par savām spējām ir galvenais šķērslis ceļā uz vadošajiem amatiem. Rezultātā viņi ir spiesti darīt nemīlētu, garlaicīgu darbu, zaudējot jebkādu motivāciju to darīt.
Sieviešu nenoteiktība šajā gadījumā ir pamatota. Pētījums atklāja, ka darba devēji, visticamāk, paaugstinās amatā vīrieti pat tad, ja viņa kolēģe ir labāk piemērota.
“Pētījumi ir parādījuši, ka sievietes tiek paaugstinātas amatā mazāk nekā vīrieši, neskatoties uz to, ka viņu veiktspējas novērtējums ir augstāks nekā viņu vīriešu kārtas kolēģiem. Arī sievietes ar tādiem pašiem rādītājiem savu efektivitāti vērtē zemāk nekā vīrieši,” atzīmē pētījuma autori.
Tādējādi sievietēm ir jābūt divtik pārliecinātām par savām spējām, lai īstenotu savas ambīcijas virzīties uz priekšu karjerā, secināja eksperti.
Kā vairot pārliecību?
Pētnieki ir snieguši dažus padomus, kā vairot pašapziņu.
“Nākamreiz, kad jūtaties nedrošs, piemēram, sniedzot prezentāciju vai pārrunājot darba jautājumus ar kolēģiem vai priekšniekiem, ieņemiet varas pozu. Turiet muguru taisnu, kājas nedaudz atdalītas, rokas pie sāniem,” sacīja klīniskā psiholoģe Felisitija Beikere.
Viņa paskaidroja, ka veicot šo pozu, paaugstinās testosterona līmenis asinīs. Tā rezultātā palielinās cilvēka pašapziņa.
“Tas, kā mēs stāvam vai sēžam, ietekmē mūsu pašapziņas sajūtu,” viņa piebilda.
Psiholoģe skaidroja, ka tie, kuri pirms sarežģītas tikšanās ieņem pārliecinošu stāju, visticamāk to novadīs efektīvi.
Svarīgi ir arī tas, kā cilvēks izskatās un kā viņš ir ģērbies. Apģērba krāsa un stils atspoguļo noskaņojumu. Piemēram, sarkanā krāsa padarīs cilvēku neaizmirstamu, tumšās krāsas drēbēs norāda uz stabilitāti, pārliecību un profesionalitāti, bet balta – par precizitāti un vērīgumu. Taču visas šīs īpašības tiks neitralizētas, ja uz jakas būs traips, un krekls pa ceļam saburzīsies.
Otrs psihologu padoms ir sanāksmē mazāk runāt. “Runājiet tikai tad, kad jums ir kaut kas vērtīgs, ko pievienot. Lai tiktu uzklausīts un cienīts, ir svarīgi savos izteikumos būt disciplinētiem,” skaidroja psihologs Džo Pērkinss.
Pirms sākat runāt, viņš iesaka ieturēt pauzi, lai pievērstu uzmanību saviem vārdiem. Balss tembram jāpaliek zemam, bet ne vienmuļam, lai kolēģi tirādes laikā neaizmigtu.
Uzvedības psiholoģijas eksperts Džastins Gasparovičs ieteica runāt ar lēmumu pieņēmējiem kā līdzvērtīgiem. Šajā gadījumā cieņa pret savu personu no sarunu biedru puses būs lielāka.
“Piemēram, sakiet: “Izveidosim iknedēļas plānošanas sanāksmes nākotnei”, nevis: “Vai jūs domājat, ka būtu iespējams rīkot iknedēļas sanāksmes?” ieteica Džastins Gasparovičs.
Vēl viens ieteikums ir pārtraukt atvainošanos ar vai bez iemesla. Daudzām sievietēm šis neapzinātais ieradums ir cilvēkiem izpatikšanas, zema pašnovērtējuma rādītājs vai vienkārši mēģinājums novērst konfliktu, atzīmēja Džo Pērkinss.
“Atvainošanās bez īpaša iemesla var būt socializēta uzvedība, kas nozīmē, ka meitene jau no mazotnes ir mācīta saglabāt sadarbību, gādību un pieklājību. Līdz ar to šādi darbinieki pieauguši kļūst mazāk uzstājīgi,” viņš skaidroja.
Džo Pērkinss neiesaka pārlieku atvainoties darba vietā, jo tas var likt apšaubīt darbinieka kvalifikāciju, pieredzi un zināšanas. “Tas mazina jūsu uzticamību citu cilvēku acīs,” viņš piebilda.
Turklāt pārāk bieža atvainošanās var radīt šaubas par teikto vārdu patiesumu.
Visbeidzot, psihologi iesaka pareizi sākt jaunu dienu.
“Pozitīvs rīts var krasi mainīt darba dienas gaitu,” atzīmēja eksperti.
Viņi ieteica ievērot miega grafiku, lai nesāktu dienu steigā. Atvēliet pietiekami daudz laika ceļam, lai nesteidzīgi ierastos birojā un pie rīta kafijas tases pārrunātu jaunumus ar kolēģiem.