Zibens tika fiksēts sestdienas, 4.janvāra, vakarā ap plkst.22. Nedēļas nogalē Giruļu tornī iespērušais zibens un ārkārtīgi skaļais pērkons pilsētā izraisīja teju paniku. Apdullinošā skaņa un gaisma, kas apgaismoja debesis, bija dzirdama un redzama pat Kretingā, un drīz pēc tam Klaipēdā apstājās visas komerctelevīzijas pārraides.
Pēc speciālistu domām, šādām dabas parādībām nevajadzētu pārsteigt Rietumlietuvas iedzīvotājus.
”Ja Amerikā ziemā iespert zibens un pērkons, tā būtu sensācija, jo tur un visā pasaulē zibens un pērkons ar sniegu tiek uzskatīti par ārkārtīgi retu dabas parādību.
Šī parādība nav unikāla Lietuvas piekrastē. Šogad vien novembra beigās, decembrī un janvārī bija zibens un pērkons. Iespējams, ka to drīzumā dzirdēsim vēlreiz, lai gan izplūde varētu būt vairāk Latvijas teritorijā”, medijiem komentēja meteorologs Gytis Valaika.
“Jūras ūdens ir salīdzinoši silts, un gaiss ir auksts. Pūšot vējam no rietumu, ziemeļrietumu virzieniem, tas veido milzīgus mākoņus. Tieši tādos mākoņos temperatūras starpības dēļ mākoņa augšdaļā un apakšā gaiss uzsilst un eksplodē.
Rezultātā dzirdam pērkonu un redzam zibeņus”, skaidroja meteorologs un atzīmēja, ka šī parādība ir raksturīga Rietumlietuvas reģionam un var sasniegt pat Šauļus.
“Viļņā zibens un pērkons ar sniegu notiek reti, taču tas notika arī šoziem,” sacīja G. Valaika. “Sniegs atstaro gaismu, kas padara to gaišāku un labāk redzamu, un ziemā skaņa ceļo savādāk sniega dēļ un tāpēc, ka koki ir bez lapām,” sacīja intervētājs.
Notikušā iemesls joprojām tiek izmeklēts
Nav izņēmuma gadījums, ka zibens enerģijas izlādei izvēlējās 202 m augsto Klaipēdas televīzijas un radio torni, kas atrodas pilsētas augstākajā punktā Giruļos.
”Mums Lietuvā kopumā ir 40 televīzijas un radio torņi, un tajos ļoti bieži iesper zibens, it īpaši Viļņas tornis vasarā pastāvīgi savāc visu zibeni,” sacīja AB Lietuvas radio un televīzijas centra komunikācijas vadītājs Valdas Kaminskas.
Viņš apstiprināja, ka līdzīgā laikā, kad iespēra zibens, Klaipēdas televīzijas un radio tornī radās darbības traucējumi GPS modulim, kas paredzēts raidītā signāla sinhronizēšanai.
”Speciālisti vēl pēta, vai traucējumus izraisījis zibens vai ne. Ir bijuši gadījumi, kad zibens spēriena rezultātā tiek sabojāta TV un radio torņu iekārta, taču zibensaizsardzības sistēmas parasti to novērš. GPS raidītāji var sabojāties arī citu iemeslu dēļ, īpaši mūsu reģionā,” sacīja V. Kaminskas.
Tad, kad zibens iespēra Klaipēdas televīzijas un radio tornī, strādnieku tur nebija.
”Lielākā daļa torņu valstī jau ilgstoši tiek vadīta attālināti no Viļņas. Klaipēdā pa dienu strādā tikai daži tehniskie darbinieki, taču darbības traucējumu dēļ nācās izsaukt speciālistus un viņi strādāja visu nakti.
Līdz pulksten 4:30 GPS moduļa kļūme tika novērsta un jau svētdien Klaipēdā darbojās komerctelevīzijas”, sacīja V. Kaminsks.