Gandrīz trīs ceturtdaļas Krievijas iedzīvotāju atbalsta karu ar Ukrainu, piedzīvojot tādas pozitīvas emocijas kā lepnums, prieks, cieņa, uzticība un cerība. Par to liecina divu neatkarīgu Krievijas sociologu grupu veikto aptauju dati ar pusotras nedēļas intervālu no februāra beigām līdz marta vidum. Par to informē Radio Liberty krievu valodas izdevums Radio Svoboda (šeit )
Šis viedoklis atšķīrās atkarībā no vecuma, atzīmē pētījuma autori. Krievi, kas vecāki par 35 gadiem, biežāk izteica lepnumu, cieņu un cerību. Respondenti, kas jaunāki par 18 gadiem, bija vairāk pakļauti aizvainojumam un vilšanās gadījumiem. Divi no pieciem krieviem pauda satraukumu par karu, un par šīm sajūtām visbiežāk ziņoja krievu jaunieši. Krievi vidējā vecuma grupā (no 25 līdz 44 gadiem) biežāk ziņoja par satraukumu un bailēm par militāru operāciju. Vairāk nekā puse no tiem, kas vecāki par 55 gadiem, atbalsta karu ar Ukrainu.
Atšķirības starp pirmo un otro aptauju liecina par “militāro operāciju” atbalstošo cilvēku skaita pieaugumu un tā saukto “DPR” un “LPR” neatkarību. Vienlaikus pieaug pesimisms par personīgo finansiālo situāciju saistībā ar Rietumvalstu noteiktajām sankcijām pret Krieviju.
Vienlaikus, kā atzīmē autori, otrās aptaujas, kas tika veikta 12.–13.martā, laikā, kad tika pastiprināta valsts kontrole pār medijiem un vārda brīvību, rezultāti ir interpretējami, ņemot vērā iespējamo baiļu ietekmi. un sociālā neobjektivitāte attiecībā uz attieksmi pret ziņojumiem.
Aptaujas arī liecina, ka trīs ceturtdaļas Krievijas iedzīvotāju ziņas par karu saņem no TV. No tiem 87 procenti (un 64 procenti no visiem Krievijas iedzīvotājiem) nāk no valsts pārvaldītajiem televīzijas kanāliem. 22 procenti krievu izmanto radio, lai saņemtu ziņas, un tikai viens procents aptaujāto piekļūst informācijai īsviļņos. VPN izmantošana ziņām par “militāro operāciju”, pēc pētījuma autoru domām, ir piecarpus procenti. No tiem, kuri vispār izmanto internetu, lai iegūtu ziņas par karu, 37 procenti nezina, kas ir VPN. YouTube izmanto 11 procenti aptaujāto, telegrammu – septiņi.
Pēc sociologu domām, krievu jaunieši, kas jaunāki par 35 gadiem, ir vairāk zināmā mērā vai pilnīgi neuzticīgi ziņām par Ukrainu, salīdzinot ar vecāko paaudzi. Vienlaikus pētījuma autori atzīmē, ka Krievijas jaunieši vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem biežāk pauda vienaldzību pret Ukrainā notiekošo.
Uz jautājumu, kā viņus ietekmē Krievijas prezidenta rīcība, trešā daļa aptaujāto atbildēja, ka ir pārliecināti, ka Putins strādā viņu interesēs, bet vēl 26 procenti atbild, ka viņš zināmā mērā darbojas viņu interesēs. Kopumā lielākā daļa krievu uzskata, ka būtu labāk, ja Putins paliktu prezidents pēc iespējas ilgāk. Šis viedoklis ir visizplatītākais televīzijas auditorijā. Krievi, kuri paļaujas uz personīgajiem sakariem un digitālajām platformām, prezidentu uztver atšķirīgi, liecina neatkarīgu Krievijas sociologu pētījums.