Tāda simboliska sakritība. Sočos jauno zinātnieku kongress beidzās ar Putina tikšanos ar šauru t.s. jauno zinātnieku loku. Tajā pašā brīdī Jaroslavļas apgabalā ikgadējais superdatoru forums pēdējā dienā notika bez tā dibinātāja: aizdomās turētā Sergeja Abramova. Krievijas Zinātņu akadēmijas korespondentloceklis un fizikas un matemātikas zinātņu doktors, ar tiesas lēmumu tika nosūtīts uz psihiatrisko slimnīcu vairāku nedēļu “stacionārai ekspertīzei”. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada medija ”T-invariant” galvenā redaktora vietnieks Jevgēņijs Nasirovs
Sergejs Abramovs ir visaugstāk stāvošais zinātnieks no visiem, kas ir ieslodzīti vai, kurus vēlas ieslodzīt par politiskām apsūdzībām jaunajā Krievijā. Un turklāt viņš kopumā ir pirmais zinātnieks (neatkarīgi no statusa) pēdējo trīs gadu desmitu laikā, kuram tiek piemērota soda psihiatrija. Izsmēlis citas valsts vardarbības metodes. FSB jau daudzus gadus ir centusies izdarīt spiedienu uz neapšaubāmo superdatoru industrijas līderi (sākumā pārbaudīja, vai nav bijusi “nodevība”), šogad drošības spēkiem nepietika ar 8 mēnešiem laika, lai pierādītu naudas pārskaitījuma faktu. vārdā nenosauktai “ekstrēmistu organizācijai” (”Kommersant” apgalvo, ka tas ir FBK, Alekseja Navaļnija dibinātais fonds cīņai ar korupciju).
Saskaņā ar pārbaudītām padomju tradīcijām viņi nolēma viņu nosūtīt uz traķeni.
Ir retoriski jautājumi. Vai Abramova lieta tika apspriesta tā sauktā jauno zinātnieku kongresa kuluāros? Vai kāds no Zinātņu akadēmijas ir izteicies par savu ievērojamo un vairāk nekā godājamo kolēģi? Vai uzrakstījis petīciju? Vai Krievijas Zinātņu akadēmijas prezidents atbildēja uz zinātnieka sievas aicinājumu? Nē. Genādijs Krasņikovs nogaidīja mēnesi (atbilstoši likumam) un atbildēja, ka ir pārsūtījis ziņu uz Krievijas Zinātņu akadēmijas Valsts un tiesību institūtu (ar ko tas ir pazīstams, izņemot to, ka tas tika iekļauts Rietumu sankciju sarakstā?), lai saņemtu kompetentu atbildi. Bet tā, tā arī nesekoja. Tas nozīmē, ka laikā, kad Abramovs ilgus mēnešus atradās mājas arestā, akadēmiķi nespēja saprast, kāda ir kolēģa lietas būtība un kā uz to reaģēt.
Tāpēc tas ir traki. FSB tā nolēma, jo šis asfalta rullis nekad neapstājas, bet Krievijas Zinātņu akadēmija acīmredzot sprieda pēc principa “tu mirsti šodien, bet es miršu rīt”.
Ir skaidrs, ka vēlīnā padomju disidentu prakse ir atgriezusies. Mēs to redzam ”Memorial” līdzpriekšsēdētāja Oļega Orlova piemērā. Prokurors sacīja, ka Orlovs ir jāparāda psihiatram viņa “paaugstinātās taisnīguma izjūtas un pilnīga pašsaglabāšanās instinkta trūkuma dēļ”. Sanktpēterburgā 29 gadus vecā Viktorija Petrova no pirmstiesas aizturēšanas centra tika nosūtīta uz psihiatrisko slimnīcu, apsūdzēta par “feiku” izplatīšanu par armiju. Tāds pats drošības līdzeklis tika piemērots pašvaldības deputātam no Saratovas apgabala Oļegam Ņepeinam un Ņižņijnovgorodas aktīvistam Aleksejam Onoškinam – abiem par “militāro viltojumu” izplatīšanu. Tās visas ir tikai dažas epizodes no 2023. gada rudens.
Mums nav faktu, ar kādu mērķi un pēc kā ļaunas gribas tiek vajāts Sergejs Abramovs, taču lietu vēl nesen pavadīja apdullinošs klusums (kā arī lietu pret trim Sibīrijas fiziķiem no viena un tā paša pētniecības institūta, kas apsūdzēti nodevībā – mēs sava medija ”T-invariant” materiālā pat nodēvējām notiekošo par “Hiperskaņas klusumu”). Juristi klusēja, pats Abramovs klusēja, un zinātnieku aprindas klusēja. Klusumā nebija iespējams atkauties, un Abramovs sāka runāt.
Tikšanās reizē ar izraudzītajiem “jaunajiem zinātniekiem” (mūsdienās Krievijā par jaunajiem pieņemts uzskatīt +/- 40 gadus vecus institūtu funkcionārus un nozares pārstāvjus), neskatoties uz ziņojumu pārbagātību, visi klātesošie noklusēja, kad Putins viltīgi atzinīgi atgādināja tikšanos Kremļa pilī ar deviņiem pasaulslaveniem zinātniekiem, kuri piekrita atgriezties darbā Krievijā megagrantu programmas ietvaros. Neviens no klātesošajiem (ne Andrejs Fursenko, kurš sapulcināja šos deviņus, ne “jaunie zinātnieki, no kuriem lielākā daļa pilnībā saprata kontekstu”) nesatrauca Kremļa vectēvu ar to, ka aptuveni puse sanāksmes dalībnieku tagad kopā ar Putinu dosies tikai uz vienu pili – Tieslietu pili Hāgā. Savukārt megagrantu matemātiķi – Fīldsa medaļas (Nobela prēmijas alternatīva matemātiķiem) ieguvēji – savulaik parakstīja zinātnieku vēstuli pret Putina karu un paši pārtrauca visas attiecības ar Krievijas universitātēm.
Klusumu pavada arī totāla superdatoru industrijas nobīde uz nulli. Krievija saglabājas superdatoru TOP-500 tikai tāpēc, ka Yandex, Sber un MTS iegādājās ārzemju mašīnas (6 no 7 mašīnām) un skaitļošanas jaudā aizņem niecīgu procentu daļu (Sergejs Abramovs tieši ar bēdīgiem skaitļiem iepazīstināja kārtējā forumā Pereslavļā-Zaļeskā tieši tiesas sēdes priekšvakarā, kurā tika pieņemts lēmums nosūtīt viņu uz psihiatrisko ekspertīzi uz slimnīcu). Viss, ko izstrādājis konsorcijs, piedaloties Sergejam Abramovam un Vsevoloda Opanasenko uzņēmumam T-Platforms (viņš vairākus gadus pavadīja pirmstiesas apcietinājumā un mājas arestā, joprojām viņa lieta tiek izmeklēta, bet viņa uzņēmumu – nozares līderi – iznīcināja drošības spēki) paliek tālā pagātnē.
Bet neviens negrib apbēdināt vectēvu. Bet tas, kurš nes sliktas ziņas, dodas uz psihiatrisko slimnīcu. Skanot vectēva pasakām. Piemēram, šīm.
“Mūsu tā sauktie – vismaz tā mēs viņus kādreiz saucām – partneri uzskatīja, ka viņi mūs ir uzsēdinājuši uz tādas tehnoloģiskas adatas, ka mēs nekad no tās netiksim nost. Bet pateicoties tādu cilvēku kā jūs, jūsu kolēģi, pūlēm, izrādījās, ka tas ir iespējams, un ne tikai iespējams, bet tas notiek diezgan ātri.
Ar šiem vārdiem Putins atklāja tikšanos ar jaunajiem zinātniekiem.