Mazie izlūkošanas bezpilota lidaparāti un smagie uzbrukuma bezpilota lidaparāti – sākoties Krievijas agresijai, Ukraina arvien vairāk saņem modernus bezpilota lidaparātus no saviem Rietumu sabiedrotajiem, kam Krievijas karaspēks bieži vien nespēj pretoties.
Veiksmīga pretošanās Krievijas agresijai diez vai būtu bijusi iespējama bez sistemātiskām Rietumu ieroču piegādēm Ukrainai. Pēdējā laikā process ir aktivizējies. Acīmredzot tāpēc, ka Rietumos viņi bija pārliecināti par Ukrainas armijas spēju cīnīties un sakaut acīmredzami spēcīgāku ienaidnieku.
Šajā rakstā iepazīstināsim ar Ukrainas armijas rīcībā esošajiem droniem jeb bezpilota lidaparātiem, kuru aktīva izmantošana ir kļuvusi par mūsdienu kara neatņemamu sastāvdaļu.
Bayraktar TB2
Neapšaubāmi, slavenākais drons, kas apkalpo Ukrainu. Pagājušā gada beigās valstī bija 12 no šiem Turcijas bezpilota lidaparātiem, pēc Krievijas iebrukuma tika saņemta jauna partija, kuras apjoms netiek atklāts.
Bayraktar TB2 ir divas galvenās funkcijas: trieciens un izlūkošana. Ukrainas bruņotie spēki vairākkārt ir publiskojuši iespaidīgus video ar šo bezpilota lidaparātu triecieniem Krievijas tehnikas kolonnām, īpaši pirmajās kara dienās un nedēļās. Drons ir pierādījis savu efektivitāti, iznīcinot jebkura veida Krievijas aprīkojumu, tostarp pretgaisa raķešu sistēmas, daudzkārtējas palaišanas raķešu sistēmas utt.
Bet, pēc ekspertu aplēsēm, līdz šim Bayraktar TB2 biežāk tiek izmantots izlūkošanai no gaisa un artilērijas uguns pielāgošanai jaudīgas kameras klātbūtnes dēļ.
Drona maksimālais ātrums ir 222 km/h, tas spēj pacelties virs astoņiem kilometriem un būt bezsaistē ilgāk par dienu. Bezpilota lidaparāti ir aprīkoti ar Turcijas lāzervadāmām bumbām, līdz četrām vienībām vienā ierīcē.
Bayraktar TB2 atrašana un iznīcināšana acīmredzot okupantiem ir ārkārtīgi grūts uzdevums. Kā vēsta Krievijas propaganda, kara laikā no šiem bezpilota lidaparātiem tika “iznīcināti” vairāk dronu, nekā principā atradās karadarbībā ar Ukrainu. Tajā pašā laikā tikai vienu reizi krievi varēja uzrādīt video ar nezināmas izcelsmes notriekto Bayraktar TB2.
Switchblade
Šim amerikāņu dronam ir pavisam cits darbības princips un misija nekā Bayraktar TB2. Switchblade ir saukts par “līgojošos munīciju” vai vienreizlietojamo “kamikadzes dronu”. Tā uzdevums ir iznīcināt ienaidnieka karaspēku vai aprīkojumu, ieskaitot bruņutehniku.
Ukraina jau ir saņēmusi aptuveni 700 šādu dronu divās versijās: Switchblade 300 un Switchblade 600. Pirmais ir vieglāks un kompaktāks, salocītā veidā sver nepilnus trīs kilogramus. Pēc palaišanas tas spēj uzturēties gaisā līdz 10 minūtēm un uzbrukt mērķiem līdz 10 kilometru attālumā, uzbrukuma brīdī attīstot ātrumu 160 km/h. Ir iespējams gan dot triecienus pēc iepriekš noteiktām koordinātām, gan tās labot, izmantojot GPS un iebūvēto kameru.
Drons Switchblade 600 sver jau 23 kg (kopējais kompleksa svars ir 55 kg), taču tas ievērojami pārsniedz vieglo modifikāciju visos aspektos: trieciena spēka, gaisā pavadītā laika un uzbrukuma diapazona (40 minūtes un 40 km) ziņā, uzbrukuma ātrums – 185 km/h. Abi modeļi izmanto elektromotorus, padarot tos gandrīz klusus un grūti pamanāmus. Kā pagājušajās dienās ziņots, ražošanas uzņēmumā AeroVironment, notiek sarunas par turpmākām tiešajām Switchblade piegādēm uz Ukrainu.
Phoenix Ghost
Par šiem kamikadzes tipa bezpilota lidaparātiem ir zināms ļoti maz. Pēc Pentagona spīkera Džona Kirbija domām, tie ir ideāli piemēroti tieši Ukrainas vajadzībām Krievijas agresijas atvairīšanai, jo īpaši Donbasa līdzenajās teritorijās, un to darbības princips ir līdzīgs Switchblade. Iespējams, Phoenix Ghost ir vēl progresīvāks ierocis, jo tas spēj uzturēties gaisā līdz pat sešām stundām. Viņu galvenais uzdevums ir sakaut ienaidnieka vieglās un vidējās bruņumašīnas.
ASV plāno nodot Ukrainai 121 Phoenix Ghost. Pēc Kirbija teiktā, vēl viena šo bezpilota lidaparātu priekšrocība ir tā, ka ukraiņi varēs ātri iemācīties tos lietot, īpaši, ja viņiem jau ir pieredze ar Switchblade.
Quantix Recon
Šis ir vēl viens produkts no Switchblade ražotāja AeroVironment. 19. aprīlī viņi paziņoja, ka dos Ukrainai vairāk nekā simts Quantix Recon bezpilota lidaparātu. Šo bezpilota lidaparātu uzdevums ir izlūkošana.
Tie var uzturēties gaisā līdz 45 minūtēm, nolidot līdz četrdesmit kilometriem (bet radio kontakts ar Quantix Recon tiek uzturēts tikai 2 km attālumā). Droni var lidot vairāk nekā 2 kilometru augstumā un detalizēti izpētīt 3,2 kvadrātkilometru platību.
Uz liaparāta ir divas jaudīgas kameras, tostarp hiperspektrālā, kas ļauj atklāt labi maskētus objektus. No 46 metru augstuma drona kameras ļauj atšķirt 1-2 centimetrus lielus objektus.
Puma
Šis ir mazais tās pašas kompānijas AeroVironment izlūkošanas drons. Lidojuma diapazons, ja tiek uzstādīta papildu sakaru sistēma, ir līdz 60 km, Puma var atrasties gaisā divarpus stundas.
Drons var darboties stiprā lietū un ekstremālās temperatūrās, taču tā galvenā priekšrocība ir jaudīga optika. Uz Puma vienlaikus var uzstādīt četras kameras, tostarp tās, kas nodrošina siltuma attēlu un palīdz iestatīt īpaši precīzus ieroču mērķus.
Reaper MQ-9
Aprīļa vidū parādījās informācija, ka Ukraina risina sarunas ar amerikāņu kompāniju General Atomics par smago bezpilota lidaparātu MQ-9 Reaper iegādi. Pēc uzņēmuma pārstāvju teiktā, ar ASV varasiestāžu apstiprinājumu šie bezpilota lidaparāti Ukrainā varētu ierasties dažu dienu laikā.
MQ-9 Reaper uzdevumi ir tādi paši kā Bayraktar TB2 uzdevumi – izlūkošana un triecieni pret zemes mērķiem, taču amerikāņu bezpilota lidaparāts ir daudz jaudīgāks par turku ražoto (turklāt tas var pat trāpīt, piemēram, gaisa mērķos). Tā spārnu platums ir 20 metri, maksimālais svars kopā ar ieročiem ir aptuveni piecas tonnas. Tas var pacelties augstumā līdz 15 kilometriem, lidojuma diapazons – līdz 1850 km.
MQ-9 Reaper ir aprīkots ar augstas precizitātes bumbām un raķetēm, jo īpaši slaveno Hellfire. Dronu aktīvi izmanto ASV gaisa spēki, piemēram, 2020. gada sākumā MQ-9 Reaper likvidēja augsta ranga Irānas ģenerāli Kasemu Soleimani.
Bezpilota lidaparātu jautājumā Ukraina pilnībā nepaļaujas tikai uz importu. Kara laikā aktīvi tiek izmantoti arī vietējās ražojuma bezpilota lidaparāti, piemēram, izlūkošanas droni “Furiya” un “Leleka-100”. Trieciena un izlūkošanas komplekss Punisher aprīļa vidū izturēja lauka pārbaudes, un drīzumā pirmie paraugi tiks nodoti ekspluatācijā Ukrainas Bruņoto spēku Speciālo operāciju spēkos. Taču līdz šim gan Punisher, gan citi Ukrainas uzbrukuma bezpilota lidaparāti, kas joprojām tiek izstrādāti, joprojām ir vājāki par progresīviem Rietumu kolēģiem.