ASV un Eiropas pārstāvji uzsākuši “jutīgas diskusijas” ar Ukrainas valdību par iespējamām sarunām ar Krieviju par kara izbeigšanu. Sarunām tuvu stāvoši avoti, viena pašreizējā un viena bijusī augsta ranga ASV amatpersona par to pastāstīja NBC.
Sarunas skar ļoti plašās aprises, no kā Ukraina var būt spiesta atteikties, lai panāktu mieru. Dažas no tām notika oktobrī vairāk nekā 50 Ukrainu atbalstošo valstu, tostarp NATO dalībvalstu, pārstāvju sanāksmes ietvaros.
Diskusijas notiek saistībā ar ASV un Eiropas amatpersonu bažām, ka karš ir nonācis strupceļā un Rietumi nespēs turpināt sniegt palīdzību Ukrainai. Baidena administrācija ir nobažījusies, ka Ukrainas spēki izsīkst, kamēr Krievijas resursu piedāvājums šķiet bezgalīgs. Dažas ASV amatpersonas raksturo situāciju kā collu karu, kurā neviena no pusēm nav guvusi ievērojamus panākumus kaujas laukā. Viņi uzskata, ka Ukrainai ir laiks, visticamāk, līdz 2023. gada beigām vai 2024. gada sākumam, pirms sāksies “pārliecinošākas” diskusijas par miera sarunām.
ASV valdībā ir arī bažas, ka uzmanība karam Ukrainā ir ievērojami samazinājusies kopš Izraēlas un Hamas kara sākuma gandrīz pirms mēneša. Amatpersonas baidās, ka fokusa maiņa varētu apgrūtināt papildu palīdzības nodrošināšanu Kijevai.
Baidena administrācija nesaskata pazīmes, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins būtu gatavs sarunām ar Ukrainu, paziņoja divas ASV amatpersonas. Amatpersonas norāda, ka Putins joprojām uzskata, ka viņš var “gaidīt”, kamēr Rietumi mainīs savu nostāju vai turpinās cīņu, līdz ASV un to sabiedrotie izsmels resursus Ukrainas atbalstam un Kijivas apgāde ar ieročiem un munīciju kļūs pārāk dārga.