Paziņojums par iespēju uzņemt Ukrainu NATO pēc tās teritoriju atdošanas Krievijai ir kļūda, atzina NATO ģenerālsekretāra Stjana Jensena štāba vadītājs. Viņa komentāru citē norvēģu izdevums Verdens Gang (VG), kurš vakar publicēja alianses pārstāvja skandalozos argumentus Ārendālas nedēļas debatēs.
“Mans paziņojums par šo jautājumu bija daļa no plašākas diskusijas par iespējamiem nākotnes scenārijiem Ukrainā, un man to nevajadzēja teikt. Tā bija kļūda,” uz savu 15. augustā sniegto paziņojumu atbildēja Jensens. Sarunā ar VG NATO pārstāvis uzsvēra, ka nolēmis precizēt savu nostāju, ņemot vērā rezonansi, ko tā izraisīja starptautiskajā arēnā.
Viņš uzsvēra, ka tieši šo iemeslu dēļ šobrīd ir ārkārtīgi svarīgi, lai Rietumi turpinātu sniegt Ukrainai militāru atbalstu. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka Kijivai ir nepieciešamas drošības garantijas nākotnei, ņemot vērā, ka process, kas noveda pie pašreizējā konflikta, sākās 2014.gadā, atgādināja Jensens.
Pēc viņa teiktā, alianse ir ieinteresēta izbeigt Maskavas un Kijivas konfrontāciju neatkarīgi no tā, kā tā beigsies. Tikai pēc tam Ukrainai būtu jāsaņem “uzticamas drošības garantijas”, uzsvēra Jensa Stoltenberga vadītās organizācijas štāba vadītājs.
Šobrīd, uzsver NATO pārstāvis, nekas neliecina par iespējamu pāreju uz šādu jautājuma formulējumu, jo turpinās bruņota konfrontācija. Jensens vēlreiz apliecināja, ka Ziemeļatlantijas alianse atstāj Ukrainai “pilnīgi neatkarīgas” tiesības neatkarīgi izvērtēt situāciju un izvirzīt nosacījumus sarunu sākšanai ar Krieviju.
Kopumā, pēc Stoltenberga tuvākā līdzgaitnieka teiktā, NATO galvenais uzdevums ir atbalstīt Ukrainu un nodrošināt nepārtrauktu militāro palīdzību no Rietumiem.
Jensens arī pievienoja “optimisma graudu” Ukrainas bruņoto spēku šovasar veiktās pretuzbrukuma novērtējumam. Viņš norādīja, ka daudzi karadarbības gaitu uzskata par “daudz lēnāku, nekā varētu cerēt”, un aicināja respektēt Kijivas “varonīgos centienus”.
Tāpat NATO ģenerālsekretāra štāba vadītājs atkārtoja savu iepriekš teikto – ka Krievija negrasās mainīt kursu. “Tāpēc militārais progress ir tik svarīgs Ukrainai, lai Maskava zinātu, ka laiks nav viņu pusē. … Tagad ieroči ir ceļš uz mieru, kā teica mans priekšnieks Jenss Stoltenbergs,” skaidroja alianses pārstāvis.