Jaunākie skaitļi liecina, ka 2024. gadā mūzikas fani Apvienotajā Karalistē mūzikas ierakstiem tērēja vairāk nekā jebkad agrāk, sajūsmināti par lielajiem Teilores Sviftas, Coldplay un Billie Eilish jaunumiem.
Straumēšanas abonementu un vinila pārdošanas apjoms ir palielinājies, patērētājiem pēdējo 12 mēnešu laikā iztērējot 2,4 miljardus mārciņu.
Tas pārsniedz iepriekšējo rekordu, kas bija 2,2 miljardi sterliņu mārciņu, kas tika sasniegts CD pārdošanas maksimuma laikā 2001. gadā.
Gada visvairāk pārdotais albums bija Teilores Sviftas The Turtured Poets Department, kas tika pārdots 783 820 eksemplāros; savukārt Noah Kahan bija gada lielākais singls ar Stick Season, kas ģenerēja 1,99 miljonus pārdošanas apjomu.
Skaitļi nākuši no Digitālās izklaides un mazumtirdzniecības asociācijas (ERA), kas norādīja, ka abonēšana tādiem pakalpojumiem kā Spotify, Amazon Music un Apple Music veidoja gandrīz 85% no pagājušajā gadā mūzikai iztērētās naudas.
Vinila ierakstu tirgus pieauga par 10,5%, pagājušajā gadā pārdodot 6,7 miljonus disku, radot 196 miljonus mārciņu apgrozījumu.
CD pārdošanas apjomi saglabājās nemainīgi un bija 126,2 miljoni mārciņu, lai gan šajā formātā joprojām tiek pārdots vairāk nekā vinila vienību izteiksmē, pircējiem iegādājoties 10,5 miljonus albumu.
Mūzikas industrijai ir vajadzīgi gadi, lai atgūtos pēc digitālā laikmeta parādīšanās, kad pirātisms un nelegālās straumēšanas vietnes apēda peļņu.
Savā zemākajā punktā, 2014. gadā, ieņēmumi no mūzikas ierakstiem Apvienotajā Karalistē samazinājās līdz 1,03 miljardiem mārciņu.
Tajā pašā gadā straumes sāka iekļaut oficiālajos topos; un “all-you-can-play” pakalpojumu, piemēram, Spotify, panākumi ir bijuši gandrīz pilnībā atbildīgi par atveseļošanos — abonēšanas ieņēmumi desmit gadu laikā pieauga no £ 175 miljoniem līdz £ 2 miljardiem.
ERA vadītāja Kima Beilija 2024. gadu nosauca par mūzikas “banera gadu”, kura pārdošanas apjomi vairāk nekā divas reizes pārsniedz 2013. gada zemāko punktu.
“Tagad mēs varam teikt galīgi – mūzika ir atgriezusies,” viņa piebilda savā paziņojumā.
Tomēr mūzikas industrijas ieņēmumi reālā izteiksmē joprojām ievērojami atpaliek no 2001. gada rādītājiem.
Pielāgojot inflāciju, nozare nopelnīja 4 miljardus mārciņu 2001. gadā, kad Dido bija gada lielākais albums ar pārdošanas apjomu 1,9 miljoni.
Pastāv arī aktuāli jautājumi par to, kā mākslinieki saņem atalgojumu straumēšanas ekonomikā. Saskaņā ar Mūziķu savienības datiem gandrīz puse strādājošo mūziķu Apvienotajā Karalistē nopelna mazāk nekā 14 000 mārciņu gadā.
“Diemžēl profesionāli mūziķi, mākslinieki un dziesmu autori neizbauda šo figūru uzplaukumu,” sacīja arodbiedrības ģenerālsekretāre Naomi Pola.
“Viņi saskaras ar vairākām problēmām, tostarp augstām dzīves dārdzībām un turnejām, publiskā mākslas finansējuma stagnācijai, problēmām, kas saistītas ar turnejām ES pēc Brexit, un, kas ir ļoti svarīgi, viņi nesaņem savu taisnīgo ieņēmumu daļu.”