Liepājas muzejs aicina liepājniekus ielūkoties savas ģimenes vēstures notikumos, foto albumos un relikvijās, un kopīgi ar Liepājas muzeju iesaistīties kopizstādes veidošanā, atklājot Liepājas brīvības stāstu.
Liepājas muzejs aicina no 21. augusta līdz 16. septembrim uz Liepājas muzeju Kūrmājas prospektā 16/18 atnest fotogrāfijas un priekšmetus izstādei. Paredzēts, ka pēc izstādes norises, Liepājas muzejs visus priekšmetus atdos atpakaļ to īpašniekiem.
Tieši liepājnieku vēsturiskās fotogrāfijas, priekšmeti un atmiņu stāsti ir tie, kas radīs šo unikālo Latvijas simtgadei veltīto izstādi, kas būs skatāma no 22. septembra līdz 28. oktobrim.
Izstādes galvenais mērķis ir visiem kopīgi radīt stāstu par Liepāju pirmās Latvijas brīvvalsts laikā, kā arī atklāt liepājnieku centienus pēc neatkarības un brīvības 20. gadsimta astoņdesmito gadu beigās un deviņdesmitajos gados Tautas frontes un Trešās Atmodas laikā.
Latvijas simtgades ietvaros līdzīgas izstādes notiek deviņās Latvijas pilsētās, vairāk pievēršoties Brīvības ielas stāstam. Ņemot vērā to, ka Liepājai ir nozīmīga loma Latvijas valsts sākotnē un tā cieši saistīta ar Latvijas valsts šūpuli, Liepājas muzejs, Latvijas valsts simtgades birojs, Latvijas Lielo pilsētu asociācija un Valsts reģionālās attīstības aģentūra aicina liepājniekus kopīgi veidot izstādi un uzburt Liepājas sajūtu, kāda tā bijusi pilsētā Latvijas pirmās brīvvalsts laikā, pievēršoties arī brīvības centieniem padomju okupācijas un Trešās Atmodas laikā.
Vārdam „brīvība” vēsturē ir dažādas nozīmes. Tās mainījušās atkarībā no politiskās varas un ar to saistīto ideoloģiju. Brīvība ietver cīņu par brīvības atgūšanu. Brīvība ir arī jēdziens, kas saistāms ar mūsu identitātes saglabāšanu okupācijas periodā 20. gadsimtā, spēju izdzīvot dažādu okupācijas varu kontekstā, spēju saglabāt valstiskuma ideju pretēji centieniem to pakļaut varas maiņu diktētām attiecībām.
Lietas, fotogrāfijas, priekšmeti, kas tiek glabāti un nodoti no paaudzes paaudzē, ietver stāstus un atmiņas par pagājušajiem 100 gadiem, dzimtām, mājām un cilvēku likteņiem.
Šī kopizstāde ir lieliska iespēja – ne tikai lai saliedētu dažādu paaudžu pilsētas iedzīvotājus kopīga vēstures stāsta radīšanā par savu ģimeni, tās personībām, pilsētu un notikumiem, bet arī atklātu Liepājas vēsturi un tās kulturvēsturisko mantojumu līdz šim neizzinātā veidā, uzsverot pilsētas iedzīvotāju identitāti un attīstības iezīmes.
Dace Kārkla,
Liepājas muzeja direktore