Atzīmējot 90 gadus, kopš Ogre ieguvusi pilsētas tiesības, 24. februārī plkst. 12.00 Ogres Vēstures un mākslas muzejā tiks atklāta izstāde „Ogre un ogrēnieši 90 gados”, svētku noskaņu turpinās vēstures lasījumi, kuros piedalīsies Ogres muzeja speciālisti, kā arī citu muzeju un institūciju pētnieki.
Vēl 1920.gadā Ogre ir miests ar tikai 600 iedzīvotājiem, bet pēc 1928.gada 11. februārī pieņemtā likuma, kopā ar vēl 15 Latvijas miestiem, Ogre iegūst pilsētas tiesības. 25.februārī uz pirmo sēdi sanāk pilsētas dome, kurā par pilsētas galvu ievēl Jūliju Marsonu. Laikrakstā „Ogres Straume” jaunais mērs apraksta Ogres valdes nākotnes plānu – šo kluso dabas apveltīto stūrīti izveidot par modernu un eiropeisku kūrortu.
Laikam ejot, pilsēta ir attīstījusies un piedzīvojusi lielas pārmaiņas – daudz ir uzcelts, atklāts un varbūt aizmirsts – tādēļ jubilejas izstādē būs skatāmi 90 foto mirkļi, katram pilsētas gadam savs, kas vislabāk atspoguļos Ogres kā sadzīvisko, tā arī vēsturisko daudzpusību.
Izstādes atklāšanas dienā, Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūts nodrošinās grāmatu galdu, piedāvājot iespēju iegādāties žurnāla „Mākslas Vēsture un Teorija” jaunākos numurus, „Latvijas māklas vēstures” sējumus un citus institūta izdevumus.
Institūta pētniece, žurnāla “Mākslas Vēsture un Teorija” literārā redaktore Karīna Horsta iepazīstinās ar savu tikko iznākušo grāmatu „Sanatoriju arhitektūra Latvijā: 1918– 1940”, kuras tēmā apvienojas medicīnas, arhitektūras un mākslas vēstures jautājumi. Grāmatā sniegts pārskats par Latvijā starpkaru periodā uzceltajām un iekārtotajām sanatorijām, būtiski paplašinot priekšstatu par veselības aprūpes
iestāžu arhitektūru arī starptautiskā kopainā.
Vēstures lasījumos tiks apskatīts plašs tēmu loks, tostarp arhitektūra un cilvēku likteņi, kas iepazīstinās ar vēstures notikumiem, kas atstājuši iespaidu uz Ogres pilsētas dzīvi.
Vēstures lasījumu programma
12.30 – 12.50
Rīgas atpūtnieki Ogrē 19.gs. beigās un 20.gs. sākumā. Zita Pētersone. Mg.hist. Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs
12.50 – 13.15
Bēmu dzimtas īpašumi Ogrē. Pārsla Pētersone. Dr.hist. Ogres Vēstures un mākslas muzejs
13.15 – 13.40
Sanatorija Saulstari. Ilmārs Dirveiks. Dr.arch. Daugavpils universitātes Mākslas zinātņu institūts
13.40 – 14.00
Šaursliežu dzelzceļš Ogre – Laubere. Santa Šustere. Mg.philol. Ogres Vēstures un mākslas muzejs
14.15 -14.35
„Lapu” māja Ogrē, Ausekļa prospektā 1. Toms Zariņš. Mg.hist.
14.35 – 15.00
1941.gada 14.jūnija masu deportācijas laikā no Ogres pilsētas izvesto iedzīvotāju likteņi. Gatis Liepiņš. Mg.hist.
15.00 – 15.25
Laikmetu „pēdas” Ogres pilsētas plānošanas dokumentos un pilsētvidē. Uldis Apinis. Mg.geogr.
Preses materiālu sagatavoja:
Ieva Arnīte
Ogres Vēstures un mākslas muzeja
informācijas speciāliste