Otrdien, 7. martā, Mazās Ģildes telpas pildīja kultūras un izglītības sarunu tēmas. Tur notiekošajā preses konferencē par godu Kaziņika dienām, kuras no 7. – 16. martam norisinās Rīgā, tikās starptautiski zināmi mūziķi, mākslinieki, kultūras darbinieki un mācībspēki, lai diskutētu par mūzikas un mākslas nozīmi mūslaiku izglītības sistēmā.
Gaļina Poltoraka, Kaziņika dienu organizatore uzskata, ka jaunas idejas var dzimt tikai radošā gaisotnē. Viņas organizētais starptautiskais instrumentālistu un vokālistu konkurss “Uzlecošās zvaigznes 2017”, kas ir viens notikums no plašā kultūras pasākuma klāsta un notiek Kaziņika dienu ietvaros, ir kļuvis par ievērojamu notikumu ne tikai Latvijai, bet arī daudziem jaunajiem izpildītājiem no Izraēlas, Krievijas, Anglijas, Kazahstānas, Lietuvas, Igaunijas, ASV un Ķīnas. Tas ir nozīmīgs notikums visiem konkursantiem, daudziem no viņiem tā ir līdz šim spilgtākā profesionālā pieredze.
Galvenais konferences viesis un konkursa “Uzlecošās zvaigznes” patrons Mihails Kaziņiks ir viens no erudītākajiem mūsdienu domātājiem. Viņš konferences laikā dalījās pārdomās par esošo izglītības sistēmu un, kopā ar citiem konferences dalībniekiem, sprieda par mūzikas un mākslas nozīmi bērnu attīstībā un izglītībā. “Skolai būtu jāattīsta bērns, bet standarta sistēmā tas nav iespējams, jo skola nesagatavo cilvēku dzīvei. Lielākā daļa informācijas, ko bērns saņem skolā viņam dzīvei nav vajadzīga, jo viņš to visu ir iemācījies internetā. Tagad lielāko daļu matemātisko uzdevumu var paveikt dators. Es būtu priecīgs redzēt, ja skola sagatavotu bērnus dzīvei – izglītojot mūzikā, mākslā, dramaturģijā un tie izaugtu par patstāvīgi domājošiem un intelektuāliem cilvēkiem.”
Starptautisko Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs un rīkotājs Dainis Kalns min, ka Latvija klasiskās mūzikas ziņā ir priekšā daudzām citām valstīm un no tā iegūst tādas mazas pilsētas kā Sigulda. Viņš uzskata, ka mūzikai ir liels spēks, jo pēc savas pieredzes var teikt, ka tā pat varot ietekmēt laikapstākļus – vairākas reizes, kad viņam šķitis, ka svētki izgāzīsies, sākoties mūzikai laikapstākļi krasi mainījušies. Bet Mihails Kaziņiks to apstiprina sakot, ka arī sievietēm stāvoklī būtu nepieciešams klausīties klasisko mūziku, dēļ tās pozitīvās ietekmes uz vēl nedzimušo bērnu, īpaši rekomendējot Arkandžello Korelli daiļradi.
Tradicionālās Kaziņika dienas ik gadu programmu papildina ar jauniem pasākumiem, šogad viens no tādiem ir “Exupéry” International School” organizētie radošie semināri skolu pedagogiem, kas veltīti Kaziņika izstrādātajai metodikai, kas ir daļa no izglītības procesa “Nākotnes Skolām”. Jeļena Bujanova, starptautiskās skolas īpašniece pati pēc profesijas ir skolotāja un atzīst, ka nav varējusi strādāt standarta skolā. Viņa uzskata, ka skolotājiem darbā ar bērniem jāizmanto vairāk plastikas, mākslas un mūzikas, tad arī bērni būs talantīgāki un spējīgāki.
“Ir svarīgi kā mēs apmācām savus bērnus, tāpēc arī tika radīta mācību metode par nākotnes skolu. Svarīgi, lai mūsdienu bērniem ir mūsdienu izglītība, šobrīd bērniem ir daudz brīvā laika un tie aktīvi izpaužas internetā, bet kas notiks, kad šos brīvos bērnus izlaidīs ārā?”, retoriski jautā M. Kaziņiks. Viņš, tuvojoties starptautiskajai sieviešu dienai atgādina, ka viss skaistākais šajā pasaulē ir radīts priekš sievietēm – mākslas darbi, skaņdarbi, gleznas. Mēs ne vienmēr zinām, kas aiz tiem stāv, bet pavisam noteikti varam teikt, ka kāda iedvesmojusi lielos dižgarus, tāpēc viņš aicina mīlēt sievietes katru dienu, ne tikai pāris reizes gadā.