Krievu karaspēka atkāpšanās pie Hersonas, protams, ir svarīgākais pēdējo kara mēnešu notikums. Šīs izvešanas nozīme ir īpaši liela tādēļ, ka tā turpina Putina armijas pārciesto sakāvju sēriju. Neveiksmes kaujas laukā pārvēršas neveiksmēs informatīvajā laukā – propagandisti ir neizpratnē. Viņi nevar pilnībā ignorēt problēmas, taču viņi arī nevar piedāvāt risinājumus.
Arvien biežāk tiek runāts par nodevējiem un nāvessodu izpildi. Paanalizēsim, par ko klusē un par ko runā Krievijas TV.
Hersonas pieminēšana tiek ignorēta
Krievijas karaspēka izvešana no Hersonas ir kļuvusi par gandrīz visu pasaules mediju galveno tēmu. Tikai Krievijas televīzijas kanāli par aiziešanu no pilsētas nerunāja līdz pēdējam. Pat pēc tam, kad aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu un ģenerālis Sergejs Surovikins to oficiāli paziņoja, žurnālisti darīja visu, lai nepieminētu sakāvi.
Piemēram, kanāls “Rossija 1″, protams, nekavējoties ziņoja, ka komandieris Surovikins sagatavojis ziņojumu. Bet kas īsti bija šis ziņojums, TV vadītājs nerunāja. Ēterā izskanēja vārdi, ka tiek darīts viss, lai glābtu Krievijas militārpersonu un civiliedzīvotāju dzīvības. Par Hersonu ne vārda .
Ziņu izlaidums no rīta pēc Hersonas nodošanas sākās ar policijas apsveikumiem profesionālajos svētkos un stāstu par Amerikas vēlēšanām: “ Šodien Krievijā tiek svinēta Iekšlietu darbinieku diena. Valsts prezidents uzrunāja ar apsveikumiem. Militāro ķirurgu komanda no pacienta ķermeņa izņēma nesprāgušu munīciju. Kongresa vidustermiņa vēlēšanās republikāņi guva tikai daļējus panākumus. Balsu skaitīšana turpinās .”
Pirmajā kanālā incidentu sauca par ” karaspēka pārgrupēšanu”. “Surovikins ziņoja aizsardzības ministram Sergejam Šoigu par situāciju Hersonā, un ministrijas vadītājs atbalstīja lēmumu pārgrupēt spēkus un uzsākt aizsardzību gar Dņepras kreiso krastu, ” klātesošajiem sacīja raidījuma vadītāja Jekaterina Andrejeva. Turklāt stāsta sākumā tika ziņots, ka situācija “Speciālās militārās operācijas” zonā stabilizējās un Krievijas armijas kaujas spēks pieaug.
Tajā pašā vakarā kanālā NTV runāja par “jauno militārās vadības lēmumu”. Runa bija par “satraucošo situāciju Hersonas reģionā, kas prasa ātrus un sarežģītus lēmumus, jo īpaši manevrus Krievijas vienību pārvietošanai”. “Šoigu tam piekrita un apstiprināja Surovikina priekšlikumu,” sacīja vadītāji.
Staļins un nāvessodi
Ja televīzijas ziņu redakcijas nolēma izvairīties no Hersona tēmas, tad žurnālisti, kuri vada politiskos sarunu šovus, to nevarēja izdarīt.
Vladimira Solovjova studijā tūlīt pēc paziņojuma par aiziešanu no Hersonas valdīja sērīga atmosfēra. Televīzijas vadītājs tomēr uzreiz iezīmēja galveno tēzi, ko propagandisti turpinās izmantot, lai izskaidrotu šo sakāvi: “Lēmums ir grūts, bet nepieciešams. Viņu varēja pieņemt tikai drosmīgs militārists. Protams, es domāju ģenerāli Surovikinu.
Solovjovs, lai piešķirtu nozīmi komandiera figūrai, atgādināja, kā Staļins ignorēja priekšlikumus atkāpties no Kijivas, kā rezultātā tika ielenkti vairāk nekā 600 tūkstoši padomju karavīru.
Solovjovs kritizēja Staļinu, bet ne Staļina metodes. Turklāt TV raidījuma vadītājam, šķiet, ēterā uznāca dusmu lēkme, kuras laikā viņš sāka pieprasīt nāvessodu nodevējiem, kuri atļāva atkāpties no Hersonas.
Interesanti, ka pēdējo mēnešu laikā propagandisti visu laiku runā, ka meli ir viens no galvenajiem neveiksmju iemesliem. Viņu vietā, šķiet, būtu vērts par to klusēt.
Otra tēze, ko paredz propaganda, ir tāda, ka Krievija nekad nevarētu zaudēt Ukrainai . Armija atkāpjas zem visa Rietumu pasaules, visa NATO spiediena, norāda Vienotās Krievijas deputāts Andrejs Isajevs.
Tomēr ik pa laikam no TV ekrāniem izskan vārdi, ka Krievija zaudē karu. Kad kāds no “ekspertiem” sāk par to runāt, raidījuma vadītāji cenšas mainīt tēmu un novelt atbildību uz pašiem krieviem. Tā, piemēram, tas notika NTV ēterā. Pēc žurnālista domām, problēma slēpjas tajā, ka krievi notikumus neuztver pārāk nopietni.
Interesanti, ka Vladimira Putina vārds visas šīs dienas nav minēts ne ziņās, ne propagandas analītiskajās programmās. Visticamāk, žurnālistiem tika uzdots klusēt, lai skatītāji sakāvi nesaistītu ar prezidentu. Nav skaidrs, cik ilgi Krievijas TV spēs saglabāt Putina iekarotāja tēlu.