Ja sarunās starp Maskavu un Kijivu nebūs progresa, ASV Kongresā būs daudz jaunu sankciju pret Krieviju atbalstītāju. Par to ASV valsts sekretārs Marko Rubio runāja plašā intervijā CBS
Intervijas ar valsts sekretāru Marko Rubio tika pārraidīta raidījumā “Face the Nation with Margaret Brennan” 2025. gada 18. maijā un zemāk publicējam izvilkumus no tās
Valsts sekretāra kungs, jums ir bijusi ļoti aizņemta nedēļa. Es zinu, ka jūs esat bijis Vatikānā, un viņi ir piedāvājuši rīkot tiešu tikšanos starp Ukrainu un Krieviju. Ņemot vērā, ka Vladimirs Putins neieradās uz sarunām, kuras viņš pagājušajā nedēļā ierosināja Stambulā, vai ir pamats uzskatīt, ka viņš pieņems pāvesta Leona piedāvājumu?
Nu, es domāju, ja jūs redzējāt… atkal, es neesmu Kremļa pārstāvis, bet, ja jūs redzējāt viņu paziņojumus, manuprāt, vakar, kur viņi teica, ka būtu atvērti šādai tikšanās reizei atbilstošos apstākļos. Tāpēc mēs nogaidīsim un redzēsim, vai tas ir iespējams. Acīmredzot Vatikāns ir izteicis ļoti dāsnu piedāvājumu rīkot jebko, starp citu, ne tikai tikšanos starp Zelenski un Putinu, bet jebkuru tikšanos, tostarp tehniskā līmenī, jūs zināt, jebkuras tikšanās, kas ir jārīko, viņi… viņi ir pauduši vēlmi to darīt. Tātad tas ir ļoti dāsns piedāvājums, ko varētu pieņemt. Es domāju, tā būtu vieta, kur visas puses justos ērti. Cerams, ka mēs nonāksim līdz tam posmam, kurā sarunas notiek regulāri un ka Vatikānam būs iespēja būt vienai no iespējām.
Krievijas Ārlietu ministrija apgalvo, ka jūs sestdien veicāt zvanu savam Krievijas kolēģim Sergejam Lavrovam. Par ko tas bija? Vai jūs runājat par prezidenta Putina un prezidenta Trampa klātienes tikšanās organizēšanu?
Nu, mēs runājām par dažādām lietām. Mēs runājām par… es gribēju uzzināt viņa viedokli par vakardienas sarunu norisi. Lūk, tās nebija pilnīgs laika izšķiešana. Piemēram, bija 1000 ieslodzīto apmaiņa, un tas no humānā viedokļa ir ļoti pozitīvi. Viņš man paskaidroja, ka viņi gatavojas sagatavot dokumentu, kurā izklāstītas viņu prasības attiecībā uz pamieru, kas pēc tam novestu pie plašākām sarunām. Tātad, protams, Ukrainas puse strādās pie sava priekšlikuma, un cerams, ka tas drīzumā tiks iesniegts.
Un, ja tas notiks, un Krievijas puses un… un, ja jau par to runājam, arī Ukrainas puses iesniegtie priekšlikumi būs nopietni un dzīvotspējīgi, tad ir panākts reāls progress, un mēs varam uz to balstīties. Tāpēc mums būs jāpagaida un jāredz. Bet viņš vēlējās, lai es zinātu, un viņš to paziņoja mūsu telefonsarunas laikā, ka viņi strādās pie virknes ideju un prasību, kas viņiem būtu jāizvirza, lai virzītos uz priekšu ar pamieru un turpmākām sarunām. Tāpēc mēs to gaidīsim, un cerams, ka tas būs dokuments, kas ir pietiekami tuvs tam, ko ukraiņi vēlas, lai varētu nonākt līdz šim punktam un, iespējams, atrisināt šīs domstarpības.
Jūs vairākkārt esat teicis, ka, ņemot vērā ASV pacietības mazināšanos, lai šī diplomātija gūtu panākumus, ir tikai dažu dienu jautājums. Tātad, vai viņi vienkārši jūs mudina, kā teicis prezidents Tramps? Vai viņi tikai cenšas sarunāties? Vai viņi tikai cenšas turpināt sarunas, lai iegūtu laiku?
Nu, to mēs pārbaudām. Un to mēs arī uzzināsim. Redziet, dienas beigās tas, ko esmu teicis, un tas notiek tagad, mēs vairs nelidojam pa visu pasauli, cenšoties noorganizēt tikšanās. Mēs reaģējam uz tikšanās reizēm, kas ir noorganizētas, un mēs esam gatavi – mēs vienmēr esam teikuši, ka esam gatavi darīt visu nepieciešamo, lai tās apvienotu, ja rodas iespējas. Tāpēc es domāju, ka jūsu jautājums ir, vai viņi mūs iesaista?
Nu, to mēs cenšamies noskaidrot. Mēs to uzzināsim diezgan drīz. Viņi tikās pēdējo reizi – vakar jeb aizvakar Turcijā. Pēc tam viņi vienojās, ka apmainīsies ar dokumentiem par idejām, kas novedīs pie pamiera. Ja šajos dokumentos ir reālistiskas un racionālas idejas, tad es domāju, ka mēs zinām, ka esam panākuši progresu. Ja šajos dokumentos, no otras puses, ir prasības, kas, mūsuprāt, ir nereālas, tad mums būs atšķirīgs vērtējums.
Tātad, mēs centīsimies to noskaidrot. Un šeit ir kombinācija. No vienas puses, mēs cenšamies panākt mieru un izbeigt ļoti asiņaino, dārgo un postošo karu. Tāpēc ir nepieciešama zināma pacietība. No otras puses, mums nav laika tērēšanai. Pasaulē notiek daudz citu lietu, kurām mums arī jāpievērš uzmanība. Tāpēc mēs nevēlamies iesaistīties šajā nebeidzamo sarunu procesā, ir jābūt zināmam progresam, virzībai uz priekšu. Un, ja šī procesa beigās, tuvāko dienu laikā, mēs saņemsim dokumentu, ko izstrādās abas puses, un tas parādīs, ka abas puses piekāpjas un ir reālistiskas un racionālas savā pieejā, tad es domāju, ka mēs varam justies labi, turpinot iesaistīties.
Ja, no otras puses, tas, ko mēs redzam, nav īpaši produktīvi, iespējams, mums būs atšķirīgs vērtējums. Es arī piekrītu, ka galu galā viena no lietām, kas varētu palīdzēt pārvarēt šo strupceļu, iespējams, vienīgā lieta, kas to var, ir tieša saruna starp prezidentu Trampu un Vladimiru Putinu. Un viņš jau ir atklāti paudis vēlmi un pārliecību, ka tam ir jānotiek, un — un cerams, ka tas drīz arī tiks atrisināts.
Jūs to plānojat?
Nu, es nezinu. Mēs noteikti esam izteikuši piedāvājumu. Prezidents jau ir izteicis šo piedāvājumu publiski. Šāda veida tikšanās organizēšana prasītu nelielu darbu, tāpēc es nevaru teikt, ka tā šobrīd tiek plānota, proti, vietas un datuma izvēle. Bet prezidents vēlas to darīt. Viņš vēlas to darīt, cik drīz vien iespējams. Es domāju, ka arī Krievijas puse ir paudusi vēlmi to darīt. Tāpēc tagad atliek tikai viņus sapulcināt – visus sapulcināt kopā un noskaidrot, kur, kad un par ko šī tikšanās notiks, un par tās saturu.
Visbeidzot, jūsu bijušais Senāta kolēģis Lindsijs Greiems bija jums blakus tikšanās reizē ar Ukrainas ārlietu ministru. Viņam ir veto nedraudošs vairākums attiecībā uz šo likumprojektu par sankciju noteikšanu Krievijai. Cik ātri jūs vēlaties iespēju noteikt papildu sankcijas pret Krieviju? Vai arī jūs lūdzat viņam nogaidīt?
Nē, mēs ne— skatieties, Senāts galu galā rīkosies. Es domāju, ka agrāk mēs esam lūguši dot mums nedaudz laika, lai redzētu, vai varam panākt progresu mūsu sarunās. Bet mēs arī esam diezgan skaidri pauduši savu nostāju pret Krievijas pusi jau vairākas nedēļas, sešas vai septiņas nedēļas atpakaļ.
Mēs esam sazinājušies ar Krievijas pusi, ka šīs pūles tiek īstenotas. Ka mēs paredzējām, ka pēc tam, kad viss būs pateikts un izdarīts, Senātā tam būs gandrīz 80 līdzatbalstītāju, un es iedomājos līdzīgu atbalsta procentuālo daļu Pārstāvju palātā, ka šīs pūles mēs nevaram apturēt un kontrolēt, ka galu galā Kongress un jo īpaši republikāņi Pārstāvju palātā un Senātā ir mēģinājuši dot prezidentam telpu un laiku, lai kaut ko šeit apspriestu.
Bet mēs – mēs esam vairākkārt brīdinājuši krievus, gandrīz divus mēnešus, ka tas notiks, ja netiks panākts progress. Tāpēc es domāju, ka tas tikai tagad sāk piepildīties. Un viena no lietām, ko es vēlreiz apstiprināju, šonedēļ tiekoties ar Lindsiju Greiemu Turcijā, ir tā, ka to skaits tagad ir sasniedzis 77. Viņš domā, ka tas varētu tuvoties 80 vai vairāk. Un tas ir fakts, un kaut kas tāds, par ko mēs krieviem esam teikuši jau nedēļām ilgi, tuvojās.