Monarda, saukta arī par bišu balzamu, rotā dārzus ar spilgtiem ziediem un piepilda gaisu ar brīnišķīgu aromātu. Šīs zālaugu ziemciešu dzimtene ir Ziemeļamerika, un tās pieder pie Lamiaceae dzimtas un ir saistītas ar tādiem augiem kā piparmētra un lavanda.
Ar vairāk nekā 45 atzītām sugām šie ziedi ir satriecoši dažādās krāsās un formās, padarot tos par populāru izvēli dārzniekiem, kuri vēlas piesaistīt apputeksnētājus, radīt vizuālu interesi savam dārzam un pat eksperimentēt ar augu aizsardzības līdzekļiem. Apskatīsim visu pamatinformāciju par Monardas pasauli, tās vēsturi, šķirnēm, audzēšanas metodēm un citiem kopšanas aspektiem.
Vēsturiskā perspektīva: stāsts par Monardas atklāšanu
Monardas botāniskais ceļojums sākās 18. gadsimtā. vidū, kad slavenais zviedru botāniķis Kārls Linnejs oficiāli aprakstīja šo ģinti. Tiek uzskatīts, ka nosaukums “Monarda” cēlies no sengrieķu vārda “monos”, kas nozīmē “vientuļš”, iespējams, norādot uz atsevišķām šī zieda sugām raksturīgo vientuļo ziedu galvu. Taču monardas bagātā kultūras vēsture sniedzas tālāk par botānisko klasifikāciju. Indiāņu ciltis cienīja monardu tās ārstniecisko īpašību dēļ un izmantoja to tējās, lai ārstētu klepu, saaukstēšanos un kuņģa slimības.
Monardas izskats: kā to atpazīt?
Šie augi parasti ir augsti, no 30 cm līdz 2 m. Viņu burvīgā iezīme ir krāsainu ziedu virtenes, kas rotā to stublājus. Šie ziedi sarkanā, rozā, purpursarkanā, baltā un pat lavandas toņos sakrājas kātu galos un rada iespaidīgu skatu. Lapas arī piešķir šarmu. Monardas lapas ir izvietotas gar kātiem un atkarībā no šķirnes izdala patīkamu, svaigu smaržu, kas bieži atgādina bergamotes vai citrusaugļu smaržu.
Pārskats par monarda sugām un populārajām šķirnēm
Monarda ģints ietver daudzas sugas, katrai no tām ir unikālas īpašības un pievilcība. Lai gan ir dokumentētas vairāk nekā 45 sugas, šeit ir dažas populāras šķirnes, kas ir viegli pieejamas dārzniekiem.
Monarda didyma (sarkanā monarda). Šai sugai raksturīgi lieli, spilgti sarkani, rozā, purpursarkani un balti ziedi. Šie ziedi, kas bieži savākti blīvos ķekaros, piesaista apputeksnētājus un ir īsts jebkura dārza rotājums.
Monarda fistulosa (savvaļas bergamota monarda). Šī suga atbilst savam nosaukumam, jo tai ir spēcīgs, bergamotei līdzīgs aromāts. Parasti purpursarkanie ziedi ir mazāki nekā Monarda magnolijas ziedi , bet veido blīvus, krāsainus ķekarus. Savvaļas bergamote labi aug pļavās un dabiskā vidē, padarot to par vērtīgu papildinājumu savvaļas dārziem.
Monarda citriodora (citronu monarda). Šai burvīgajai šķirnei ir spilgti citronu aromātiskas lapas. Aromāts piešķir dārzam svaigumu, un šo ziedu rozā vai lavandas ziedi rotā dārzu.
Monarda bradburiana . Šī suga izceļas ar ceriņu ziediem un piešķir dārzam košu krāsu. Aug saulainā vietā un piesaista kolibri, bites un tauriņus.
Monardas audzēšana: kā veiksmīgi audzēt monardu?
Monarda labi aug vietās ar pilnu sauli līdz daļējai ēnai. Tomēr optimālai ziedēšanai vismaz 6-8 stundas tiešas saules gaismas dienā ir ideāla. Kas attiecas uz augsni, Monardai patīk labi drenēta, auglīga augsne. Smilšmāls vai smilšmāla maisījums ar kompostu nodrošina lielisku drenāžu un barības vielas veselīgai augšanai.
Monardas stādīšana un pavairošana
Ir divi galvenie veidi, kā ienest Monardu savā dārzā: audzējot no sēklām vai sadalot.
Sēklas telpās var sēt 6-8 nedēļas pirms pēdējām salnām. Sējiet sēklas labi drenētā augsnē un turiet to mitru, bet ne mitru. Kad stādi ir izlaiduši dažas īstās lapas, tās pakāpeniski nocietiniet un tikai pēc sala briesmām pārstādiet ārā.
Monardas augus var viegli pavairot, dalot pavasarī vai rudenī. Uzmanīgi paceliet nobriedušu augu un ar asu lāpstu vai nazi sadaliet sakneņus vairākās daļās ar veselām saknēm un dzinumiem. Sadalītos augus pārstādiet sagatavotajā augsnē, rūpējoties, lai tie iestādītu tādā pašā dziļumā, kādā tie bija iepriekš audzēti. Pēc stādīšanas kārtīgi laistiet, lai labāk nostiprinātos saknes.
Monardas laistīšana un mēslošana
Monarda gūst labumu no regulāras laistīšanas, īpaši karstā un sausā laikā. Centieties, lai augsne pastāvīgi būtu mitra, bet ne slapja. Starp laistīšanas reizēm ļaujiet augsnes virskārtai nedaudz izžūt. Mēslojiet agrā pavasarī un vasaras vidū, kas var stimulēt ziedu augšanu. Izvēlieties sabalansētu mēslojumu, kas paredzēts ziedošiem augiem, un ievērojiet mēslošanas norādījumus uz iepakojuma etiķetes.
Monardas aprūpe: monarda jau aug, kas vēl ir svarīgi?
Regulāra lapu apgriešana visā augšanas sezonā veicina nepārtrauktu ziedēšanu un novērš sēklu veidošanos. Vienkārši izmantojiet asas atzarošanas šķēres, lai noņemtu izbalējušos ziedu galviņas tieši virs ziedu kopas pamatnes. Vēlā rudenī, pēc pirmajām salnām, jūs varat nogriezt visu augu apmēram uz pusi no tā augstuma. Tas palīdzēs sakārtot augu un veicinās labu augšanu pavasarī. Nogriezto augu materiālu var kompostēt vai izmantot ap auga pamatni, lai izveidotu papildu aizsardzības slāni.
Monardas aizsardzība pret kaitēkļiem un slimībām
Miltrasa – Šī sēnīšu slimība parādās kā balti plankumi uz lapām. Uzlabojiet gaisa cirkulāciju, retinot augus un izvairieties no laistīšanas no augšas. Jūs varat izmantot nīma koka eļļas aerosolu kā dabisku kontroles metodi.
Laputis – šie mīkstās miesas kukaiņi sūc sulu no lapām, liekot tām savērpties un deformēties. Piesaistiet dabiskos plēsējus, piemēram, mārītes un spāres, stādot labvēlīgus kompanjonus. Ja nepieciešams, kā kontroles līdzekli varat izmantot insekticīdu aerosolu
Plēsīgās ērces — šie sīkie kaitēkļi lapu apakšpusē izveido smalkus tīklus, izraisot lapu dzeltēšanu un saraušanos. Ievērojiet labu dārza higiēnu un apsveriet iespēju izmantot insekticīdu aerosolu, ja invāzija kļūst smaga.
Lapu plankums – Šī sēnīšu slimība parādās kā brūni vai melni plankumi uz lapām. Uzlabojiet gaisa cirkulāciju un noņemiet inficēto augu materiālu. Smagos gadījumos var lietot fungicīdus.
Rūsa – parādās kā oranžas vai dzeltenas tulznas lapu apakšpusē. Tāpat kā ar lapu plankumainību, uzlabojiet gaisa cirkulāciju un noņemiet inficēto augu materiālu. Fungicīdus var izmantot tikai kā pēdējo līdzekli.
Verticillium wilt jeb vītuma slimība – šī slimība izraisa lapu vīšanu un dzeltēšanu, kas progresē visā augā. Diemžēl verticillozi nevar izārstēt. Noņemiet un izmetiet inficētos augus, lai novērstu slimības tālāku izplatīšanos.
Monarda kā medikaments
Monarda ir dabisks antiseptisks līdzeklis un pretsāpju līdzeklis. Šī zieda sugās, piemēram, Monarda didyma, ir daudz timola, savienojuma ar spēcīgām antiseptiskām un pretsēnīšu īpašībām. Vēstures avoti vēsta, ka vietējie iedzīvotāji brūču un infekciju ārstēšanai izmantojuši sasmalcinātas monardas lapas. Mūsdienu pētījumi pēta timola efektivitāti pret dažādiem baktēriju un sēnīšu celmiem.
Tie ir piemēroti arī elpceļu slimību atvieglošanai. Monarda tējas tradicionāli tiek izmantotas klepus, saaukstēšanās un kolikas mazināšanai. Šo iespējamo ieguvumu var izskaidrot ar monardā atrodamajām eļļām, piemēram, karvakrolu un timolu. Šiem savienojumiem piemīt atkrēpošanas īpašības, palīdzot atbrīvot gļotas un izvadīt tās no elpceļiem. Turklāt monardas pretiekaisuma īpašības var palīdzēt nomierināt iekaisušo kaklu un mazināt diskomfortu.
Monarda un kulinārijas eksperimenti
Dažu šķirņu, īpaši Monarda didyma (bergamotes) un Monarda citriodora (monarda citronu), jaunās lapas un ziedu pumpuri ir ēdami un var pievienot kā brīnišķīgu citrusaugļu aromātu kulinārijas ēdieniem.
Svaigas vai kaltētas monardas lapas var izmantot tēju uzliešanai, piešķirot tējai atsvaidzinošu un maigi saldenu citrusaugļu garšu. Šīs aromātiskās tējas var dzert karstas vai aukstas, un tām ir nomierinoša iedarbība. Smalki sagrieztas monardas lapas var izmantot salātu, mērču un marināžu aromatizēšanai. To citrusaugļu notis papildina mājputnu, zivju un dārzeņu ēdienus. Turklāt monardas ziedu pumpurus var cukurot vai izmantot aromātisku sīrupu pagatavošanai dzērieniem un desertiem.