Pētījums par antibiotiku rezistences slogu 122 valstīs prognozē nopietnus ekonomiskos un veselības rezultātus. Modelēšanas dati liecina, ka superbakterijas līdz 2050. gadam varētu izraisīt miljoniem cilvēku nāvi visā pasaulē un pasaules ekonomikai izmaksāt nedaudz mazāk par 2 triljoniem dolāru gadā.
Apvienotās Karalistes valdības finansēts pētījums liecina, ka bez saskaņotas rīcības paaugstināts antimikrobiālās rezistences (AMR) līmenis nākamā ceturtdaļgadsimta laikā varētu izraisīt globālus IKP zaudējumus 1,7 triljonu ASV dolāru apmērā gadā.
Domnīcas “Center for Global Development” veiktajā pētījumā atklājās, ka ASV, Apvienotās Karalistes un ES ekonomikas būtu vienas no vissmagāk skartajām, izraisot apsūdzības, ka nesenie krasie palīdzības samazinājumi ir pašiznīcinoši.
Ceturtdien Apvienotās Karalistes valdība paziņoja, ka plašāku palīdzības samazinājumu ietvaros pārtrauc finansējumu Fleminga fondam, kas cīnās pret AMR valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem. Trampa administrācija ir apstiprinājusi 9 miljardu dolāru samazinājumu ārvalstu palīdzības budžetā, savukārt vairākas Eiropas valstis arī ir samazinājušas izdevumus ārvalstu palīdzībai.
Entonijs Makdonels, pētījuma vadošais autors un politikas līdzstrādnieks “Center for Global Development”, sacīja: “Kad mēs veicām pētījumu par antimikrobiālās rezistences ekonomisko ietekmi, tika prognozēts, ka rezistences rādītāji turpinās sekot vēsturiskajām tendencēm.”
“Tomēr pēkšņie oficiālās attīstības palīdzības samazinājumi, ko veic ASV, kas ir samazinājusi palīdzības izdevumus par aptuveni 80%; Apvienotā Karaliste, kas ir paziņojusi par palīdzības samazināšanu no 0,5% līdz 0,3% no nacionālā kopienākuma; un ievērojamie samazinājumi, ko veic Francija, Vācija un citas valstis, varētu palielināt pretestības līmeni atbilstoši pesimistiskākajam scenārijam mūsu pētījumā.”
“Pat valstis, kurām ir izdevies kontrolēt AMR rādītājus, nevar atļauties ieslīgt pašapmierinātībā. Ja vien AMR programmas netiks pasargātas no palīdzības samazināšanas, rezistences rādītāji visā pasaulē, visticamāk, pieaugs tādā pašā tempā kā vissmagāk skartajās valstīs.”
“Tas izraisītu miljoniem cilvēku nāvi visā pasaulē, tostarp G7 valstīs. Investīcijas bakteriālu infekciju ārstēšanā tagad glābs dzīvības un nodrošinās miljardus ilgtermiņa ekonomisko atdevi.”
Pētījumā tika aprēķināts antibiotiku rezistences ekonomiskais un veselības slogs 122 valstīs un prognozēts, ka šajā pesimistiskākajā scenārijā līdz 2050. gadam IKP zaudējumi Ķīnā varētu sasniegt nedaudz mazāk par 722 miljardiem ASV dolāru gadā, ASV – 295,7 miljardus ASV dolāru, ES – 187 miljardus ASV dolāru, Japānā – 65,7 miljardus ASV dolāru un Apvienotajā Karalistē – 58,6 miljardus ASV dolāru.
Saskaņā ar Veselības rādītāju un novērtēšanas institūta (IHME) datiem, paredzams, ka līdz 2050. gadam AMR izraisīto nāves gadījumu skaits pieaugs par 60 %, un tiek prognozēts, ka katru gadu no antibiotikām rezistentām baktērijām mirs 1,34 miljoni cilvēku ASV un 184 000 tikai Apvienotajā Karalistē, kā arī paredzams, ka pieaugs to cilvēku skaits, kuri smagi saslimst no pret zālēm rezistentām baktērijām.
Superbakterijas palielina hospitalizāciju skaitu un noved pie ilgākas un intensīvākas uzturēšanās slimnīcā, dārgākām otrās izvēles ārstēšanas metodēm un sarežģītākas aprūpes, kas nozīmē, ka rezistentu infekciju ārstēšana ir aptuveni divreiz dārgāka nekā to infekciju ārstēšana, kurām antibiotikas ir efektīvas.
Pētījumā lēsts, ka AMR ārstēšanas globālās veselības aprūpes izmaksas varētu pieaugt par nedaudz mazāk kā 176 miljardiem ASV dolāru gadā, savukārt Apvienotajā Karalistē tās pieaugtu no 900 miljoniem ASV dolāru līdz 3,7 miljardiem ASV dolāru un ASV no 15,5 miljardiem ASV dolāru līdz nedaudz mazāk kā 57 miljardiem ASV dolāru.
Pētījumā atklāts, ka augstāks rezistentu baktēriju līmenis arī samazinātu Apvienotās Karalistes, ES un ASV darbaspēku attiecīgi par 0,8%, 0,6% un 0,4%.
Bet, ja valstis vairāk ieguldītu superbakteriju apkarošanā – uzlabojot piekļuvi jaunām antibiotikām un šo infekciju augstas kvalitātes ārstēšanā –, ASV ekonomika līdz 2050. gadam pieaugtu par 156,2 miljardiem ASV dolāru gadā un Apvienotās Karalistes ekonomika – par 12 miljardiem ASV dolāru.
Reaģējot uz atklājumiem, IHME veselības rādītāju profesors Dr. Mohsens Naghavi sacīja: “Mūsdienās AMR draudi pieaug, un bez visu ieinteresēto personu tūlītējas rīcības zāles, kurām mums pašlaik ir piekļuve, varētu pārstāt darboties, potenciāli izraisot vienkāršas infekcijas kļūšanu par nāvējošu.”
Tas ietvertu politikas izmaiņas ASV, Eiropas un Apvienotās Karalistes valdībās, jaunu zāļu izstrādi un nodrošināšanu, ka visi saprot, ka antibiotikas nav efektīvas pret vīrusiem, viņš piebilda.
Apvienotās Karalistes valdības pārstāvis sacīja: “Mūsu 10 gadu veselības plāns atzīst pretmikrobu rezistenci (AMR) par nopietnu draudu un apņemas steidzami cīnīties pret tās izplatību, tostarp izmantojot jaunas vakcīnas.”
“Esam panākuši ievērojamu progresu — samazinājuši antibiotiku lietošanu gaļas ražošanā un ieviesuši pasaulē pirmo abonēšanas modeli, lai stimulētu jaunu ārstēšanas metožu izstrādi. Mēs arī turpinām cieši sadarboties ar starptautiskajiem partneriem, lai ietekmētu globālos centienus ierobežot AMR izplatību.”