Kremļa fīreram Vladimiram Putinam, kurš mobilizāciju padarīja uz nenoteiktu laiku, jāizbeidz karadarbība Ukrainā vai pašam jādodas uz fronti, Telegram kanālā “Ceļš uz mājām” sacīja karā iesaukto rezervistu radinieki.
Viņi publicēja uniformā tērpta vīrieša aicinājumu, kurš stādās priekšā kā Aleksandrs un dēvē sevi par mobilizētu, apgalvojot, ka ir dienējis uzbrukuma komandā kopš 2023. gada janvāra, un šobrīd atrodas atvaļinājumā. Pēc viņa teiktā, frontē “tiek pārkāpts viss, sākot ar dažām cilvēktiesībām”, un mobilizētajiem, it īpaši vecākā vecumā, ir nopietnas veselības problēmas, bet “neviens nevienu neārstē – iedeva tableti, un viss.”
Aleksandrs saka, ka viņš un citi militāristi vēlas mieru un kara beigas, lai “dzīvotu mierīgi, ilgi un laimīgi, bet prezidents nevēlas to dot”, paziņojot par nepieciešamību pēc “denacifikācijas” un “demilitarizācijas” Ukrainā – mērķi, kurus “var interpretēt, kā vēlaties, un pagarināt to uz nenoteiktu laiku.”
Komentārā zem videoklipa mobilizēto radinieki vērsās pie Putina: “Vladimir Vladimirovič, uz ko tu esi cilvēkus novedis. Mums, krieviem, jūsu vadībā vairs nav cerību. Beidziet SMO, apsēdieties pie sarunu galda. Kas pie velna ir “denacifikācija” un “demilitarizācija”? Tu vispār saproti par ko runā? Katru reizi, kad jūs sakāt šos vārdus, cilvēki mirst. Dzīvosim mierā. Vai arī pats ej uz fronti un pats nomirsti.”
14. decembrī “tiešās līnijas” laikā Putins sacīja, ka šobrīd Ukrainā karā mobilizēti 244 tūkstoši, bet 41 tūkstotis ir atlaists no dienesta sakarā ar vecuma ierobežojuma sasniegšana veselības vai citu iemeslu dēļ. Ņemot vērā to, ka mobilizācijas laikā kopumā tika iesaukti 300 tūkstoši cilvēku, 15 tūkstošu liktenis paliek nezināms.
Jautājumi par kaujas rezervistu atgriešanos mājās tika pārraidīti uz ekrāna zālē, kur notika “Tiešā līnija”, taču Putins tā arī neatbildēja ne uz vienu no tiem. Viņš tikai teica to, ka tagad nav nepieciešams otrais mobilizācijas vilnis
Septembrī Valsts domes Aizsardzības komitejas priekšsēdētājs Andrejs Kartapolovs sacīja, ka mobilizētie neatstās kaujas zonu līdz kara beigām un viņiem nav paredzēta rotācija. Vienīgais, uz ko viņi var paļauties, ir atvaļinājums pēc katriem sešiem darba mēnešiem.