Ukrainas teritorijā iet bojā Krievijas bruņoto spēku militārpersonas, kuras galvenokārt pieder mobilizēto, nevis līguma karavīru kategorijai. Savukārt bijušie ieslodzītie ir mazākumā. Kāds bulgāru OSINT (atklātie izlūkdienestu dati) analītiķis, kurš sociālajā tīklā X raksta ar segvārdu Staņimirs Dobrevs, izanalizējis to, kas karo Krievijas armijā un kas viņus drīzumā sagaida.
Staņimirs Dobrevs īpašos Telegram kanālos apkopoja informāciju, kurā tuvinieki meklē pazudušos Krievijas bruņoto spēku militārpersonas – tas ir, tos, kuri, visticamāk, gājuši bojā. Ziņojumos norādītas noteiktas detaļas par pazudušo – viņa vecums, izcelsmes reģions, kā viņš nokļuvis karā – vai nu mobilizējies, vai brīvprātīgi pieteicies (līgumkareivis), vai bijušais ieslodzītais. Pētnieka izveidotajās infografikās redzams, ka lielākā daļa meklēto ir Doņeckas un Luhanskas apgabalu okupēto daļu iedzīvotāji. Taču viņu interesēja cits jautājums – mobilizācijas tendences Krievijā.
Analītiķis veica vairākus novērojumus.
Pirmkārt, Krievijas militārpersonu vidējais vecums ir 35 gadi. Turklāt lielākā daļa ir vecāki par 30 gadiem. Vismazāk ir jauniešu, kas jaunāki par 24 gadiem. No tā eksperts secinājis, ka jaunieši nevēlas piedalīties karā ar Ukrainu.
Otrkārt, Staņimirs Dobrevs pamanīja, ka mobilizēto un līgumkaravīru skaits ir gandrīz vienāds. No tā es secināju, ka Kremlis it kā melo, kad ziņo par brīvprātīgo plūsmu, kas paraksta līgumus par karu. “Pastāv mīts par līgumstrādnieku pastāvīgo pieaugumu, taču dati to neapstiprina. Medvedeva runātie skaitļi šķiet fiktīvi,” raksta analītiķis.
Treškārt, pētnieks atzīmēja lielu iesaukto skaitu un nelielu skaitu bijušo ieslodzīto. Turklāt bijušo notiesāto ir mazāk nekā līgumkaravīru. “Krievijas bruņotajos spēkos pēdējo 24 mēnešu laikā ir vairāk iesaucamo nekā vīriešu no kolonijām, taču pat šajā vecuma kategorijā notiesāto ir uz pusi mazāk nekā vīriešu. līguma karavīri.”
OSINT analītiķis rezumēja: viņš prognozē, ka Krievijai drīz būs problēmas ar to cilvēku skaitu, kuri dodas karot uz Ukrainu. “Viss liecina, ka dati par Krievijas bruņoto spēku lielumu kļūst sliktāki, nevis labāki,” sacīja pētnieks.
Dobrevs arī rādīja grafikus, kas parāda, kā mainās krievu bojāgājušo skaits. Grafikos var redzēt, ka bijušie ieslodzītie visvairāk miruši 2022. gada oktobrī un 2023. gada jūlijā. Savukārt mobilizētie nomira 2023. gada jūlijā. Turklāt bezvēsts pazudušo (mirušo) mobilizēto ir pusotru reizi vairāk nekā brīvprātīgo līguma karavīru.