62 gadu vecumā miris kāds amerikānis, kuram tika veikta pasaulē pirmā ģenētiski modificētās cūkas nieres transplantācija. Par to ziņoja Associated Press, atsaucoties uz ģimeni un slimnīcu.
Masačūsetsas vispārējās slimnīcas transplantācijas komanda izteica līdzjūtību upura ģimenei un uzsvēra, ka viņiem nav nekādu pazīmju, ka vīrietis būtu miris transplantācijas dēļ. Iepriekš ārsti teica, ka transplantēta niere varētu kalpot vismaz divus gadus.
Tiek atzīmēts, ka arī iepriekšējie divi pacienti, kuri saņēma ģenētiski modificētas cūku sirdis, nomira vairākus mēnešus pēc medicīniskās iejaukšanās sekojošo komplikāciju dēļ.
Atgādinām, ka 21.martā preses konferencē pēc operācijas Masačūsetsas slimnīcas ārsti pastāstīja, ka orgānu transplantācija notikusi 16.martā un ilga četras stundas. Nieres no cūkas donora nodrošināja Masačūsetsā bāzētais uzņēmums eGenesis. Dzīvnieka genoms tika rediģēts, izmantojot CRISPR-Cas9 tehnoloģiju, lai noņemtu kaitīgos cūku gēnus un pievienotu noteiktus cilvēka gēnus, lai uzlabotu saderību ar cilvēkiem – tam vajadzētu samazināt transplantāta atgrūšanas risku.
Pacients bija 62 gadus vecais Riks Sleimans, Masačūsetsas Transporta departamenta vadītājs, kuram bija smaga nieru slimība. Viņš bija slimnīcas transplantācijas programmas dalībnieks 11 gadus. 2018. gadā viņam tika pārstādīta donora cilvēka niere, taču pēc kāda laika tā atteica.
Aprīļa sākumā viņš tika izrakstīts no slimnīcas.