Otrdien, 11. decembrī, plkst. 17 Minskas pilsētas vēstures muzeja filiālē Lošickas muižā atklās Liepājas muzeja etnogrāfijas kolekciju izstādi “Dienvidkurzemes krāšņums”. Tā veidota, lai popularizētu Dienvidkurzemes etnogrāfiskās bagātības un kultūrvēsturisko mantojumu.
Izstāde veltīta Latvijas simtgadei. Tajā varēs iepazīties ar 19. gadsimta un 20. gadsimta sākuma Dienvidkurzemes etnogrāfijas liecībām, ļaudīm, sadzīvi, krāšņajiem tautastērpiem, cimdu un zeķu adījumiem, rotām un godu tradīcijām.
Baltkrievijā būs skatāmi vairāk nekā 360 etnogrāfisku priekšmetu, kas papildināti ar dažādiem vizuāliem interaktīviem elementiem. Izstādē tiks demonstrēta arī 1931. gadā uzņemtās etnogrāfiskās filmas „Kāzu parašas Nīcā 19. gs. vidū” fragmenti, kas veltīta Dienvidkurzemes saimes lielākajiem godiem – kāzām.
Izstādē būs eksponēti greznie Nīcas, Bārtas, Rucavas tautastērpi, bagātīgās sudraba un dzintara saktas, kniepķeni. To visu papildinās laikmeta liecības – fotoattēli, kuros iemūžināti Dienvidkurzemes ļaudis.
Dienvidkurzemes novads aizņem plašu apgabalu Kurzemes dienvidrietumu daļā. To mēdz dēvēt arī par Lejaskurzemi. Tās lauku sadzīvei raksturīga senu materiālās un garīgās kultūras elementu saglabāšana salīdzinoši ilgāk nekā citviet Latvijā.
Muzeja etnogrāfisko tekstīliju kolekcija ir viena no lielākajām Latvijā un tās komplektēšana saistāma ar Liepājas muzeja izveides sākumiem, kad mākslinieks, Liepājas muzeja dibinātājs un ilggadīgais direktors Jānis Sudmalis (1887 – 1984) sāka ar tautas tradicionālo kultūru saistīto priekšmetu apzināšanu un vākšanu Dienvidkurzemes pagastos, galvenokārt Rucavā, Nīcā un Bārtā.
Liepājas muzeja krājuma izstāde Baltkrievijā no 2018. gada 11. decembra līdz 2019. gada 6. martam notiek, pateicoties Liepājas pilsētas pašvaldības un Kultūras pārvaldes atbalstam.
Dace Kārkla,
Liepājas muzeja direktore