Iespējams, ka Kremlis šo dienu gribēs aizmirst pēc iespējas ātrāk. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada Atlantic Council redaktors Pīters Dikinsons
Būtu grūti iedomāties labāku simbolu Krievijas militāro panākumu lejupslīdei par skatu, kā vientuļš staļiniskais tanks ripināja pāri Sarkanajam laukumam valsts tradicionālo 9. maija Uzvaras dienas svinību laikā. Pēdējo divu desmitgažu laikā Vladimirs Putins ir izmantojis Uzvaras dienu, lai demonstrētu mūsdienu Krievijas kā militāras lielvaras atdzimšanu, un katru gadu parādē parasti piedalās desmitiem jaunāko tanku. Tomēr šogad vienīgais izstādītais tanks bija Otrā pasaules kara T-34.
Šogad kaunpilnais tanku trūkums uzvaras parādē negribīgi tika plaši interpretēts kā vēl viens pierādījums Krievijas katastrofālajiem zaudējumiem Ukrainā. Drīz vien sociālie tīkli bija pilni ar ziņām, kas ņirgājās par Kremli. “Mūsdienu Krievijas militāro aprīkojumu ir daudz vieglāk atrast Ukrainas militāro trofeju izstādēs nekā uzvaras parādē Maskavā,” teikts Ukrainas Aizsardzības ministrijas oficiālajā Twitter kontā. Citi bija mazāk smalki. “Parādē Maskavā bija tikai viens tanks! Mēs smejamies kopā ar visu Ukrainu, – rakstīja Ukrainas tautas deputāts Oleksijs Gončarenko . “Ukrainā ir lauksaimnieki ar daudziem tankiem,” jokoja kāds cits Twitter lietotājs.
Viena tanka parāde bija jaunākā triecienu sērijā, kas jau ir metusi ēnu uz gatavošanos šī gada Uzvaras dienas svinībām. Mēnesī pirms svētkiem vairāk nekā divdesmit pilsētas visā Krievijā atcēla militārās parādes. Lai gan oficiāli tika pieminētas bažas par drošību, šīs atcelšanas ir veicinājušas baumas, ka Krievijai vienkārši nav pietiekami daudz militārās tehnikas, lai rīkotu reģionālās parādes, jo lielākā daļa tanku un cita aprīkojuma jau ir nosūtīti uz Ukrainu.
Vēl lielāks trieciens bija Nemirstīgā pulka gājienu pilnīga atcelšana šogad. Šis lielais notikums, kurā sabiedrība maršē pa Krievijas pilsētām ar Otrā pasaules kara laikā Sarkanajā armijā dienējušo ģimenes locekļu portretiem, pēdējo desmit gadu laikā ir kļuvis par Krievijas Uzvaras dienas rituālu neatņemamu sastāvdaļu, ko atbalsta pats Putins. Tomēr Kremlis šogad nolēmis gājienus aizliegt, baidoties, ka tajā varētu piedalīties Ukrainā bojāgājušo Krievijas karavīru ģimenes locekļi. Tā kā Krievijas amatpersonas joprojām noliedz faktus par iebrukuma Ukrainā katastrofālajām sekām, pēdējais, ko Kremlis vēlējās, bija, lai tūkstošiem sērojošu radinieku pulcētos sabiedrībā un pievērstu uzmanību traģēdijas mērogam.
Negatīvā uztvere par šī gada Uzvaras dienas svinībām personīgi kaitē Vladimiram Putinam, kuram bija liela nozīme svētku kā mūsdienu Krievijas nacionālās identitātes pamatu nodibināšanā. Bieži tiek pieņemts, ka Krievijas kalendārā vienmēr ir dominējusi Uzvaras diena, taču tā vienkārši nav taisnība. Faktiski 46 gadu periodā no Otrā pasaules kara beigām līdz PSRS sabrukumam padomju varas iestādes rīkoja tikai trīs militārās parādes par godu Uzvaras dienai. Citas brīvdienas, piemēram, maijs un boļševiku revolūcijas gadadiena, tika uzskatīti par daudz nozīmīgākiem.
Tikai pēc Putina nākšanas pie varas tūkstošgades mijā Uzvaras diena sāka ieņemt savu pašreizējo Krievijas nozīmīgāko valsts svētku pozīciju. Pēdējo divu desmitgažu laikā Putins ir pārvērtis Uzvaras dienu par pseidoreliģiskā uzvaras kulta centru ar saviem svētajiem simboliem, svētkiem, svētajiem un dogmām. Histērija ap šiem svētkiem ir kļuvusi pazīstama kā “Uzvaras trakums” vai “Uzvaras mānija”, un ikviens, kurš uzdrošinās apšaubīt Kremļa ļoti cildeno Otrā pasaules kara versiju, visticamāk, tiks izturēts ar tādu brutalitāti, ar kādu savulaik izturējās pret viduslaiku ķeceriem.
Godināt Krievijas lomu nacistiskās Vācijas sakāvē Putinam izrādījās politiski ārkārtīgi izdevīgi. Tas viņam palīdzēja atjaunot krievu nacionālo lepnumu pēc 90. gadu pazemojumiem un pavēra ceļu uz atgriešanos pie autoritārisma mūsdienu Krievijā, reabilitējot Staļinu un mazinot padomju laika noziegumus. Putins ir arī atdzīvinājis Otrā pasaules kara leksiku, pārvēršot to par ērtu iespēju uzbrukt saviem ienaidniekiem, iekšējos un ārējos pretiniekus dēvējot par “fašistiem”. Patiešām, mūsdienu Krievijā jēdziens “nacists” ir zaudējis visu nozīmi un ir sācis apzīmēt ikvienu, kas tiek uzskatīts par “antiputinistu”.
Šī toksiskā tendence ir visizteiktākā saistībā ar Ukrainu. Kremļa vadītāji gadiem ilgi dēmonizējuši ukraiņus par “nacistiem”, neskatoties uz to, ka Ukrainas valdībā nav neviena reāla galēji labēja politiķa. Kā jau bija gaidāms, Putins, 2022. gada februārī uzsākot vērienīgu iebrukumu Ukrainā, par galveno kara mērķi pasludināja valsts “denacificēšanu”. Krievijas diktators savā Uzvaras dienas runā atkal atgriezās pie tēmas, tieši salīdzinot savu neizprovocēto uzbrukumu Ukrainai ar cīņu pret nacistisko Vāciju.
Putina nebeidzamie aicinājumi pieminēt Otrā pasaules kara piemiņu nepārprotami ir paredzēti, lai mobilizētu Krievijas sabiedrību pašreizējā kara atbalstam, taču tie nevar pilnībā noslēpt viņa strauji sabrūkošā iebrukuma Ukrainā drūmo realitāti. Tas, kas sākotnēji tika iecerēts kā trīs dienu kampaņa, lai gāztu Ukrainas valdību un sagrābtu varu valstī, ir kļuvis par asiņaināko Eiropas konfliktu kopš Hitlera un Staļina. Krievijas militārie zaudējumi pēdējo piecpadsmit mēnešu laikā ir bijuši tik lieli, ka ASV izlūkdienestu augstākās amatpersonas tagad atklāti apšauba, vai Putina armija joprojām ir spējīga “izturēt pat nelielas ofensīvas operācijas”. Paredzams, ka tuvākajās nedēļās sāksies liels Ukrainas pretuzbrukums, Maskavai nav pamata optimismam.
Ir zināmā mērā poētiski, ka notikumi ap šī gada Uzvaras dienas svinībām ir tuvinājuši Krievijas publiku neērtajai patiesībai. Reģionālo un publisko gājienu atcelšana, tanku trūkums Sarkanajā laukumā – vidusmēra krievam tagad ir sāpīgi skaidrs, ka Ukrainā viss nenotiek pēc plāna. Pasākums, kas bija paredzēts kā propagandas izrāde, lai demonstrētu Putina režīma spēku, tā vietā kalpoja, lai uzsvērtu Krievijas pieaugošo vājumu. Putinam bieži pārmet dzīvošanu pagātnē, taču viņš noteikti vēlēsies aizmirst šo Uzvaras dienu.