Kas notiek BYD? Pasaulē lielākajam elektroautomobiļu ražotājam ir simtiem tūkstošu transportlīdzekļu. Dīleri slēdz veikalus, cenas strauji krītas, un Ķīnas valdība ceļ trauksmi.
Šeņdžeņas uzņēmums BYD tika uzskatīts par nozares līderi. 2024. gada sākumā uzņēmums pat apsteidza Tesla elektroautomobiļu ražošanā. Taču tagad vienpakāpes transmisijai ir nopietnas problēmas!
Kā ziņo Handelsblatt, BYD saražo ievērojami vairāk automašīnu nekā pārdod. Vien maija beigās vairāk nekā 340 000 transportlīdzekļu neatrada pircēju — vairāk nekā visā iepriekšējā gadā! Īpaši slikti viss notiek Ķīnā: tirgus nesen pieauga par 45 procentiem, savukārt BYD — tikai par 5,5 procentiem.
Rezultāts: pilnas noliktavas un dīleru neapmierinātība. Šaņdunas provincē durvis slēdza vairāk nekā 20 BYD veikalu.
Uzņēmums reaģē ar riskantu divkāršu manevru: cenu karu un eksporta ofensīvu. Sākuma līmeņa modelis “Seagull” maksā tikai 6800 eiro. Konkurentiem, piemēram, Chery, tas ir “kā dzert indi, lai remdētu slāpes”, norāda tā izpilddirektors Jiņ Tongjue. Great Wall dibinātājs Vei Dzjaņdzjuņs jau tagad skaļi paziņo, ka BYD ir “automobiļu industrijas mūžzaļais”.
Vienlaikus BYD iekaro ārvalstu tirgu: dibinātājs Vans Čuanfu plāno šogad eksportēt 800 000 transportlīdzekļu, kas ir divreiz vairāk nekā pašlaik. Šim nolūkam BYD pašlaik ekspluatē sešus savus kravas kuģus.
Taču arī šeit uzņēmums ķeras pie viltībām: saskaņā ar Handelsblatt transportlīdzekļi tiek īslaicīgi reģistrēti Ķīnā un pēc tam deklarēti kā lietoti, lai izvairītos no muitas nodokļiem. Valdība to sauc par “apburto loku” un vēlas iejaukties.
Secinājums: Elektroenerģijas gigants BYD cīnās – krītošas cenas, pilnas noliktavas, politiski brīdinājumi un pieklusināta interese par Eiropu. No globālā tirgus līdera līdz krīzei? E-ofensīva draud pilnībā apstāties.