Mājdzīvnieki var piedzīvot depresiju, līdzīgi kā cilvēki. Dzīvnieks var justies skumji gan dzīvesvietas maiņas, gan ilgstošas šķirtības dēļ no saimnieka, gan pat ilgstoša aukstā laika dēļ.
Īpaši asas ilgas pēc siltuma cilvēki izjūt pēdējās ziemas dienās. Arī mājdzīvnieki var ciest bez siltuma un saules – no sezonāliem afektīviem traucējumiem. Dzīvnieku uzvedības eksperte Samanta Grīnere paskaidroja, ka suņiem šajā gadalaikā ir ļoti nepieciešamas garas pastaigas un aktivitātes brīvā dabā. Ja pavasaris ir vēls, mājdzīvnieka depresija var ieilgt.
Depresija suņiem
Eksperte uzskaitīja pazīmes, pēc kurām var atpazīt suņa depresiju.
Atteikšanās ēst.
Nepaklausība.
Pārāk ilgi guļ.
Biežas trauksmes.
Atteikšanās no iecienītākajām spēlēm.
“Ja suns atsakās ēst, ja viņš guļ vairāk nekā parasti vai šķiet sevī noslēgts, nemierīgs un neinteresējas par rotaļām vai vingrošanu, tad uz jūsu rokās var būt smagi nomākts suns. Diemžēl daudzi īpašnieki nav pilnībā informēti par šo problēmu. Lai suns būtu vesels, tam nepieciešamas fiziskas aktivitātes, kas var ļoti atšķirties atkarībā no šķirnes,” stāstīja eksperte.
Grīnere iesaka pārvērtēt suņa apmācības režīmu un apsvērt iespēju atgriezties pie tās pašas rutīnas, kas viņam bija siltākajos mēnešos. Suņu īpašnieki var arī pārskatīt sava mīluļa uzturu un vajadzības gadījumā lietot uztura bagātinātājus, lai nodrošinātu, ka viņu bēdīgais “cilvēka draugs” saņem visas nepieciešamās uzturvielas.
“Lielākā daļa suņu atdzīvosies ar nelielu trenēšanos un iespēju pavadīt laiku kopā ar saimniekiem. Taču, ja suņa garastāvoklis neuzlabojas, noteikti jāmeklē profesionāļa viedoklis,” ieteica speciāliste.
Depresija kaķiem
Kaķi ir arī uzņēmīgi pret depresiju. Problēmu var noteikt, rūpīgi novērojot savu mīluli. Ja pamanāt, ka jūsu kaķa uzvedība ir sākusi krasi atšķirties no ierastās, tas ir iemesls, lai nogādātu dzīvnieku pie veterinārārsta. Ja viņš kaķim neatrod nekādas slimības, visticamāk, mēs runājam par depresiju.
Pētnieki precīzi nezina, vai sezonālās izmaiņas ietekmē kaķa prātu tāpat kā cilvēka. Tāpēc nevar teikt, ka kaķi patiešām cieš no sezonālās depresijas. Tomēr tas nenozīmē, ka jūs nepamanīsiet izmaiņas sava kaķa garastāvoklī un uzvedībā ziemas laikā. Piemēram, kaķi, kas parasti pavada laiku ārā, ziemā var šķist nomākti, jo laikapstākļi tos biežāk tur iekštelpās.
Jūsu kaķis ziemas laikā var arī gulēt un ēst vairāk. Šīs uzvedības izmaiņas, visticamāk, ir instinktīvas. Savvaļā aukstā laikā dzīvnieki taupa enerģiju siltumam un ēd vairāk, lai saglabātu siltumu.
Kā palīdzēt?
Centieties dot kaķim pēc iespējas vairāk saules gaismas. Kā jau minēts iepriekš, īsākas ziemas dienas izraisa sezonālu depresiju cilvēkiem un var ietekmēt arī kaķus.
Dienas laikā turiet aizkarus atvērtus vai apsveriet iespēju iegādāties saules lampu gaismas terapijai.
Saglabājiet savu kaķi aktīvu, palielinot ikdienas rotaļu laiku vai pievienojot ikdienas rutīnai jaunas rotaļlietas un aktivitātes.
Ja laikapstākļi atļauj, ļaujiet kaķim pavadīt laiku ārā pie pavadas vai kaķim izveidotā voljērā. Pārliecinieties, ka jūsu kaķim mājā ir arī siltas vietas, kur ērti iekārtoties.
Pārraugiet sava kaķa barības uzņemšanu, lai pārliecinātos, ka viņš ziemā nepārēdas un nepieņemas svarā.