Dziedātājas Allas Pugačovas paziņojums, kura svētdien savā Instagram lūgusi Krievijas Tieslietu ministriju pēc vīra Maksima Galkina viņu atzīt par “ārvalstu aģentu”, izraisīja spēcīgu reakciju Krievijā. BBC krievu dienests stāsta, kas un kā komentēja Pugačovas vārdus.
Pugačova ar savu paziņojumu nāca klajā svētdienas rītā, divas dienas pēc tam, kad Krievijas Tieslietu ministrija atzina viņas vīru humoristu Maksimu Galkinu par “ārvalstu aģentu”.
Dziedātāja lūdza ministriju iekļaut viņu “ārvalstu aģentu” reģistrā, sekojot savam vīram Maksimam Galkinam, un paziņoja, ka ir solidāra ar savu vīru, “kurš novēl Tēvzemei labklājību, mierīgu dzīvi, vārda brīvību un mūsu bērnu nāves beigas dēļ iluzoriem mērķiem, kas padara mūsu valsti par atstumtu un apgrūtina mūsu pilsoņu dzīvi.”
Šis ir Pugačovas pirmais publiskais paziņojums par Krievijas iebrukumu Ukrainā. Maksims Galkins, gluži pretēji, izteicās ar asu kritiku par šo karu, komentējot, piemēram, Krievijas karavīru noziegumus Bučā un raķešu uzbrukumu Odesai.
Kremlis atteicās komentēt Pugačovas paziņojumu. “Es nekādā veidā nekomentēšu šo tēmu,” pirmdien paziņoja Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs. Par Galkinu viņš septembra sākumā sacīja, ka viņš “izteica ļoti sliktus paziņojumus, mums acīmredzami nav ar viņu pa ceļam “.
Kāda ir Pugačovas nozīme
Jurijs Saprikins, žurnālists:
“Vēlajā padomju pasaulē bija divi cilvēki, kuri dziedāja par to, ko cilvēki jūt, bet vēl nezināja, kā par to pateikt: Pugačova un Visockis.
Pirms viņas uz skatuves un televīzijā valdīja tādi aizpogāti Mākslinieki Māksliniekoviči, viņa lauza šo šablonu, kāpa uz skatuves kā dzīvs cilvēks, ne padomju veidā, gaišs un brīvs.
Viņa nebaidījās izskatīties smieklīga, vāja, vīlusies, dziedāja par to, kā gribas laimi un cik biedējoši ir būt vienai, deva cerību, ka to visu var piedzīvot un pārvarēt. Viņa kļuva par sava veida kolektīvu valsts sieviešu balsi, viņa dziedāja un teica visu par visiem.
Tas, ko mēs esam redzējuši pēdējos 25 gados, ir, varētu teikt, viņas “pelnītā atpūta”, televīzijas pienesums uz lauriem. Nu, kā izrādās, viņa ir palikusi tāda pati, tikpat dzīva un īsta.
“Miljons koši rožu pret ļaunuma spēkiem”
Pugačovas vārdi izraisīja milzīgu sabiedrības rezonansi. Viņas ieraksts Instagram ja šobrīd ir savācis gandrīz 700 tūkstošus atzīmju ”Patīk” un vairāk nekā 91 tūkstoti komentāru. Lielākā daļa komentāru ir pozitīvi, viņi raksta dziedātājai “Bravo, Alla” un sauc viņu par “lielisku sievieti”.
No slaveniem cilvēkiem apstiprinošus komentārus zem Pugačovas ieraksta atstāja tikai žurnālistes Ksenija Sobčaka un Irina Šihmana, kā arī TV raidījumu vadītāja Jūlija Visocka.
Tajā pašā laikā Pugačovas ieraksts izraisīja milzīgu sociālo tīklu lietotāju atsaucību. Daži sociālajos tīklos ievietoja savas iecienītākās dziedātāja dziesmas.
Režisors Kantemirs Balagovs Pugačovu nodēvēja par “lavīnu” un uzskata, ka viņas ieraksts ir pierādījums tam, ka Krievijas nākotne ir saistīta ar sievietēm. Opozīcijas politiķis Ļevs Šlosbergs vardarbīgo reakciju uz dziedātājas ierakstu saistīja ar cilvēku nogurumu no Krievijas varas iestāžu īstenotās politikas.
Cilvēktiesību grupas “Agora” vadītājs Pāvels Čikovs Pugačovas paziņojumā saskatīja runu “par vārda brīvību, pret represijām un karu”, lai gan dziedātāja neko no tā tieši neminēja. “Miljons sārtu rožu pret ļaunuma spēkiem,” viņš rakstīja, atsaucoties uz vienu no slavenākajām Pugačovas dziesmām.
No ārzemju mūziķiem Pugačovu atbalstīja angļu grupa Pet Shop Boys:
Mēs apbrīnojam leģendārās Krievijas superzvaigznes Allas Pugačovas drosmi un godīgumu, kura nosodīja Putina karu pret Ukrainu, sakot, ka tas padarījis Krieviju par “atraidīto”.
“Attēloja parodiju par dekabrista sievu”
Bija sagaidāms, ka Pugačovas paziņojums izraisīs karu atbalstošo Krievijas politiķu sašutumu. Piemēram, Krievijas Valsts domes priekšsēdētāja vietnieks Pjotrs Tolstojs un “Taisnīgās Krievijas” līderis Sergejs Mironovs.
“Man žēl, ka valsts bijusī populārākā dziedātāja Pugačova ir tik ļoti zaudējusi saikni ar realitāti un ir solidāra ar tiem, kuri šodien vēlas, lai Krievija tiktu sakauta. Tagad viņas vieta ir PSRS laiku vēstures muzejā,” savā Telegram kanālā rakstīja Tolstojs .
“Pugačova attēloja parodiju par dekabrista sievu. Tas ir nožēlojams farss! Traku honorāru izlutinātais Galkins ir tālu no Trubeckoja vai Volkonska, tāpat kā ārvalstu aģenta atzīšana ir tālu no katorgas,” piebilda Mironovs.
Karu atbalstošā aktrise Marija Šukšina Pugačovas paziņojumā bija sašutusi par daļu, kas veltīta Krievijas karavīriem Ukrainā, kuri, pēc Pugačovas teiktā, “mirst dēļ iluzoriem mērķiem, kas padara mūsu valsti par atstumtu un apgrūtina mūsu pilsoņu dzīvi”.
“Kāpēc A. Pugačova nolēma, ka mūsu karavīri, kuri aizstāv krievu tautu Donbasā un savu valsti, ir mazāk inteliģenti nekā viņa, un nesaprot, kāpēc viņi lej asinis? Tieši viņi cīnās par Tēvzemi, par tās labklājību un brīvību. Tur nav tādu, kuri apšauba ”speciālās operācijas” mērķus. Bet šie visi ir citās siltās vietās. Tāpēc, manuprāt, mūsu karavīriem viņas žēlastība nav vajadzīga. Viņi ir daudz augstāki par viņu gan morāli gan garīgi. ” rakstīja Šukšina.
Kā federālie mediji stāstīja par Pugačovas paziņojumu
Daži Krievijas mediji izvēlējās nepamanīt Pugačovas izteikumus pret karu Ukrainā, kas ietverti viņas paziņojuma otrajā daļā.
Savās ziņās par Pugačovu viņi ziņoja, ka dziedātāja lūgusi Tieslietu ministriju atzīt viņu par ārvalstu aģenti, taču neminējusi viņas paziņojuma otro daļu par “karavīriem, kas mirst iluzoros nolūkos”. Tā rīkojās TASS , RIA Novosti , Komsomoļskaja Pravda , Izvestija , Rossijskaja Gazeta, kā arī NTV, REN TV, Lenta.ru, TVC, Fontanka, Rosbalt, Govorit Moscow, “Gazeta.Ru” un RT.
Krievijas televīzijas svētdienas vakara raidījumos Pugačovas teiktais vispār netika pieminēts.