Sankcionētie Krievijas oligarhi Mihails Frīdmans un Pjotrs Avens plāno pārdot Krievijas lielāko privāto banku Alfa-Bank. Tā viņi cer atbrīvoties no Rietumu ierobežojumiem. Par to ziņo Financial Times (FT), atsaucoties uz četriem avotiem, kas ir pazīstami ar vienošanos un detalizētu darījuma nosacījumu aprakstu.
Viņu ilggadējais biznesa partneris Andrejs Kosogovs piekrita iegādāties miljardieru daļu par 2,3 miljardiem dolāru. Fridmanam un Avenam kopā ar Luksemburgas holdinga kompānijas ABH Holdings starpniecību pieder vairāk nekā 45% Alfa-Bank akciju. Pirms kara sākuma Alfa-Bank uzskaites vērtība bija 10,6 miljardi ASV dolāru, atzīmē FT.
Kosogovs laikrakstam apstiprināja, ka darījums ar Frīdmanu un Avenu ir panākts. Viņš pats neietilpa Rietumu sankcijās, viņam piederēja mazākā daļa bankā, salīdzinot ar citiem īpašniekiem .
Puses darījumu var slēgt šī gada pavasarī, taču vispirms tas jāapstiprina Centrālajai bankai, Federālajam nodokļu dienestam un citām Krievijas Federācijas regulējošām institūcijām. Var būt nepieciešams arī ES un ASV sankciju iestāžu apstiprinājums, norāda FT.
Eiropas Savienība 28.februārī ieviesa sankcijas pret Frīdmanu un Avenu, reaģējot uz Krievijas veikto kara uzliesmojumu Ukrainā. ES apgalvoja, ka Avens “guvis labumu no saviem sakariem pie varas” un Frīdmanam “izdevies nodibināt spēcīgas saites ar Vladimira Putina administrāciju”. Maija beigās uzņēmēji iesniedza prasības Eiropas Vispārējā jurisdikcijas tiesā, apstrīdot sankcijas.
Tiesā uzņēmēji uzrādīja vēstules, kuras savai aizstāvībai bija rakstījuši Krievijas opozīcijas pārstāvji, tostarp politiķis Iļja Jašins un Navaļnija fonda politiskā bloka vadītājs Leonīds Volkovs, raksta FT. Sakarā ar Alfa Groups īpašnieku atbalsta vēstules parakstīšanu un tai sekojošo skandālu, Volkovs bija spiests atkāpties no amata . Viņš savu lēmumu iestāties par miljardieriem nosauca par “lielu politisku kļūdu”.
Pat pirms nokļūšanas sankcijās Frīdmens nepubliskā vēstulē sava uzņēmuma LetterOne darbiniekiem nosauca karu Ukrainā par “traģēdiju” un aicināja izbeigt asinsizliešanu, iepriekš rakstīja FT. Viņš kļuva par vienu no pirmajiem miljardieriem, kas iestājās pret karu.
“Es piedzimu Rietumukrainā un tur dzīvoju līdz 17 gadu vecumam. Mani vecāki ir Ukrainas pilsoņi un dzīvo Ļvovā, manā mīļākajā pilsētā…. Esmu dziļi pieķēries ukraiņu un krievu tautām un pašreizējo konfliktu uzskatu par abu traģēdiju,” raksta uzņēmējs.