Krievijas valdība ir paredzējusi rekordlielus ieņēmumus budžetā no ieslodzīto darba, kuri atrodas Federālā sodu izpildes dienesta (FSIN) sistēmā un no 2017.gada var tikt iesaistīti darbā arī valsts uzņēmumu objektos.
Nākamajos trīs gados federālā kase no ieslodzīto darba plāno saņemt 76 miljardus rubļu (ap 700 miljoni eiro), kā izriet no budžeta likumprojekta materiāliem, kas tika publicēti Krievijas Valsts domes vienotajā datubāzē.
Salīdzinot ar pirmskara 2021. gadu, valsts ienākumi no ieslodzīto darba pieaugs par 58%, bet salīdzinājumā ar 2016. gadu – par 184%. Katru gadu budžetā paredzēts saņemt vairāk nekā 25 miljardus rubļu no cietumu un koloniju iedzīvotāju, kas jau ir savervēta darbam 1,7 tūkstošos komercorganizācijās, radītās produkcijas pārdošanas.
Šogad budžetā arī no Federālā soda izpildes dienesta plānots iekasēt aptuveni 25 miljardus rubļu. Tādējādi kopumā no 2023. līdz 2026. gadam sistēma valdībai ienesīs vairāk nekā 100 miljardus rubļu.
Kopumā FSIN sistēmā ir gandrīz 500 tūkstoši pilsoņu, kas padara Krieviju par vienu no pasaules līderiem “ieslodzījuma vietu populācijas” ziņā (4. vieta uz 2021. gadu ) . Ieslodzītie tiek pieņemti darbā būvlaukumos, pārtikas ražošanā, ražas novākšanā, vieglajā rūpniecībā, mēbeļu ražošanā, mežizstrādē, mājokļu un komunālo pakalpojumu sistēmā, kā arī derīgo izrakteņu atradnēs un pat mašīnbūves un ķīmiskajās rūpnīcās, iepriekš ziņoja Federālais soda izpildes dienests . .
No 2023. gada 1. janvāra departamentā izveidoti 367 audzināšanas centri 40 tūkstošiem notiesāto, bet līdz 2024. gadam notiesātajiem darba vietu skaitu plānots palielināt līdz 80 tūkstošiem.
Ieslodzītie jau strādā Krievijas dzelzceļa un Krievijas lielākā tanku ražotāja Uralvagonzavod objektos. Ieslodzītos nolīga tiešsaistes mazumtirgotājs Ozon, kura pārstāvis Vedomosti pastāstīja, ka uzņēmums ir ļoti apmierināts ar jaunajiem darbiniekiem: viņu efektivitātes rādītāji bija par ceturtdaļu augstāki nekā vidēji, un darba kavējumu skaits samazinājies par 17%. Rostec arī izskata labošanas darbu iestādes par iepakojuma un darba apģērbu piegādātājiem, iepriekš rakstīja Kommersant.
Valdību atbalstošie eksperti tikmēr iesaka iet vēl tālāk. Valdības pakļautībā esošā finanšu universitāte iepriekš ieteica piespiedu darbā nosūtīt līdz 185 tūkstošiem ieslodzīto. “Šie resursi ir pieejami, un tie ir jāizmanto efektīvi,” rakstīja universitātes profesors Aleksandrs Safonovs.