Krievijas iebrukuma Ukrainā “otrā fāze”, kas sākās uz ”urrā”, šķiet, beidzas ar ”nesanāca”.
Krievijas armijas virzība Donbasā atkal apstājas, izjaucot Kremļa plānus rīkot referendumus par aneksiju, kas sākotnēji bija plānoti maijā un pēc tam tika pārcelti uz septembri.
Lai gan okupēto teritoriju varas iestādes jau ir parakstījušas dokumentus par balsošanu, pilsētās un ciemos izkārti reklāmas stendi, jaunais termiņš atkal nebija pa spēkam karaspēkam, kas pēc Rietumu datiem zaudēja 5 tūkstošus tehnikas vienību un 70-80 tūkstoši karavīrus kā nogalinātos un ievainotos.
Tas rada neizpratni Kremļa ierēdņiem, kuri nezina, ko darīt, vēsta ”Meduza”, atsaucoties uz prezidenta administrācijai pietuvinātiem avotiem.
Viens no viņiem stāsta, ka maijā-jūnijā Kremlī valdīja pārliecība, ka līdz rudens sākumam viss Doņeckas apgabals būs pakļauts kontrolei un referendumi varētu notikt “klusi” vienā balsošanas dienā – 11.septembrī. Bet patiesībā armija kontrolē tikai 60,2% no DTR, un pēdējā mēneša laikā šī teritorija ir palielinājusies par niecīgiem 0,5%.
Viens variants ir atkal atlikt referendumus, šoreiz uz ziemu. Bet tas varētu mulsināt elektorātu, kas atbalsta karu. “Cilvēki sapratīs, ka kaut kas nedarbojas. Viņi to var uzskatīt par vājumu,” skaidro Meduza avots.
Vēl viens veids ir rīkot referendumu par 60% kontrolētās teritorijas un to anektēt, bet pārējo anektēt pēc tam, kad un vai armija tiks galā ar uzdevumu.
Par situāciju tika ziņots prezidentam Vladimiram Putinam. Tieši viņš tuvākajās dienās pieņems galīgo lēmumu par referenduma datumu, norāda ”Meduza” avoti.
Krievijas prezidenta administrācija diezgan nepārprotami noveļ atbildību par Ukrainas referendumu problēmām uz armiju, atzīmē politikas analītiķis Abass Gaļamovs. Un, stingri ņemot, administrācijai ir taisnība, viņš saka: “Visa Krievijas militārā varenība ir izrādījusies izfantazēta.”
Kremlis turpina cerēt, ka vismaz līdz decembrim-janvārim Krievijas karaspēks tomēr spēs ieņemt Doņeckas apgabalu – un tajā pašā laikā nezaudēs kontroli pār jau okupētajām teritorijām. Ziemas balsošanas scenārijs kļūst “aizvien ticamāks”, uzsver ”Meduza” avoti.